مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ارز دیجیتال چیست ؟ اهمیت سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال در چیست ؟ دلایل محبوبیت ارزهای دیجیتال کدامند ؟ ارزهای دیجیتال دارای چه مزایا و محدودیت هایی هستند ؟ روی چه ارزهایی بهتر است سرمایه گذاری کنیم ؟ فرایند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال به چه صورت است ؟ خطرات احتمالی در سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال کدامند ؟ بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال چه هستند ؟ در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به بررسی این موضوع پرداخته می شود.

 

سرمایه گذاری ارز دیجیتال

ارز دیجیتال به چه نوع ارزی گفته می شود؟

“کریپتوکارنسی” یا ارزهای دیجیتال به سیستمی گفته می شود که وظیفه انتقال وجه الکترونیک را بر عهده دارد. بر خلاف سیستم های متمرکز بانکی اکثر ارزهای دیجیتال توسط سیستم های رایانه ای در سراسر دنیا که “نِت” نامیده می شوند به صورت پراکنده مورد استفاده قرار می گیرند.

هر کسی با دسترسی به اینترنت یا سیگنال رادیویی ضعیف و با یک کلیک می تواند دارایی هایش را از یک قاره به قاره دیگر جابه جا کند.هزینه انتقال ارزهای دیجیتال نسبت به تراکنش های بانکی کم تر است و بر خلاف تراکنش های بانکی غیر قابل بازگشت است.ارزهای دیجیتال برای انتقال به بانک مرکزی یا شخص ثالثی نیازمند نیست و این ویژگی از جمله مزیت های ارز دیجیتال به حساب می آید.

با توجه به روند توسعه ای که جهان در پیش گرفته است احتمال نابودی ارزهای دیجیتال دیگر وجود ندارد و اگر گونه ای از آن نابود شود جایگزینی برای آن ساخته می شود و در حال حاضر “بیت کوین” رهبر سایر ارزهای دیجیتال است.

دلیل محبوبیت ارزهای دیجیتال چیست؟

در دنیای امروز همه چیز وابسته به سیاست و دولتمردان است و در این بین ارزهای دیجیتال تنها واحد های پولی هستند که از کنترل سیاستمداران و کشوها خارج است. زیرا طریقه پرداخت این ارزها به طور مستقیم است و کسانی که از این ارزها استفاده می کنند به طور متمرکز در یک نقطه قرار ندارند بلکه مردم از سراسر دنیا از این ارزها استفاده می کنند.

برای فهم بهتر گزارش زیر بهتر است معنی برخی اصطلاحات را بدانید:

بلاکچین چیست؟

بلاکچین مانند بانک مرکزی برای پول است و تمام اطلاعات مربوط به انتقال ارزهای دیجیتال را در خودش نگهداری می کند و هر انتقالی که بخواهد در این شبکه صورت بگیرد تحت نظر بلاکچین اتفاق می افتاد.

در ادامه به بررسی برخی از انواع ارزهای دیجیتال خواهیم پرداخت:

لایت کوین (LTC )

لایت کوین ها برای اولین بار در سال ۲۰۱۱ استخراج شدند و از جمله اولین ارزهای دیجیتال دنبال کننده بیت کوین ها شناخته می شود و معروف به “نوع نقره ای بیت کوین” است.

این ارز دیجیتال توسط “چارلی لی” تحصیل کرده در موسسه فناوری ماساچوست و مهندس سابق گوگل ساخته شده است.

لایت کوین ها از حمله ارزهای دیجیتال “منبع باز” هستند و این بدان معناست که این ارزها به هیچ یک از ارگان های دولتی و موسسه ای وابسته نیستند.

لایت کوین ها از خیلی جهات شبیه بیت کوین ها هستند ولی تعداد تولید بلوک ها در لایت کوین ها سریع تر از بیت کوین است و بر همین اساس معامله ها در این ارز دیجیتال سریع تر انجام می شود.

بر همین اساس تعداد استخراج کنندگان لایت کوین ها روز به روز در حال افزایش است و به خصوص در سال ۲۰۱۹ ارزش بازار این ارز دیجیتال به ۲.۶۳ میلیارد دلار رسید و درحال حاضر قیمت هر لایت کوین ۴۳ دلار است.

اتریوم (ETH )

اتریوم ها اولین بار در سال ۲۰۱۳ توسط ویتالیک بوترین ساخته شدند. در برنامه ریزی چگونگی کارکرد اتریوم آمده است که این واحد پولی ارز دیجیتال بدون کمک هرگونه واسطه ای و به طور مستقیم مبادله خواهد شد و تنها یک بلاکچین اتریوم کافی است تا استخراج کنندگان ارز خود را منتقل کنند و نیاز به ساخت بلاکچین جدید نخواهد بود.

این اتفاق باعث صرفه جویی زمان توسعه دهندگان می شود و امنیت استفاده از اتریوم را افزایش می دهد. این قوانین که تنها در بستر اتریوم وجود دارد “ماشین مجازی اتریوم” نام گرفته که به طور خلاصه (evm ) نامیده می شود.

واحد ارز دیجیتال اتریوم “اتر” است و زمانی که شما عملیاتی را بر روی بلاکچین اتریوم انجام می دهید باید هزینه آن را بپردازید و هزینه این عملیات با “گَس” پرداخت می شود که بر حسب “اتر” محاسبه می شود.

اتریوم اولین بار در سال ۲۰۱۵ استخراج شد. با توجه به سخنان سازندگان اتریوم استفاده از این ارز دیجیتال تضمین تداوم عملیات را به دنبال دارد.

برای مثال اگر سروریس یک شرکت از کار بیافتد سرویس دهی آن متوقف شود ولی اگر یکی از نت های اتریوم در یکی از کشورهای دنیا از کار بیافتد بقیه نت ها در سایر کشورها به کار خودشان ادامه می دهند و این قابلیت اتریوم برای سانسور هم صدق می کند.

سانسور کردن یک شبکه متمرکز خیلی راحت تر از سانسور کردن صدها یا حتی هزاران سرور در صد نقطه از جهان است و این راه حل از سرویس محافظت می کند و تضمین می کند که در هر ساعت در هر نقطه از جهان برای هر کس در دسترس باشد.

آیا اتریوم مانند بیت کوین است؟

جواب هم بله است هم خیر چراکه بیت کوین و اتریوم از برخی جهات شبیه به یکدیگراند اما اهداف و قابلیت های آنها متفاوت است.

در واقع بیت کوین برای اولین بار با هدف یک سیستم پرداخت جهانی، همتا به همتا و غیرمتمرکز خلق شد اما اتریوم به دنبال حذف تمرکز از تمام فرایندهاست.

در حالی که بلاک چین بیت کوین برای رهگیری مالکیت پول دیجیتال (بیت کوین) استفاده می‌شود، بلاک چین اتریوم برای اجرای کد برنامه‌های غیرمتمرکز طراحی شده است.

با توجه به آخرین اطلاعات در ماه فبریه ۲۰۱۹ ارزش بازار اتریوم برابر با ۱۲.۹ میلیارد دلار بوده است و ارزش هر اتر ۱۱۸.۷ دلار بوده است.

زی کش (zec )

زی کش هم یه ارز دیجیتال با مبع باز و غیر متمرکز است که برنامه اش برای اولین بار در سال ۲۰۱۶ تنظیم شد.

یکی از مهندسان ساخت این ارز دیجیتال در دفاع از این ارز دیجیتال اینگونه گفت: اگر که بیت کوین به مانند http برای پول باشد، زکاش مثل https است.”

http چیست و چه فرقی با https دارد؟

http یک استاندارد جهانی برای انتقال محتوی در اینترنت است و در صورتی که حرف s به آخر آن اضافه شود امنیت این انتقال بالاتر خواهد رفت.

در واقع این ارز دیجیتال بیشتر از امنیت در انتقال ها صحبت می کند و این حرف را در حالی می زند که اطلاعات سایر ارزهای دیجیتال بر روی بلاکچین ها ثبت می شود.

تعداد واحد های زی کش مانند بیت کوین محدود است و تعداد هر دو آنها ۲۱ میلیون واحد است و برای ساخت زی کش از کدهای بیت کوین استفاده شده است.

اما نوآوری سازندگان زی کش آن را از سایر ارزهای دیجیتال جدا کرده است و آن هم امکان انجام تراکنش های خصوصی است.

برخلاف بیت کوین که تراکنش‌های آن شفاف هستند، با زی‌کش کاربران می‌توانند از حریم خصوصی کامل در تراکنش‌ها بهرمند شوند. در بیت کوین شما می‌توانید یک تراکنش را رهگیری کنید و دارایی‌های موجود در یک آدرس‌ را مشاهده فرمایید اما به گفته تیم توسعه دهنده زی‌کش در شبکه زی‌کش امکان مخفی‌سازی همه چیز وجود دارد.

بر اساس آخرین آمارها ارزش بازار این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۲۹۱ میلیون دلار بوده است و قیمت هر زی کش یا به طور اختصار زک ۴۹ دلار بوده است.

دش

دش ها معمولا به عنوان “سکه تیره” شناخته می شوند و نمونه با امنیت بالا بیت کوین ها هستند. معاملات دش غیرقابل شناسایی است و به همین دلیل امنیت معامله این ارز دیجیتال بالاتر از بیت کوین ها است.

استفاده از این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ افزایش یافت و تا امسال سازندگان این ارز دیجیتال هیچ کدام از قابلیت های آن را تغییر نداده اند و هنوز هم معاملات در بستر کاملا خصوصی انجام می شود.

ارزش بازار این ارز دیجیتال بر اساس آخرین اطلاعات سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۶۴۰ میلیون دلار است و ارزش هر دش ۷۴ دلار است.

سرمایه گذاری در ارز دیجیتال:

باتوجه به رکود اقتصادی موجود و بهره ی کم بانک ها، اغلب افرادی که به سرمایه گذاری بلند مدت روی می آورند، بخشی از سرمایه خود را به ارزهای دیجیتال آینده دار تبدیل می کنند به امید اینکه بعد از گذشت چند سال، قیمت آن ارز دیجیتال افزایش یابد و سود قابل توجهی نصیبشان شود.

این کار درست است که می تواند بسیار سودآور باشد اما ریسک بسیار بالایی نیز دارد، در واقع این تفکر که تمامی ارزهای دیجیتال در بلند مدت سود آور هستند را باید کنار گذاشت، چراکه در برخی اوقات اکسچنج ها تعدادی از ارزهای دیجیتال را از لیست ارزهای تحت حمایت خود خارج می کنند (delist) و در نتیجه آن ارز دیجیتال با ریزش شدید قیمتی مواجه خواهد شد. عوامل دیگری نیز وجود دارد که خطر پذیری این حوزه را افزایش می دهد، مثلا ممکن است که تیم توسعه دهنده یک ارز دیجیتال با شکست مواجه شود و یا در پروژه خود اقدام به کلاهبرداری کند.

( البته این مورد بیشتر در مورد ICOها اتفاق می افتد)

از مباحث بسیار مهمی که در مبحث ترید ارزهای دیجیتال وجود دارد، تعیین حد ضرر و احترام گذاشتن به آن در مواقع ریزش بازار است، اما در سرمایه گذاری مفهوم حد ضرر لزوما کاربرد ندارد. تحلیل بنیادی و فاندامنتال یکی از موارد اساسی در انتخاب ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران است و تا زمانی که اخبار بد و تغییرات اساسی در روند قیمتی آن دارایی بوجود نیامده باشد به سرمایه گذاری خود اطمینان می کنند. البته برای پیش بینی آینده روند حرکتی قیمت ها از تحلیل تکنیکال نیز کمک خواهند گرفت.

سرمایه‌گذاران، نگهدارندگان واقعی هستند. آن‌ها دچار هیجانات بازار نمی شوند و تنها در زمان هایی که بخواهند موقعیت سرمایه گذاری خود را تغییر دهند به نمودارها نگاه می کنند.

بنابراین افرادی که به دید سرمایه‌گذاری وارد دنیای ارزهای دیجیتال می شوند، باید در ابتدا مشخصه‌های فاندامنتال یک پروژه را به دقت بررسی کنند و از کاربرد و تکنولوژی آن ارز دیجیتال مطلع باشند. همچنین از تیم توسعه دهندگان آن و مراحل پیاده سازی پروژه اطلاعات کاملی بدست آورند و اطمینان حاصل کنند که پروژه ی پشت آن ارز دیجیتال قابل اجراست و آینده روشنی دارد. از سوی دیگر، انتخاب یک کیف پول دیجیتالی مناسب و امن برای سرمایه گذاران الزامیست، چرا که هدف، نگداری طولانی مدت و چند ساله ی یک ارز دیجیتال است. پس باید شرایطی را ایجاد کنند که احتمال بروز مشکلات و نفوذ هکرها را به حداقل برسانند.

استفاده از کیف پول های موجود در اکسچنج ها (صرافی های آنلاین) و یا کیف پول های موبایل برای نگهداری ارزهای دیجیتال در طولانی مدت توصیه نمی شود!

در نهایت بعد از انتخاب کیف پول مناسب و بررسی کامل ارز دیجیتال مورد نظر خود، آن ها را به کیف پول خود منتقل کنید و با چاشنی صبر از سرمایه گذاری خود بهره ببرید.

آیا باید در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنم؟

در حال حاضر سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال بهترین نوع سرمایه گذاری محسوب می شود.

به دلایل زیر:

۱- حفظ ارزش. از دست دادن رفتن ارزش پول به دلیل تورم این هشدار را به مردم می دهد که از ارزش پول خود محافظت کنند. یکی از راه های خوب جلوگیری از این مشکل، تبدیل آن به ارزهای دیجیتال معتبر است.

۲- فناوری ارزهای دیجیتال شگفت انگیز است. فناوری بلاک چین به شما کمک می کند که محدود به زمان و مکان جغرافیایی خاصی نباشید و واسطه ها را از زندگی خود حذف کنید بنابراین باعث ایجاد تقاضا خواهد شد و تقاضا هم باعث افزایش قیمت می شود.

۳- در مسیر رکورد. از زمان معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۸ تا به امروز سرمایه گذاران بیت کوین به شدت از افزایش قیمت این ارز در طول زمان سود برده اند. بنابراین، سرمایه گذاری در چنین دارایی هایی که کمیاب هستند و باعث تقاضا می شوند، به شما امکان می دهد تا در طول زمان به سود برسید.

خطرات و ریسک های سرمایه گذاری چیست؟

برخی از مسائل و مشکلات احتمالی سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال:

۱- حباب اقتصادی. برخی از کارشناسان کسب و کار معتقدند که ارزهای دیجیتال یک حباب هستند و پس از رشد تا زمان مشخص نابود می شوند. جیمی دیمون مدیر عامل بانک JP Morgan یکی از آن ها است، این افراد عقیده دارند از آنجایی که ارزهای دیجیتال مورد حمایت هیچ فرد یا موسسه ای نیستند و نوسان خیلی بالایی دارند، نمی توانند با پول های سنتی رقابت کنند و بنابراین هرگز جایگزین آن نخواهند شد.

۲- نوسان. این نکته بسیار مهم است. با نوسانت مثبت ممکن است سود زیادی کسب کنید، اما به این نکته توجه داشته باشید که هیچ چیز ۱۰۰ درصد نیست و ممکن است پول اولیه تان هم از دست بدهید.

۳- سیاست های قانونی. هنوز بیشتر کشورهای جهان به طور رسمی ارزهای دیجیتال را به عنوان یک ارز نمی پذیرند. بنابراین ممکن است دولت ها با آن موافق نباشند و یا قوانینی محدود کننده برای آن وضع کنند. البته برای مثال دولت چین چندین بار سعی در جلوگیری از بیت کوین را داشته است که خیلی موفق نبود.

روی چه ارزهایی سرمایه گذاری کنیم؟

عوامل مهمی در افزایش قیمت یک ارز دیجیتال وجود دارد. مهمترین آن ها عبارتند از :

پذیرش. چه کشورهایی ارز مورد نظر را می پذیرند؟ چه شرکت هایی آن را به عنوان ارز قبول کرده اند؟ محوبیت آن تا چه میزان است؟ پاسخ به این سوالات می تواند به شما در انتخاب ارز برای سرمایه گذاری کمک کند.
ویژگی. چه چیزی این ارز را از بقیه متمایز می کند؟ این ارز چه ویژگی منحصر به فردی دارد که ممکن است باعث تقاضا شود؟
امنیت. امنیت می تواند خود یکی از ویژگی های بارز یک ارز باشد. ارزهایی که تحت پوشش شرکت خاصی نیستند و روی بلاک چین فعالیت می کنند، این ویژگی را دارند.
مهمترین ارزهایی که سرمایه گذاری در آن از چند سال گذشته سود خوبی داشته است:

بیت کوین: خیلی وقت است که ثابت کرده است ارزشمندترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری است. با بررسی نمودار های سال های گذشته می توانید افزایش قیمت فوق العاده آن را بررسی کنید. البته، همانطور که قبلا ذکر شد، به دلیل نوسانات ریسک هایی هم دارد.

نمودار رشد بیت کوین از سال گذشته تاکنون- حدود ۸۰۰ درصد سود سالانه

اتریوم: دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار که از سال گذشته تا کنون حدود ۳۰۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اتریوم به دلیل ویژگی هایی به جز استفاده به عنوان ارز، آینده درخشانی دارد.

نمودار رشد اتریوم از سال گذشته تاکنون- حدود ۳۰۰۰ درصد سود سالانه

لایت کوین: یکی از قویترین ارزهای دیجیتال است. امنیت بالای پروتکل آن و تفاوت استخراج آن نسبت به بیت کوین، از نقاط قوت این ارز هستند.

نمودار رشد لایت کوین از سال گذشته تاکنون-حدود ۸۰۰ درصد سود سالانه

مونرو: مونرو به تازگی رشد بسیار خوبی را تجربه کرده است. ویژگی اصلی مونرو این است که واقعا ناشناس است و مشاهده تراکنش های یک کیف پول برای عموم ممکن نیست.

نمودار رشد مونرو از سال گذشته تاکنون- حدود ۱۵۰۰ درصد سود سالانه

فرایند سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال

مراحل زیر را دنبال کنید:

۱- ارز مورد نظر را انتخاب کنید. اولین قدم این است که تصمیم بگیرید روی چه ارزی سرمایه گذاری کنید. درباره ارز مورد نظر به خوبی تحقیق کنید و اخبار منتشر شده از ارز مورد نظر را پیگیری کنید.

۲- کنار گذاشتن پول برای سرمایه گذاری. همه چیز نیاز به برنامه ریزی و هدف گذاری نیاز دارد. مبلغ سرمایه و دوره سرمایه گذاری را مشخص کنید. با توجه به ریسک هایی که در بالا گفته شد مبلغ مناسبی را نسبت به شرایط خود انتخاب کنید و یا می توانید به عنوان مثال هر ماه به سرمایه خود اضافه کنید. دوره سرمایه گذاری خیلی مهم است. پیشنهاد می شود حداقل شش ماه در سرمایه گذاری بمانید.

۳- کیف پول ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. شما به یک کیف پول نیاز دارید که ارزهای خریداری شده را در آن نگهداری کنید. کیف پول های زیادی برای ارزها وجود دارد. تا حد امکان سعی کنید که از کیف پول های سرد (آفلاین مانند موبایل یا دسکتاپ) استفاده کنید.

۴- فروش ارز مورد نظر در صرافی. پس از دوره سرمایه گذاری می توانید ارز خود را در صرافی های معتبر به فروش برسانید.

خطرات احتمالی در سرمایه گذاری روی ارزهای دیجیتال

برخی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین ، اتریوم ، لایتکوین و تعداد دیگری که در رده های بعد قرار دارند، در بین مردم عادی و سرمایه گذاران در عرصه ی وب دارای محبوبیت ویژه ای برخوردار است. اما سرمایه گذاری روی این ارزهای محبوب هم می تواند دچار خطرات احتمالی باشد. کمترین خطر آن ممنوعیت آن در بیشتر کشورهای دنیا می باشد. که می توانید برای سرمایه گذاران خطرناک باشد.

این خطرات به دلیل این است که ارزهای دیجیتال هنوز هم جوان هستند و عمر آنها تقریبا یک دهه است . ماهیت ارزهای دیجیتال باعث شده است تا در هر دولتی مانند پول نقد پشتیبانی نشود. این محدودیت باعث شده است تا ارزهای دیجیتال با رشد نامنظمی روبه رو شوند. فضای بزرگ ، قوانین نوپا و تائید نشده و ده ها دلیل دیگر موجب میشود معاملات با خطرات مواجه شوند.

اما خطرات احتمالی موجب نمی شود تا شما به هیچ عنوان نتوانید مبلغ قابل توجهی را با آنها انتقال دهید و یا اینکه نتوانید روی آنها سرمایه گذاری نکنید!

روزانه بسیاری از مردم این کار را می کنند. مبلغی را برای خرید یک محصول و یا یک خدمت خاص با ارز دیجیتال به حساب فرد دیگری در کشور دیگری واریز می کنند. و یا مقداری از دارایی خود را به ارز دیجیتال تبدیل می کنند تا به سود برسند. برخی از آنها ممکن است با نوسانات به سود و یا به ضرر برسند.

تمام سرمایه گذاری ها دارای ریسک می باشد. پس ارزهای دیجیتال هم دارای ریسک مربوط به خود هستند که ممکن است موجب سود و یا ضرر سرمایه گذار شود. در تمامی منابع توصیه شده است که قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال حتما اطلاعات خود را کامل نمایید سپس اقدام کنید.

قبل از سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال باید چه چیزی هایی را بدانیم؟

همانطور که با سرمایه گذاری در بخش ارزهای دیجیتال ممکن است در یک زمان خاص به سود قابل توجهی برسید خلاف این روند هم وجود دارد و ممکن است در یک زمان دارایی خود را از دست بدهید . دنیای ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری ناپایدار می باشد و همیشه خطرات برای شما وجود دارد و احتمالات حرف اول را می زند.

بگذارید مثالی ساده و قابل فهم بزنیم! زمانی که شما در ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری می کنید در واقع عملی مشابه قمار را انجام داده اید. استراتژی های سرمایه گذاری به روش سنتی روی ارزهای دیجیتال جواب نمی دهد. زیرا بازار فوق العاده گسترده تر است. فقط می توانید از خطراتی که در حال وقوع هستند مطلع شوید.

ارزهای دیجیتال استعداد این را دارند که به سرعت فوق العاده ای ارزش خود را از دست بدهند. در بازار ارزهای دیجیتال حباب های زیادی وجود دارد می تواند در یک لحظه قیمت ها با حباب بالا بروند و در یک لحظه حباب های زیادی از بین برود. نتیجه فوق برای افراد سرمایه گذار فوق العاده زیاد قابل حس است.

سه عدد از بهترین مکان ها برای سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

۱: Pantera Capital

در حال حاضر Pantera Capital بیش از ۷۰۰ میلیون دلار در پنج نوع از ارزهای دیجیتال در دو نوع سرمایه گذاری متفاوت مدیریت می کند.

افرادی که می خواهند در این صندوق سرمایه گذاری کنند باید بیش از ۱۰ هزار دلار داشته باشند تا وارد شوند.

این امر باعث می شود که این صندوق برای سرمایه گذاری نهادها و یا سرمایه گذاران پول دار بهتر باشد.

این شرکت از سال ۲۰۱۳ تا کنون بوده است بنابراین یکی از صندوق های قدیمی برای سرمایه گذاری در ارزهای دیجیتال می باشد.

شما می بینید که درآمد از این صندوق در تمام نقاط وجود دارد . اما اگر شما پولی بیش بیش از توانایی خود “منظور مقداری که بیش از توانایی شما برای از دست رفتن احتمالی باشد” روی آن می گذارید ممکن است وقت خود را با چک کردن مداوم از دست بدهید!

۲: CoinCapital

CoinCapital برای سرمایه گذاری فردی نسیت به Pantera Capital مناسب تر است گرچه آنها هنوز هم به دنبال افرادی با دارایی بیش از ۲٫۱ میلیون دلار هستند! این صندوق سرمایه گذاری به انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال و بلاک چین می پردازد. آنها بیش از ۴۰ نوع متفاوت از جمله Ethereum, Litecoin, Bitcoin, Ripple, and Dash می پردازند.

یکی از مواردی که باعث ایجاد CoinCapital می شود این است که توسط یک تیم مدیریتی بازاریابی، فروش و مالی تامین می شود.

۳: BitcoinsReserve

BitcoinsReserve یک صندوق برای ارزهای دیجیتال می باشد

این صندوق، یک صندوق منحصر بفرد به نام صندوق Arbitrage را اجرا می کند. این صندوق به طور خودکار در سراسر مبادلات ارزهای دیجیتال مختلف به منظور “اصلاح ناکار آمدی بازار” مورد استفاده قرار میگیرد.

این عمل یک استراتژی جالب و کارآمد است چرا که بسیاری از رمزنگاری ها از قیمت های مختلف در مبادلات مختلف پیروی می کنند. با استفاده از این تفاوت های قیمت سیستم Arbitrage به دنبال سود است. BitcoinsReserve صندوق قابل دسترسی برای افراد عادی است. یکی دیگر از قابلیت های این صندوق وب سایت بسیار آسان انها می باشد . هر چه را که لازم داشته باشید می توانید بدون پر کردن فرم های طولانی در عرض چند ثانیه انجام دهید.

هشدار در مورد صندوق های سرمایه گذاری ارزهای دیجیتال

بسیاری از صندوق های ارزی برای سرمایه گذاری شما در دسترس هستند. اما به یاد داشته باشید که وجوه صندوق های سرمایه گذاری به شدت با خطر روبه رو هستند زیرا آنها به دنبال درآمد کوتاه مدت به جای رشد بلند مدت هستند.
هنگامی که شما مبلغی را سرمایه گذاری می کنید ممکن است تحت تاثیر نوسانات شدید قرار گرفته و در نتیجه سریعا پول خود را از دست بدهید

اگر تصمیم به سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری رمزنگاری، ارزهای دیجیتال دارید پس مطمئن شوید که آمادگی از دست دادن احتمالی آن را دارید ! زیرا ارزهای دیجیتال علاوه بر پیشرفت هیجانی که دارند ممکن است سقوط سنگین را هم تجربه کند.

پنج ارز دیجیتالی که ارزش سرمایه گذاری تا سال ۲۰۲۰ را دارند:

بیت کوین

اگر تا به حال اسم بیت کوین به گوشتان نخورده، پس اینجا چه‌کار می‌کنید؟ به جرات می‌توان گفت که از زمان قیمت بیست هزار دلاری بیت کوین تا به اینجا، از اصل قضیه تغییر چندانی به وجود نیامده است. این یعنی شانس اینکه دوباره بیت کوین به دوران بیست هزارتایی یا بالاتر از آن برسد، اصلاً بعید نیست. سرمایه‌گذاران با کمی اعتماد و صبر می‌توانند سود خوبی به جیب بزنند.

لایت کوین
یکی دیگر مهره‌های برجسته دنیای ارزهای دیجیتال را می‌توان لایت کوین دانست که در چند مدت اخیر دچار سختی‌های فراوانی شده است. لایت کوین به تازگی توانسته از بحران‌هایی که گریبانش را گرفته با سربلندی بیرون آید و تغییرات مثبت دیگری نیز در راه است تا لایت کوین را به یکی از نام‌های بزرگ در دنیای کریپتو و حتی اقتصاد جهانی بدل کند.

اتریوم
قراردادهای هوشمند اتریوم نکته کلیدی در موفقیت آن است. برخلاف بسیاری از ارزهای دیگر، اتریوم کاربران را قادر می‌سازد تا با استفاده از قراردادهای هوشمند بتوانند، طی رسیدن به شرایط تعیین‌شده، دارایی‌های خود را جابجا نمایند. تلفیق چنین قابلیتی به همراه سوددهی در زمینه‌های مالی می‌تواند آینده‌ای روشن‌تر را در پیش روی اتریوم قرار دهد.

ریپل
با توجه به جلب نگاه‌های بسیار توسط این ارز و اعلام «کوین بیس» مبنی بر به رسمیت شناختن آن در معاملات خود، ریپل به یکی از قابل تبادل‌ترین ارزهای حال حاضر دنیا بدل شده است. با باز شدن بازارهای جدید و استفاده آنها از ریپل، به نظر می‌رسد که باید منتظر همه گیرتر شدن این ارز در آینده‌ای نزدیک باشیم.

استلار
استلار از پروتکلی درست به مانند ریپل استفاده می‌کنند و تمرکزش بر روی تراکنش‌های کوچک‌تر یا ریز تراکنش‌هاست. این بدان معناست که استلار برای تبادلات روزانه مالی بسیار مناسب است. استلار می‌تواند به ارز شماره یک در کاربردهای مالی روزمره بدل شود.

۸ خطر که سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال را تهدید میکند:

-نوسان بازار

خرید ارز دیجیتالی می‌تواند به از دست دادن تمام زندگیتان خاتمه یابد. در نتیجه هیچ‌گاه نباید همه‌ی دارایی خود را روی آن سرمایه گذاری کنید.

-مشکلات قانونی

کشورهای توسعه یافته برای قانون گذاری رمز ارزها به سوی قوانین شفاف و چارچوبی رفته‌اند تا بستر را برای فعالیت شرکت‌های فعال در حوزه رمز ارز ایجاد کنند این در حالی است که قانون گذاری ارزهای رمزنگار در کشورهای در حال توسعه همچنان با کندی و بررسی همه جانبه شرایط برای وضع قوانین سخت گیرانه و دستوری در حال انجام است تا از این طریق علاوه بر استفاده از مزایای رمز ارزها بتوانند قدرت تولید و انتشار پول خود را حفظ کنند

مشکلات قانونی و مقرراتی دو مانع بزرگ مقابل مسیر ارز دیجیتالی هستند. از آنجایی که این تکنولوژی بسیار جدید است هنوز دولت‌ها و بانک‌ها قوانین مشخصی برای آن ندارند. در نتیجه قوانین مربوط به مالیات، مبادله و مشروعیت آن‌ها ممکن است یک شبه تغییر کند و این عدم اطمینان‌ها باعث شده که پولی که شما در ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری می‌کنید بیش از دیگر دارایی‌هایتان در خطر باشد.

-دیرپایی

بالا رفتن تعداد آلت‌کوین (altcoin)‌ها یک خطر برای سرمایه‌گذار محسوب می‌شوند. نمی‌توان رقم دقیقی اعلام کرد اما به نظر می‌رسد که تنها ۱۶۰۰ تا ۲۰۰۰ نوع آلتکوین در حال حاضر در بازار موجود باشد. درضمن دقیقاً معلوم نیست که کدام یک از این کوین‌ها واقعی است و ارزش بالقوه دارد.

به خاطر داشته باشید که هنوز بلاک‌چین خیلی جا نیوفتاده است. ارزش این کوین‌ها عمدتاً در حد حدس و گمان است. با وجود نبود نمود در دنیای خارجی هنوز هم شرکت‌های زیادی روی آلت‌کوین‌ها سرمایه گذاری کرده‌اند.

بنابر گزارش CoinMarketCap تا این لحظه ۱۵ شرکت بیش از ۱ میلیارد دلار و ۵۷ شرکت بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه را در این بازار در دست دارند. حتی اگر به اندازه کافی تحقیق کرده باشید ممکن است دریابید که کوین شما تقریباً هیچ ارزشی ندارد. هرچه تعداد کوین‌های موجود بیشتر شده، رقابت نیز بیشتر می‌شود و احتمال این رخ‌داد نیز بیشتر خواهد شد.

-امنیت سرمایه‌گذار

برخلاف تعهدات بانک‌های معمولی، ارز دیجیتالی هیچ بیمه یا امنیتی ندارد. برای مثال درحالی که شرکت بیمه سپرده فدرال امریکا سپرده گذارانی که بیش از ۲۵۰ هزار دلار در بانک سرمایه دارند را تحت پوشش قرار می‌دهد اما ارز دیجیتال جز آن محسوب نمی‌شود و اگر شما ورشکسته شوید همه چیز را از دست خواهید داد.

علاوه بر آن معملات به صورت روزانه هک می‌شوند که گاهی باعث از دست رفتن همه چیز می‌شوند. این که شما چه مقدار از ارز خود را از دست دهید بستگی به معامله شما دارد، اما اگر چیز مشابهی در بانک و یا کارت اعتباری برای شما پیش بیاید شما خیلی سریع پول خود را پس خواهید گرفت.

-دستکاری در بازار

درحالی که تا به حال هیچ موردی اثبات نشده اما تصور می‌شود که تجارت‌های شخصی، توافقات و دستکاری در بازار ارز دیجیتال زیاد رخ می‌دهد. متخصصان معتقدند که دلیل اصلی تجمع ارز دیجیتالی در قسمت دوم سال ۲۰۱۷ توسط گروه کوچکی از افراد با دارایی‌های دیجیتالی کلان رخ داد.

البته کاملاً می‌توان دستکاری در بازار را مشاهده کرد. برای مثال چندصد درصد ارزش آن در عرض چند ساعت بالا و پایین می‌شود و روز بعد دوباره به حالت قبل باز می‌گردد. فروش سکه‌ها با قیمت ارزان پیش از اعلام بالا رفتن قیمت و معاملات مخفی و به دور از چشم بازار بخشی از روش‌های رایج برای دستکاری در بازار هستند.

از آنجایی که ارز دیجیتالی بسیار افسارگسیخته است پرده برداری از این نقشه‌ها بسیار دشوار است. این افراد ریسک بسیار بالایی را برای تازه‌کارهایی که خیلی از این بازار اطلاع ندارند ایجاد می‌کنند. اگر شما هم گرفتار یکی از این دستکاری‌ها شوید ممکن است ارز بسیار زیادی را از دست دهید.

-خارج شدن از بازارها

ممکن است زمانی پیش بیاید که شما بخواهید ارز دیجتالی خود را بفروشید و آن را به پول رایج کشور تبدیل کنید. متاسفانه خارج شدن از بازار ارز دیجیتال برای سرمایه گذاران در بعضی مواقع کمی دشوار است. چند عامل وجود دارد که وضعیت را بسیار پیچیده کرده است:

• بسیاری از معاملات تنها امکان تبدیل به دلار امریکا را دارند. بعضی دیگر نیز ارز را به یورو، پوند و ین تبدیل می‎کنند. با این حال تعداد آن‌ها بسیار محدود است.

• در بسیاری از معاملات تنها امکان خروج از طریق چند ارز دیجیتال دیگر موجود است. برای مثال کوین‌بیس که یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای خرید ارز دیجیتالی در اروپا و امریکای شمالی است تنها بیت‌‎کوین، اتر، لایت‎کوین و بیت‌کوین کش را پشتیبانی می‌کند.

• در بعضی از کشورها برای تبدیل ارز دیجیتالی به پول باید یک پروسه‌ی تایید را پشت سر بگذرانید که ممکن است کمی زمان بر باشد.

اما معنی حرف‌هایی که زدیم چیست؟ در بهترین حالت، ممکن است شما با معاملات مختلف برای تبدیل ارز خود به پول رو‌به‌رو شوید تا بتوانید پول خود را در بانک پس‌انداز کنید که باعث شود ارزش دارایی‌هایتان به خطر بیوفتد. در بدترین حالت ممکن است دارایی‌های دیجیتالی شما وقتی که به آن نیاز دارید در دسترس نباشد. و این مشکلاتی است که با افزایش محبوبیت ارزهای دیجیتال در گوشه و کنار دنیا رفته رفته در حال کاهش است.

-کلاه‌برداری ارز دیجیتال

متاسفانه کلاه‌برداری در بازار ارز دیجیتال بسیار زیاد است و برای یک سرمایه‌گذار جدید بسیار خطرناک است. آمارها نشان می‌دهد که بیش از دو میلیارد دلار در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ در بازار ارز دیجیتال گم شده است.

دو روش رایج برای کلاه‌برداری ICO تقلبی و روبات توییتری است. ICO نسخه‌ی رمزگذاری شده سهام بازار IPO است و مانند آن نیاز به دقت و تلاش سرمایه‌گذار دارد. متاسفانه بسیاری از مردم به اندازه کافی تحقیق نمی‌کنند و کلاهبرداران خیلی سریع عکس‌العمل نشان می‌دهند. آن‌ها تظاهر می‌کنند که IPO تقلبی که دارند با ارزش است و وقتی که شما پول را پرداخت کنید غیب می‎شوند.

روبات‎های توییتر طوری طراحی شده‌اند که مانند حساب‌‎های رسمی به نظر برسند. آن‎ها به شما قول می‎دهند که در ازای سپرده کوچک به شما میزان مشخصی کوین پرداخت کنند ولی در اصل از شما کلابرداری می‌کنند.

شما همچنین باید حواستان به نقشه‎‌های Ponzi و کسب درآمد با گردآوری زیرمجموعه در قالب آلت‎کوین نیز باشید. برخی از مشهورترین آن‌ها عبارتند از بیت‌کانکت، وان کوین و پلکس کوین

-اشتباه انسانی

اشتباه انسانی در هر چیزی ممکن است رخ دهد. اما در ارز دیجیتالی امکان اشتباه بیشتر است و یک اشتباه کوچک ممکن است تبعات بدی را به همراه داشته باشد.

برای مثال اگر هیچ تجربه‌ای در تجارت و سرمایه‌گذاری نداشته باشید ارز دیجیتالی می‌تواند حسابی گیجتان کند. سرویس‌هایی مانند کوین‎بیس برای تازه‌کارها ساخته شده با این حال اگر بخواهید آلتکوین های کم نام و نشان بخرید باید از سرویس‌هایی مثل بیت‌فینکس استفاده کنید که کار کردن با آن‎ها تا حدی دشوار است.

در نتیجه خیلی راحت ممکن است که درخواست اشتباه دهید یا کوین‌ها خود را به کیف پول اشتباه بفرستید و یا امکان دسترسی به حساب خود را به طور کامل از دست بدهید.

بعضی از سیستم‌های مبتنی بر بلاک‌چین حتی امکان ریست رمز را ندارند. شما همچنین هنگام مدیریت ارز خود نیز ممکن است اشتباه کنید. اگر کلیدهای خصوصی خود را فراموش کنید ممکن است نتوانید به دارایی خود دسترسی داشته باشید.

حتی اگر از یک کیف پول امن مثل Ledger Nano S استفاده کنید و کلید خصوصی خود را گم یا فراموش کنید قطعاً همه‎ی دارایی خود را از دست خواهید داد. البته علاوه بر مشکلاتی که ما به آن اشاره کردیم خطرات دیگر بسیاری نیز ممکن است تازه‌کارها را تهدید کند که باید مواظب آن‌ها باشید. در نتیجه پیش از سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال حتماً به اندازه کافی تحقیق کنید.

مزایا و معایب ارز دیجیتال

ادعای ارز های دیجیتال، آسان سازی نقل و انتقال مستقیم سرمایه بین دو طرف، بدون نیاز به طرف سوم و مورد اعتماد مانند بانک یا شرکت­های کارت­های اعتباری است؛ برای حفظ امنیت، این انتقالات با استفاده از کلیدهای عمومی و خصوصی انجام می­شوند.

در یک سیستم مدرن ارز دیجیتال، کیف پول کاربر یا آدرس حساب کاربری­ اش کلید عمومی دارد و کلید خصوصی برای امضای انتقالات به کار می­رود. انتقال سرمایه با کمترین کارمزد انجام می­شود بنابراین به کاربران این امکان را می­دهد بدون پرداخت کارمزد های سنگینی که توسط اکثر بانک­ها و مؤسسات مالی برای انتقالات سیمی تعیین می­شوند، پول خود را جا به جا کنند.

فناوری بلاک چین در مرکز اهداف و عملکرد بیت کوین قرار دارد و از آن برای نگه داری لجر های آنلاین مربوط به تمامی انتقالاتی که از طریق بیت کوین صورت گرفته­ اند استفاده می­شود، و یک ساختار اطلاعاتی برای این لجر به وجود می ­آورد که با خطر کمی از سوی هکرها مواجه است و در تمامی کامپیوتر هایی که از نرم افزار بیت کوین استفاده می­کنند، قابل کپی شدن است.

عدم وجود صندوق مرکزی در ارز های دیجیتال

هر بلاک جدیدی که تولید می­شود باید توسط لجر های کاربر در بازار تأیید شود، که تقریباً جعل سابقه انتقالات را غیرممکن می­کند. بسیاری از متخصصان بر این باورند که بلاک چین کاربرد مهمی در فناوری ­هایی مانند رأی گیری اینترنتی و سرمایه گذاری جمعی دارد. همچنین مؤسسات مالی بزرگ می­توانند از ارز مجازی برای کاهش هزینه­ ها و کارآمد تر کردن روند کاری استفاده کنند.

با این حال، از آنجایی که ارزهای دیجیتال مجازی هستند و صندوق مرکزی ندارند، در صورت خراب شدن کامپیوتر و نبود نسخه پشتیبان از سرمایه ­ها، یا با گم شدن کلید خصوصی توسط فرد، اعتبار فرد در ارز مجازی از دست می­رود.

هم­چنین هیچ سازمان، دولت یا شرکت مرکزی وجود ندارد که به سرمایه یا اطلاعات شخصیتان دسترسی داشته باشد.

ماهیت نیمه ناشناس انتقالات ارز مجازی، آنها را برای کارهای غیرقانونی به به عنوان مثال پولشویی و دور زدن مالیات مناسب می­کند. با این حال، طرفداران ارز مجازی معمولاً برای ناشناس بودن آن بسیار ارزش قائل هستند. برخی ارزهای دیجیتال از دیگر انواع آن خصوصی ­تر هستند.

ارزهای مجازی خصوصی ­تری نیز وجود دارند، برای مثال دش، زیکش، و مونرو که ردیابی آنها دشوارتر است. از آنجایی که قیمت ­ها بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می­شوند، نرخ انتقال ارزهای دیجیتال می­تواند بسیار متنوع باشد.

هرچند که برای شناسایی قیمت ­گذاران پایه ­ای ارزهای دیجیتال تحقیقات زیادی صورت گرفته است. ارزش بیت کوین نوسانات شدیدی داشته است و از 19000 دلار برای هر بیت کوین در دسامبر 2017، به 7000 دلار در ماه­های پیش رو رسیده است.

نظر اقتصاد دانان درباره ارز های مجازی

برحی اقتصاد دانان ارز های مجازی را به عنوان یک جو زودگذر با این مسئله نیز وجود دارد که واحدهای ارزی، مانند بیت کوین، از هیچ ماده ­ای ساخته نشده ­اند. طبق یافته ­های برخی پژوهش­ ها، هزینه تولید یک بیت کوین، که به انرژی زیادی هم نیاز دارد، مستقیماً به قیمت بازار آن بستگی دارد.

بلاک چین ­های ارز مجازی ایمن هستند، اما دیگر جنبه ­های اکوسیستم ارز مجازی از خطر هک شدن در امان نیستند. در تاریخچه 10 ساله بیت کوین، چندین معامله آنلاین مورد سرقت و هک شدن قرار گرفته ­اند که گاهی اوقات ارزش آنها میلیون­ها دلار بوده است.

با این حال، بسیاری از کارشناسان ارز های مجازی را به عنوان ارزی در نظر می­گیرند که ارزش را حفظ کرده، انتقال پول را آسان می­کند، قابلیت انتقال آن از اسکناس بیشتر است و تحت تأثیر بانک­های مرکزی و دولت قرار نمی­گرد.

منبع:

وب سایت ویرگول

وب سایت بلاکچین

وب سایت خبرآنلاین

وب سایت پاریس پی

وب سایت قیاس

وب سایت ایکس بلاکچین

وب سایت اسکناس

وب سایت دناکو

خدمات مشاوره مدیریت و ایده پردازی

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت