مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

از کجا بفهمیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟

از کجا بفهمیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم ؟ چطور تشخیص دهیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم ؟ یک محیط کار سالم چه نشانه هایی دارد ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به بررسی این موضوع می پردازد.

کسب و کار

از کجا بفهمیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟

از کجا بفهمیم محیط کارمان سالم است یا ناسالم؟ تست زیر را انجام دهید:

۱) زیر هر سرفصل، سه گزینه وجود دارد. از بین گزینه‌های A، Bو C، گزینه‌ای را که به شرایط شما نزدیک‌تر است انتخاب کنید.

۲) اگر انتخاب شما، گزینه A است، به آن ۵ نمره بدهید. نمره گزینه‌های B و C به ترتیب ۳ و صفر است.

۳) نمره‌ها را ثبت کرده و در انتها جمع ببندید.

صداقت: A. رئیس من تحت هر شرایطی با من صادق است. چه زمانی که همه چیز خوب پیش می‌رود و چه زمانی که مشکلی پیش آمده، او من را راهنمایی می‌کند تا کارم را به بهترین نحو انجام دهم. در صورت لزوم به من بازخورد می‌دهد، دلسوزانه و در عین حال صادقانه. B. رئیس من، مسائل مهم را با من در میان می‌گذارد، اما گاهی پنهان‌کاری می‌کند. خبرها را معمولا از زبان همکارانم می‌شنوم. در شرکت ما مهم‌ترین منبع اطلاعات، شایعات هستند. C. مدیرم به هیچ‌وجه با من صادق نیست. وقتی از او درباره شغلم اطلاعات می‌خواهم، جواب درستی نمی‌دهد و من را در ابهام می‌گذارد.

اعتماد: A. من و رئیسم به‌هم اعتماد متقابل داریم. همکاری خوبی با هم داریم. همکارانم هم با من اتفاق‌نظر دارند. B. من گاهی نمی‌توانم به رئیسم اعتماد کنم. او گاهی اوقات به وعده‌هایش عمل نمی‌کند. C. من به رئیسم اعتماد ندارم. او برای آنکه خودنمایی کند، از هیچ رفتاری دریغ نمی‌کند.

مسیر شغلی: A. در این شرکت، همه ما می‌دانیم در چه مسیری قرار داریم. بعضی از همکارانم مایلند سال‌ها در پست فعلی خود کار کنند و ایرادی هم ندارد. آن دسته از کارکنانی که می‌خواهند پیشرفت کنند، آموزش‌های لازم در اختیارشان قرار می‌گیرد. B. من مسیر شغلی خاصی ندارم اما می‌دانم که برای رسیدن به یک جایگاه بالاتر، چه کارهایی باید انجام دهم.

C. هیچ‌کس با من درباره برنامه‌ها یا اهداف شغلی‌ام صحبتی نمی‌کند. طرز فکر رئیس من در این جمله خلاصه می‌شود: «اگر شغلت را دوست نداری، استعفا بده و برو».

زندگی شخصی: A. در شرکت ما این موضوع جا افتاده است که هر کارمند به‌جز وظایف شغلی، مسوولیت‌های دیگری هم دارد. اگر کسی به‌دلیل مشکلات خانوادگی یا بیماری به مرخصی نیاز داشته باشد یا ناچار شود از خانه کار کند، با درخواست او صمیمانه موافقت می‌شود. B. در شرکت ما تا حدی به زندگی شخصی کارکنان احترام می‌گذارند اما وقتی درخواست کمک می‌کنیم، روی خوش نشان نمی‌دهند. C. در شرکت ما این اعتقاد وجود دارد: «زندگی شخصی شما به خودتان مربوط است. شغل شما در اولویت است».

حقوق، پاداش و مزایا: A. با توجه به نرخ بازار، می‌دانم که میزان پرداخت شرکت ما منصفانه و بالاتر از متوسط است. B. میزان پرداخت‌ها در شرکت ما بد نیست، اما هیجان‌انگیز هم نیست. C. حقوق دریافتی من خجالت‌آور است.

