مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

فرصت‏های تجاری فناوری بلاک‏چین

فناوری بلاکچین چگونه باعث ایجاد دگرگونی می شود ؟ فرصت‏های تجاری فناوری بلاک‏چین چه هستند ؟  فناوری بلاک‏چین چه فرصت هایی را برای کسب و کار ایجاد می کند ؟ پنج صنعتی که به‌زودی به کمک فناوری بلاک‏چینمتحول خواهند شد، کدامند ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) این موضوع بررسی می شود.

بلاک چین و افزایش کارایی شرکت

فرصت‏های تجاری فناوری بلاک‏چین

موسسه اعتباری سپرده‌گذاری و اوراق بهادار نیویورک (DTCC) مثال خوبی برای تحولات مذکور است. این موسسه سالانه ۱۱ تریلیون دلار تراکنش مالی را تسهیل می‌کند و انتظار می‌رود تا میانه سال ۲۰۱۸ میلادی تمامی این تراکنش‌های مالی از طریق فناوری بلاک‌چین انجام شود. اما DTCC یکی از هزاران شرکتی است که به دنبال تبدیل ایده‌های نوآورانه فناوری بلاک‏چینبه واقعیت‌های تجاری است. با در نظر گرفتن طنین تحولات در صنایع متعدد، فرصت‌های کسب‌وکار موجود در فناوری بلاک‌چین که تا پیش از این محتاطانه بررسی می‌شدند، در سال ۲۰۱۸ قابل بهره‌برداری خواهند بود.

کاربردهای تجاری فناوری بلاک‏چین

در ادامه به پنج صنعتی که به‌زودی به کمک فناوری بلاک‏چین متحول خواهند شد اشاره می‌شود. این پنج حوزه منتخب به احتمال زیاد صنایعی هستند که در آینده نزدیک‌تر پذیرای فناوری بلاک‌چین خواهند بود.

۱. بانکداری:

فناوری بلاک‏چین به‌منظور فائق آمدن بر موانع موسسات مالی سنتی ایجاد شد. بانک‌هایی که از آغاز مخالف سرسخت ارز دیجیتال بودند و از عواقب توسعه کاربرد ارزهای کنترل‌نشده هراس داشتند. اما به نظر می‌رسد فناوری بلاک‌چین در حال حاضر طرفدارانی در میان فعالان سیستم بانکی جهان پیدا کرده است.

موسساتی نظیر MUFG، Barclays، Credit Suisse، Canadian Imperial Bank of Commerce، HSBC و State Street اخیرا به استفاده از یک ارز دیجیتال (USC) که با همکاری مشترک بانک UBS سوئیس و موسسه انگلیسی Clearmatics معرفی شده است، روی آورده‌اند. با بهره‌برداری از مزایای فناوری بلاک‏چین شرکای USC انتظار دارند حل و فصل معاملات را برای بانک‌های مرکزی سریع‌تر و امن‌تر کنند.

سایر غول‌های صنعت بانکداری نظیر وال‌استریت نیز به دنبال بهره‌برداری از این فناوری است. اقدامات مشابه ذهن گروه‌های بسیاری را به این پرسش معطوف کرده است: آیا امکان معرفی یک بلاک‏چین بین‌المللی و مشترک برای سیستم مالی جهانی وجود دارد؟ یا اینکه سیستم‌های محلی جدیدی برای خدمت‌رسانی به بخش‌های کوچکی از موسسات مالی ظهور پیدا خواهند کرد؟ با اطمینان باید گفت سال ۲۰۱۸ میلادی سالی است که بانک‌ها برای یافتن پاسخ این سوالات تلاش‌های بسیاری خواهند کرد.

همان‌طور که اشاره شد هم‌اکنون فرصت‌های بی‌نظیری برای بهره‌برداری از فناوری بلاک‏چین در صنعت بانکداری وجود دارد. اکنون که بسیاری از بانک‌ها تصمیم گرفته‌اند از فناوری بلاک‏چین به بهترین نحو ممکن بهره‌برداری کنند، فرصت‌های بی‌شماری پیش روی شرکت‌هایی خواهد بود که بتوانند راه‌حل‌هایی بزرگ یا کوچک برای ورود به عرصه بهره‌برداری از فناوری بلاک‏چین در اختیار‌موسسات مالی قرار دهند.

۲. قراردادهای هوشمند:

یکی از قابل‌توجه‌ترین ویژگی‌های فناوری بلاک‏چین توانایی آن در تسهیل قراردادهای هوشمند است. درحالی‌که صنایع فناوری مالی (فین تک)، بانکداری و خدمات حقوقی در حال حاضر با معاملات خودکار سروکار دارند، اما بسیاری از صنایع دیگر هنوز به دنبال یافتن راهی برای استفاده و بهره‌برداری از مزایای قراردادهای هوشمند هستند. با ورود قراردادهای هوشمند به بخش‌هایی نظیر تولید و مدیریت زنجیره تامین و… توسعه‌دهندگان فرصت‌های بی‌نظیری برای فعالیت در این حوزه و تغییر چهره صنایع مختلف پیش رو خواهند داشت.

اما قراردادهای هوشمند در چنین بخش‌هایی چه کاربردی خواهد داشت؟ پاسخ این سوال زمانی روشن می‌شود که نگاهی دقیق‌تر به توانمندی‌های یک قرارداد هوشمند بیندازیم. از آنجا که قراردادهای هوشمند مجموعه‌ای از کدها هستند، می‌توان از آنها در انواع مختلفی از برنامه‌های کاربردی استفاده کرد. اما کاربرد قراردادهای هوشمند در بستر بلاک‏چین امنیت، مسوولیت‌پذیری و شفافیت بیشتری به فرآیندها می‌بخشد. قراردادهای هوشمند به فرآیندهای خاص دیجیتال این امکان را می‌دهد تا در صورت حادث شدن مجموعه‌ای از پیش‌شرط‌ها، تکمیل شوند.

در ادامه به یک نمونه اشاره خواهد شد: تولید یک فرآیند است. از دریافت تا بازرسی ورودی‌ها در طول فرآیند مونتاژ هر مرحله با اتمام موفقیت‌آمیز و به موقع مرحله پیشین آغاز می‌شود. در چنین شرایطی متاسفانه، هر واحدی تا زمانی که تمامی فرآیند تولید متوقف نشود از مشکلات سایر واحدها اطلاع پیدا نمی‌کند. با استقرار قراردادهای هوشمند در نرم‌افزارهای مدیریتی می‌توان کنترل‌های دقیقی برای جلوگیری از متوقف شدن کامل فرآیند تولید اعمال کرد.

درحالی‌که روش‌های تولید فعلی بر کنترل انسانی متکی است، می‌توان با بهره‌برداری از قراردادهای هوشمند به کنترل‌های خودکار روی آورد. به عبارت دیگر، تا زمانی که آخرین کنترل کیفی تایید نشده باشد، فرآیند بعدی خط تولید محصول مرحله قبل را نخواهد پذیرفت. اگر کارکنان سعی کنند بخشی از محصول را به بخش مونتاژ نهایی انتقال دهند، سیستم اجازه چنین اقدامی را نخواهد داد. علاوه‌بر این قراردادهای هوشمند مبتنی بر فناوری بلاک‏چین بروز هرگونه سهل‌انگاری یا اشتباهات انسانی را تقریبا غیرممکن می‌کند.

۳. خودرو‌های هوشمند:

خودروسازی به سرعت در مسیر تحقق هدف خود یعنی تولید و تردد بیش از ۷۳ میلیون خودروی هوشمند تا پنج سال آینده است. مسیر برای بهره‌برداری از اینترنت اشیا در اتومبیل‌سازی تا حدود زیادی به کمک فناوری بلاک‌چین هموار شده است. این فناوری به طرق مختلف به صنعت خودرو جهان خدمت خواهد کرد و هر یک از این راه‌ها فرصتی طلایی برای توسعه‌دهندگان ثالث در سال‌های آتی به‌شمار می‌رود. در ادامه نگاهی اجمالی به هر یک از آنها خواهیم داشت.

مدیریت زنجیره تامین: از تولید نخستین خودرو در خط مونتاژ هنری فورد تا کنون، تولیدکنندگان تلاش‌های بسیاری را صرف تحقق شعارهای خود کرده‌اند. به‌رغم پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه روش‌های تولید، حفظ جریانی پایدار برای تولید اجزای با کیفیت همواره یک چالش بوده است. فعالان این حوزه راه‌حل‌های متعددی برای از میان برداشتن مشکلات زنجیره تامین در صنعت خودرو پیشنهاد کرده‌اند. ردیابی دقیق مقادیر زیادی داده، شناسایی هویت فروشندگان، تسهیل تراکنش‌های متعارف برای مدیریت زنجیره تامین ضروری بوده و نقش فناوری بلاک‏چین در هر سه مورد قابل توجه است.

– ارتباطات: ارتباطات وسیله نقلیه با وسیله نقلیه، وسیله نقلیه با زیرساخت و وسیله نقلیه با هر چیزی کانال‌هایی را شکل می‌دهند که اتومبیل‌های هوشمند از طریق آنها با خودروهای مختلف و دستگاه‌های دارای فناوری اینترنت اشیا تبادل اطلاعات می‌کنند. ایمنی رانندگان و مسافران آنها مستلزم ارتباطات امن و سریع خودروهای هوشمند است. بار دیگر، فناوری بلاک‏چین پاسخی برای نیاز خودروسازان است.

پلت‌فرم‌های مبتنی بر ابر به خوبی قادر به تسهیل رمزگذاری، انتقال، توزیع و ذخیره‌سازی حجم وسیعی از داده‌ها در اتومبیل‌های هوشمند هستند. بدون شک، خودروساز فناوری بلاک‏چین را به عنوان سنگ بنایی برای تبادل داده در اتومبیل‌های هوشمند خواهد پذیرفت. شرکت‌هایی که قادر به طراحی و تولید اپلیکیشن‌ها و پلت‌فرم‌های مورد نیاز این صنعت باشند با بازاری آماده برای پذیرش محصولات خود روبه‌رو خواهند بود.

۴. بهداشت و درمان:

هیچ صنعتی به اندازه بخش بهداشت و درمان به پردازش روزانه اطلاعات نیاز ندارد. از پذیرش بیمار تا ثبت نتایج جراحی‌های انجام شده، هر بیمار انبوهی از اطلاعات را که باید به‌صورت دقیق، قابل دسترس و ایمن ذخیره شود، با خود وارد سیستم درمانی می‌کند. هیچ فناوری دیگری جز بلاک‏چین هم یارای پاسخگویی به این نیازها را ندارد.

– حفظ امنیت اطلاعات پزشکی: برخلاف پایگاه داده‌های متداول در بخش بهداشت و درمان، در پایگاه داده‌های مبتنی بر بلاک‏چین هر داده یا اصلاحات در داده‌های موجود به عنوان بلوکی جدید و پیوسته در نظر گرفته می‌شود. ایجاد پرونده برای بیمار جدید یا افزودن داده به پرونده‌های موجود و هر تغییر دیگری یک رکورد جدید با تاریخ و زمان ویژه تلقی می‌شود. چالش یا به عبارت بهتر فرصت‌های ناب در بخش بهداشت و درمان در این حوزه، به طراحی بلاک‏چین های مشترک میان بخش‌های بزرگی از صنعت پزشکی مربوط می‌شود.

بلاک‏چین های خصوصی در سیستم درمانی محلی یا منطقه‌ای جایگاه ویژه‌ای به دست آورده‌اند، اما بلاک‌چین‌های ملی بیشترین سود را برای بیماران و فعالان صنعت بهداشت و درمان به همراه خواهند داشت. با ظهور بلاک‌چین‌های ملی برای بخش بهداشت و درمان دست کم چند سال فاصله داریم اما می‌توان به قطعیت گفت این فناوری در آینده نه‌چندان دور در بازارهای کوچک فرصت‌هایی را برای فعالان صنعت بهداشت و درمان فراهم خواهد کرد.

۵. اینترنت اشیا:

در گسترش اینترنت اشیا نمی‌توان اغراق‌آمیز سخن گفت. با ظهور هر چه بیشتر اتومبیل‌ها و خانه‌های هوشمند، بازار برای پذیرش فناوری‌های مرتبط با اینترنت اشیا توسعه پیدا می‌کند. با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۶ تریلیون دلاری در زمینه اینترنت اشیا در پنج سال آینده، انتظار می‌رود تعداد شرکت‌های فعال در حوزه فناوری که به دنبال افزایش سهم خود از این بازار هستند، روز به روز افزایش پیدا کند. یکی از بهترین فرصت‌ها پیش‌روی نوآورانی قرار دارد که می‌توانند در سایه بهره‌مندی از فناوری بلاک‌چین جریانی سریع و امن برای انتقال اطلاعات فراهم سازند.

پاورقی:

۱- blockchain: با استفاده از یک بلاک چین، افراد زیادی می‌توانند گزارش‌های مختلفی را به یک نوع بایگانی اطلاعات وارد کنند و همچنین کاربران می‌توانند چگونگی ثبت و به‌روزرسانی اطلاعات را کنترل کنند.

از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید.

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت. مشاوره بازاریابی و فروش و مشاوره شرکت های بزرگ و مشاوره سرمایه گزاری و تحقیق و توسعه  و طرح کسب و کار و سایر بخش را ببینید

 

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع:

مترجم: فریبا ولیزاده

 igniteoutsourcing.com 

 

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت