مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

مشاوره سرمایه گذاری

ارتقای مهارت‌های تماس تلفنی

آیا شبکه های اجتماعی می توانند جای فروش تلفنی را بگیرند ؟ ضرورت ارتقای مهارت‌های تماس تلفنی در چیست ؟ چه روش هایی برای ارتقای مهارت های تماس تلفنی وجود دارد ؟  برای داشتن اعتماد به نفس در مکالمات تلفنی چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟ تکنیک های لازم برای یک فروش موفق تلفنی کدامند ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) این موضوع را بررسی می کند.

ارتقای مهارت‌های تماس تلفنی

اتکای کامل به شبکه‌های اجتماعی و به فراموشی سپردن تماس تلفنی تنها پاک کردن صورت مساله است. راه‌حل این است که به دنبال ارتقای مهارت‌های تماس تلفنی خود باشیم تا با اعتماد به نفس بیشتر گوشی تلفن را برداریم و مکالمه‌ای هدفمند با مشتری داشته باشیم. اعتماد به نفس در مکالمات تلفنی با مشتری به عوامل زیادی بستگی دارد که از میان آنها می‌توان به اطلاعات عمومی، دانش محصول، سطح راحتی، مهارت‌های ارتباطی، شکست‌ها و موفقیت‌های قبلی، تکنیک‌های فروش تلفنی و… اشاره کرد. برای اینکه از برداشتن گوشی تلفن ترسی نداشته باشید، پیشنهادهای زیر را به‌کار ببندید:

۱) دانش محصول: شاید داشتن دانش و اطلاعات درباره محصولی که قصد فروش آن را داریم، ابتدایی‌ترین چیز به نظر برسد، اما تعداد زیادی از فروشندگان همین پیش‌شرط خیلی ابتدایی را رعایت نمی‌کنند. متاسفانه اطلاعات فروشنده فقط به چند جمله محدود می‌شود و زمانی که مشتری حرفه‌ای چند سوال از او می‌پرسد، به راحتی به این نتیجه می‌رسد که این فروشنده اصلا مسلط نیست. چرا باید به شرکتی اعتماد و از آن خرید کرد که نتوانسته‌ ابتدایی‌ترین آموزش را به فروشنده‌اش بدهد؟

۲) هدف از تماس: حتی در مکالمات روزمره نیز بدون هدف با کسی تماس نمی‌گیریم: یا می‌خواهیم حال فرد را بپرسیم یا چیزی به او بدهیم یا اطلاعاتی بگیریم. بالاخره هر تماس هدفی را دنبال می‌کند. حالا که بحث فروش و رد و بدل شدن پول در میان است، چطور ممکن است بتوانیم مشتری را متقاعد کنیم، درحالی‌که قادر نیستیم هدف خود را ساده و روشن بیان کنیم؟! در برخی موارد فروشنده خجالت می‌کشد هدف خود را از تماس عنوان کند و به هزار راه متوسل می‌شود تا از گفتن کلمه «فروش» خودداری کند. این‌گونه نمی‌توان فروخت. پس از ارائه تمام توضیحات و پاسخ به سوالات، بالاخره چرخه به جایی می‌رسد که باید درخواست فروش را مستقیم و شفاف مطرح کرد.

۳) نحوه سوال پرسیدن: سوالات خود را به ‌گونه‌ای مطرح کنید که شفاف باشند و مشتری را خسته نکنند. یادتان باشد سوالاتی که با «چرا» شروع می‌شوند بخش مهمی از این فرآیند هستند. برای آنکه اعتماد به نفس بیشتری در سوال پرسیدن داشته باشید، حتما قبل از تماس با مشتری، صدای خود را ضبط کنید و به آن گوش دهید.۴) سکوت حرفه‌ای: در مکالمات تلفنی که به قصد فروش انجام می‌شوند، سکوت نیز به اندازه صحبت کردن دارای اهمیت است. وقتی سوالی را می‌پرسید، فقط سکوت کنید تا مشتری صحبت کند. زمانی که مشتری در حال صحبت کردن است، حتما از صحبت‌های او یادداشت‌برداری کنید تا بتوانید به تمام دغدغه‌های او پاسخ دهید.

۵) استفاده از هدفون: پیشنهاد کارشناسان این است که هنگام برقراری تماس تلفنی با مشتری حتما از هدفون استفاده کنیم. استفاده از هدفون باعث می‌شود که دست‌های فروشنده آزاد باشد تا بتواند به راحتی یادداشت‌برداری مورد نظر خود را انجام دهد. شنیدن صدای محیط اطراف می‌تواند باعث اختلال در توجه و تمرکز فروشنده شود. به خاطر داشته باشید که اگر مشتری برای یک لحظه حس کند که به حرف‌های او گوش نمی‌دهیم، فروش از دست رفته است. به همین دلیل است که به فروشندگان توصیه می‌شود از خوردن، آشامیدن، سیگار کشیدن، مطالعه کردن و هر کاری که تمرکز آنها را هنگام صحبت با مشتری از بین می‌برد، اکیدا خودداری کنند.

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت.

 

شما می توانید از بخش سفارش خدمات ، در زمینه های مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت و بهینه سازی سایت ، مشاوره نوآوری و ایده پردازی ، تحقیق و توسعه ، مشاوره منابع انسانی ، مشاوره سرمایه گذاری و خدمات تجارت الکترونیک را سفارش دهید.

 

برای انتشار مجدد مقالات این وب سایت ذکر منابع و درج لینک به سایت ما (توسعه تجارت دلیران دنا) الزامی است.

منابع:

 

نیما محمودی

ماهنامه بازاریاب بازارساز

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیران دنا

ثبت نام در خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا لطفا ایمیل خود را در زیر وارد نمایید. برای عضویت نهایی باید از ایمیل خود روی لینک تایید کلیک نمایید.

خبرنامه دلیران

 

آخرین مقالات