قدردانی: A. در شرکت ما همیشه از کارکنان قدردانی می‌شود. B. مدیران شرکت ما به ندرت از کلمه «متشکرم» استفاده می‌کنند. C. تا به حال ندیده‌ام که مدیران شرکت از کارمندی به خاطر عملکرد خوبش تشکر کنند.

راهنمایی: A. وقتی در کارم به مشکل برمی‌خورم، مدیرم مثل یک مربی راهنمایی‌ام می‌کند و راه و چاه را نشانم می‌دهد. B. اگر کمک بخواهم، مدیرم کمکم می‌کند اما چون مشغله‌اش زیاد و حوصله‌اش کم است، ترجیح می‌دهم از او سوالی نپرسم. C. هیچ‌گاه از مدیرم کمک نمی‌خواهم چون ممکن است من را تهدید به اخراج کند.

جذابیت: A. بعضی اوقات، از اینکه قرار است سر کار بروم و روی پروژه‌ام کار کنم هیجان‌زده می‌شوم. در شرکت ما به همه خوش می‌گذرد. B. بعضی از جنبه‌های کار من جذاب است و همکارانم خیلی خوبند، اما محیط شرکت آن‌قدرها هم جذاب نیست. C. شغل من به هیچ وجه جذاب نیست.

انعطاف‌پذیری: A. محیط کار من کاملا انعطاف‌پذیر است و مدیران من، دست ما را باز می‌گذارند تا کارها را به روش خودمان انجام دهیم.B. محیط کار من تا حدی انعطاف‌پذیر است. در ماه دسامبر، من ناچارم حتی در روزهای تعطیل هم کار کنم و وقتی درخواست مرخصی می‌کنم، می‌گویند: «فقط همین یک‌بار!» C. محیط کار من به هیچ‌وجه انعطاف‌پذیر نیست.

اخلاقیات : A. مدیران من به اخلاقیات پایبندند. تصمیم‌گیری‌های آنها بر پایه اصول اخلاقی است و به همین دلیل، مشتریان و کارکنان به آنها وفادارند.B. مدیران من معمولا کار درست را انجام می‌دهند اماگاهی شاهد بوده‌ام که مشتریان و کارکنان را فریب داده‌اند. C. مدیران من به اخلاقیات اهمیت نمی‌دهند. آنها فقط به منافع مالی خود و شرکت فکر می‌کنند.

حالا نمره‌ها را با هم جمع کنید. عدد به‌دست آمده نشان می‌دهد که محیط کار شما تا چه حد سالم است:

۴۱ تا ۵۰: شرکت شما از اغلب شرکت‌ها محیط سالم‌تری دارد. ۳۲ تا ۴۰: سلامت شرکت شما بالاتر از حد متوسط است. ۲۳ تا ۳۱: شرکت شما در مرز قرار دارد. ۱۴ تا ۲۲: محیط کار شما ناسالم است. ۵ تا ۱۳: کار کردن در این شرکت، سلامت شما را به خطر می‌اندازد.

زیر ۵: هرچه سریع‌تر برای استعفا اقدام کنید.

با استفاده از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید. مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت ، مشاوره سرمایه گزاری ، تحقیق و توسعه ، طرح کسب و کار و کارآفرینی را می توانید در دناکو دنبال نمایید. ما در دلیران دنا این امکان را برای شما فراهم کردیم تا به کامل ترین علوم روز در زمینه کسب و کار خودتان به آسانی و کاملا رایگان دسترسی داشته باشید.

حرکت خود و شرکتتان را به سمت موفقیت و بزرگی  آغاز کنید. با دلیران همراه شوید .

  • بزرگترین پایگاه مقالات مدیریت و کسب و کار در دلیران دنا
  • بزرگترین شبکه مشاوره کسب و کار و فروش در دلیران دنا
  • سامانه های تخصصی فروش و توسعه تجارت در دلیران دنا

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع این مقاله :

 

نویسنده: Liz Ryan

مترجم: مریم مرادخانی

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت