بیا یه فردای بهتر بسازیم !
  
  

فروش تضمینی

مشاوره سرمایه گذاری

برابری جنسیتی؛ یک اولویت برای دولت‌ها

چرا برایری جنسیتی باید یک اولویت برای دولت ها باشد ؟ چرا افزایش شکاف جنسیتی زنگ هشداری برای دولت ها و کسب و کارها است ؟ دولت ها چه نقشی در کاهش شکاف جنسیتی دارند ؟ چه موانع قانونی در زمینه حضور زنان در فعالیت های اقتصادی وجود دارد ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به این موضوع می پردازد.

برابری جنسیتی؛ یک اولویت برای دولت‌ها

کشورها، جوامع و اقتصادها نمی‌توانند بدون مشارکت برابر زنان و مردان به شکوفایی برسند. با این حال، در این شرایط زنان تقریبا در کلیه حوزه‌های فعالیت‌های اقتصادی، از دسترسی به منابع مالی و دارایی‌ها گرفته تا تکنولوژی و شبکه‌های peer to peer (شبکه‌هایی که سرور مشخص ندارند)، بیشتر آسیب می‌بینند. به‌عنوان مثال، شکاف اعتباری سالانه برای کارآفرینان زن حدود ۳۰۰ میلیارد دلار است. این موضوع جلوی توانایی زنان را برای شروع و توسعه کسب‌وکارهای خودشان می‌گیرد و فرصت‌ها را برای اشتغال‌زایی یا توسعه اقتصادی محدود می‌کند.

در موسسه بین‌المللی مالی (International Finance Corporation (IFC که به تقویت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بازارهای نوظهور و کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند، شرکت‌ها تلاش می‌کنند شکاف‌های جنسیتی را در سطوح رهبری شرکت‌ها، نیروی کار، درون زنجیره تامین و پایگاه مصرف‌کننده کاهش دهند.

موانع قانونی

یک قدم مهم این است در قوانینی که زنان را از ورود به حرفه‌های خاص یا هر گونه مالکیت منع می‌کند، تجدید نظر کرد. گزارش بانک جهانی در مورد «کسب‌وکار و حقوق زنان» دریافته که ۹۰ درصد اقتصادهای جهان، حداقل یک قانون دارند که جلوی فرصت‌های اقتصادی زنان را می‌گیرد.

قدم دیگر این است که شکل‌های مختلف موانعی که زنان را از پیشرفت در حوزه کاری‌شان باز می‌دارد، حذف کنیم. به علاوه، باید به نبود داده‌های کافی در مورد تفکیک‌های جنسیتی که نمی‌گذارند سیاست‌ها و برنامه‌های بهتری برای مشارکت زنان در اقتصاد طراحی شوند، رسیدگی کرد.

دسترسی به منابع مالی

یک بخش از راه‌حل این موضوع افزایش دسترسی زنان به منابع مالی است. بانک جهانی اکنون بر طرح «اقدام به تامین مالی کارآفرینان زن» نظارت می‌کند که بر اساس آن، بیش از ۳۵۰ میلیون دلار کمک بلاعوض برای صاحبان کسب‌وکار زن از برخی دولت‌ها جمع‌آوری کرده و قرار است این مبلغ را به حدود یک میلیارد دلار برساند.طرح مذکور علاوه بر تامین مالی، خدمات مشاوره‌ای هم ارائه خواهد داد تا کسب‌وکارها را بیشتر با مشتریان و کارآفرینان زن درگیر کند.

مساله این است که زنان صرفا نمی‌خواهند مالک کسب‌وکاری باشند، بلکه می‌خواهند به‌عنوان نیروی کار در اقتصاد مشارکت داشته باشند. یکی از محدودیت‌های اصلی اشتغال زنان در سراسر دنیا، عدم تعیین سیاست‌های مناسب برای مسوولیت‌ها نگهداری از فرزندان است.

برای برطرف کردن کمبودهای اطلاعاتی در مورد عملکرد شرکت‌ها در این زمینه، IFC اخیرا گزارشی را منتشر کرده با عنوان «مراقبت از کودکان: مورد کسب‌وکار برای حمایت کارفرمایان.» این گزارش با بررسی چند موردکاوی انواع راهکارهایی که برای مراقبت از کودکان وجود داشته و شرکت‌ها می‌توانند آنها را به‌کار بگیرند، ارائه داده است. در این گزارش، کارمندان تنها طرف‌هایی نیستند که از این طرح‌ها منتفع می‌شوند، بلکه شرکت‌ها هم می‌توانند با اعطای امتیازهایی، کارکنان بااستعداد را استخدام و حفظ کنند و موانع اشتغال آنها را بردارند.

به هر حال، با وجود اینکه کاهش شکاف بین زنان و مردان در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی مشهود است، پیشرفت در این زمینه به کندی صورت می‌گیرد و همان‌طور که گزارش ۲۰۱۷ مجمع جهانی اقتصاد نشان می‌دهد، پر کردن این شکاف جنسیتی – که به‌عنوان مثال اختلاف در دستمزد را اندازه می‌گیرد – از حالا تا ۲۱۷ سال طول خواهد کشید.گزارش مجمع جهانی اقتصاد می‌تواند زنگ هشداری برای دولت‌ها و کسب‌وکارها باشد تا برابری جنسیتی را به‌عنوان یک دستور اقتصادی و اخلاقی مهم، برابری جنسیتی را به‌عنوان یک دستور اقتصادی و اخلاقی مهم قرار دهند.

 

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت.

 

شما می توانید از بخش سفارش خدمات ، در زمینه های مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت و بهینه سازی سایت ، مشاوره نوآوری و ایده پردازی ، تحقیق و توسعه ، مشاوره منابع انسانی ، مشاوره سرمایه گذاری و خدمات تجارت الکترونیک را سفارش دهید.

 

برای انتشار مجدد مقالات این وب سایت ذکر منابع و درج لینک به سایت ما (توسعه تجارت دلیران دنا) الزامی است.

منابع:

نویسنده: Henriette Kolb

مترجم: مریم رضایی

World Economic Forum

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دلیران دنا

ثبت نام در خبرنامه
برای عضویت در خبرنامه وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا لطفا ایمیل خود را در زیر وارد نمایید. برای عضویت نهایی باید از ایمیل خود روی لینک تایید کلیک نمایید.

خبرنامه دلیران

 

آخرین مقالات