مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

راه رسیدن به شادی حقیقی

شادی حقیقی به چه معنا است ؟ راه رسیدن به شادی حقیقی چه هستند ؟ هویدا ساختن گوهر درونی چگونه به شادتر شدن افراد در محیط کار کمک می‌کند؟ عوامل موثر بر شادی حقیقی کدامند ؟ در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)این موضوع بررسی می شود.

منابع انسانی

راه رسیدن به شادی حقیقی

همه ما در برخی روزها، یا برهه‌هایی از زندگی‌مان دچار افسردگی، ناامیدی، بیماری می‌شویم که احساس شاد بودن را به طور موقت از ما دور می‌سازد. صرف نظر از این حالات زودگذر، شاد بودن، هدف و آرمان پایداری است که هر هدف دیگری را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. حال سوال اینجاست که بودن در گوهر درونی‌تان چگونه می‌تواند به شادتر شدن و شادتر کار کردن شما کمک کند و مهم‌تر اینکه برای تحقق این هدف چه باید کرد؟

یک تمرین ساده: شما چقدر شاد هستید؟

قبل از آنکه نگاهی عمیق‌تر به ماهیت شادی داشته باشیم، باید کمی مکث کنیم و به این مساله فکر کنیم که شما شادی را چگونه برای خود تعریف می‌کنید و در حال حاضر چقدر شاد هستید؟برای این کار باید نقشه ذهنی از شادی ایجاد کنید، آن هم به صورت زیر:

• کلمه «شادی» را وسط صفحه بزرگ یک کاغذ بنویسید و یک دایره دور آن بکشید.

• به هر چیزی که از نظر شما با شادی در ارتباط است، فکر کنید و آنها را روی آن صفحه کاغذ بنویسید.

• با استفاده از رنگ‌های مختلف، خطوط مختلفی از دایره به سمت هر کدام از این چیزها بکشید و برای هر کدام از این خطوط ترسیم شده یک سرفصل یا تیتر استفاده کنید. مثلاً اگر شما معتقدید که بین داشتن پول زیاد و احساس شادی شما ارتباط وجود دارد، در کنار خطی که فاکتور پول را به دایره مرکز متصل می‌کند، بنویسید: «پول و ثروت».

• از هر کدام از خطوطی که ترسیم کرده‌اید، یکسری خطوط فرعی منشعب کرده و در آنها از زیرمجموعه‌های احتمالی مرتبط با آن فاکتور سخن بگویید. مثلاً اگر عنوان فاکتور اصلی روابط خوب با دیگران است، می‌توانید زیرمجموعه‌هایی همچون «رابطه با دوستان خوب»، «رابطه با خویشاوندان» یا «رابطه با همسایگان» را گسترش دهید.

• هنگامی که این خطوط اصلی و فرعی را تا حداکثر ممکن ایجاد کردید، به کلیت این نقشه نگاهی بیندازید و از خود بپرسید که در حال حاضر در هر حیطه چه کار انجام داده یا می‌دهید و با توجه به واقعیت‌های موجود معیارهای ارزیابی مانند «خیلی خوب»، «متوسط»، «نه چندان خوب» و… را درج کنید.

• در مرحله بعد از خود بپرسید که وضعیت شاد بودن‌تان در حال حاضر نسبت به ۵، ۱۰ یا ۲۰ سال پیش چه تغییری کرده است؟

• حالا از خود بپرسید که آیا در برخی حوزه‌هایی که به آنها در این نقشه اشاره کرده‌اید، از دیگران شادتر هستید یا خیر؟ و از نظر شما شادی واقعی به چه معناست؟ چگونه و از چه راه‌هایی می‌توان آن را افزایش داد؟ ( ادامه دارد)

از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید. مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت ، مشاوره سرمایه گزاری ، تحقیق و توسعه ، طرح کسب و کار و کارآفرینی را می توانید در دناکو دنبال نمایید.

  • بزرگترین پایگاه مقالات مدیریت و کسب و کار در دلیران دنا
  • بزرگترین شبکه مشاوره کسب و کار و فروش در دلیران دنا
  • سامانه های تخصصی فروش و توسعه تجارت در دلیران دنا

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع این مقاله :

 

نویسنده: کارل استایب

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

کتاب Work Happy Now

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت