مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

آیا فرهنگ یک جامعه بسترساز فساد مالی است؟

آیا فرهنگ یک جامعه بسترساز فساد مالی است ؟چگونه در عمق فرهنگ یک جامعه نتایج حاصل از فساد تحسین می شود ؟ آیا فرهنگ کشور، فساد را مورد تحسین قرار می دهد ؟ چه عواملی زمینه ساز بروز فساد مالی در کشور هستند ؟ در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) این موضوع بررسی می شود.

کسب و کار

آیا فرهنگ یک جامعه بسترساز فساد مالی است؟

در جایی که باید کارآفرینی در انواع آن به‌صورت یک ارزش نهادینه و در همه سطوح سیستم‌های ارزشی تایید شود، این ثروت است که نشان افتخار از طرف سیستم‌های ارزشی قرار می‌گیرد، جدا از آنکه این ثروت که البته ذاتا چیز بدی نیست و می‌تواند به رفاه عمومی، ایجاد مشاغل و سایر مزایا برای همه منتج شود، جدا از مسیر دستیابی به آن در عمق تفکر یک ملت ارج نهاده می‌شود.

در ادامه جوانی باهوش و روستایی را در نظر بگیرید که با تکیه بر تلاش خود در موقعیت خوب علمی به‌عنوان یک دانشجو یا یک ورزشکار حرفه‌ای قرار گرفته است. سیستم ارزشی افراد چطور این صفات ارزشمند را تایید می‌کند و آیا این فرد در سن ۳۰ سالگی با واقعیت تلخی که جامعه برای تلاش وی ارزش قائل نیست روبه‌رو نمی‌شود و آیا نتیجه عمل خود را با به دست آوردن منافع از طریق فساد مالی مقایسه نمی‌کند.

این مثال‌ها تنها گویای بخشی از عمق فرهنگی و سیستم ارزشی است که در زبان به تقبیح فساد مالی می‌پردازد، اما نتایج حاصل از آن را تایید می‌کند و در زمانی که این نگاه به آحاد مردم رسوخ کند، بدترین وضعیت را که فساد فراگیر مالی است می‌تواند پدید بیاورد و در نتیجه آن توجیه عقلی برای عمل غیر‌اخلاقی شکل می‌گیرد.

به این صورت که افراد در افکار خود به وضعیتی می‌رسند که می‌توانند فساد خود را توجیه کنند و این الگو به شکلی به طبقه‌های مختلف یک ملت رسوخ می‌کند که البته تحت‌تاثیر عدم‌حمایت واقعی و عملی و پایدار از ارزش‌های واقعی مانند کارآفرینی، وجدان کاری، تلاش و انضباط به نوعی تبدیل به یک چرخه معیوب می‌شود. و شاید اساسی‌ترین راه برای تغییر مسیر آتی اقتصادی و توسعه‌ای یک سرزمین سرمایه‌گذاری روی سیستم‌های ارزشی باشد.

هرچند برنامه‌ریزی برای آسیب‌زدایی از سیستم‌های ارزشی به تلاشی طولانی‌مدت و تعهدی همه‌جانبه نیاز دارد اما نتایج آن نیز ماندگار است. از روش‌های تاثیرگذاری بر سیستم‌های ارزشی می‌توان به بازبینی متون کتب درسی، محصولات رسانه‌ای و نیز اجتناب از طنزپردازی درباره فساد مالی اشاره کرد. البته لازمه این تغییر ایجاد برنامه‌ای یکپارچه و همان‌طور که ذکر شد تعهدی بلندمدت برای اجرایی شدن آن در طول زمان است.

از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید. مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت ، مشاوره سرمایه گزاری ، تحقیق و توسعه ، طرح کسب و کار و کارآفرینی را می توانید در دناکو دنبال نمایید.

  • بزرگترین پایگاه مقالات مدیریت و کسب و کار در دلیران دنا
  • بزرگترین شبکه مشاوره کسب و کار و فروش در دلیران دنا
  • سامانه های تخصصی فروش و توسعه تجارت در دلیران دنا

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع این مقاله :

دکتر مهدی جباریان/ mehdi_jabarian@yahoo.com

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت