مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

ارتباط میان شادی در کار و احساس رفاه

آیا افرادی که رفاه شغلی بالاتری دارند شادتر از افرادی هستند که رفاه شغلی کمتری دارند ؟ چه ارتباطی میان شادی در کار و احساس رفاه وجود دارد ؟ رفاه دارای چه شاخصه هایی است ؟ کلیدی ترین شاخصه آن چیست ؟ چرا رفاه شغلی دارای اهمیت است ؟ در این مقاله این موضوع بررسی می شود. مقالات بیشتر در این زمینه در بخش آموزش وب سایت توسعه تجارت دنا (دناکو) موجود است.

منابع انسانی

ارتباط میان شادی در کار و احساس رفاه

به‌طور کلی، رفاه دارای پنج عنصر کلیدی است که سه تا از آنها با بحث شادی پیوند خورده و عبارت است از: احساسات مثبت، معنا و تعهد، دو عنصر دیگر نیز شامل روابط و دستاوردها می‌شود. بنابراین موضوع اصلی روانشناسی مثبت، نه شادی بلکه رفاه است. چندی پیش، دانشمندان موسسه گالوپ با همکاری تعدادی از اقتصاددانان، روانشناسان و سایر دانشمندان، پروژه‌ای را برای سنجنش سطح رفاه و تاثیر آن بر شادی مردم در بیش از ۱۵۰ کشور جهان آغاز کرده‌اند.

در این پروژه، صدها سوال درباره بهداشت، ثروت، روابط، مشاغل و نگرش‌های شخصی و گروهی افراد در میان بیش از ۹۰ درصد کل جمعیت جهان مطرح شد و پس از جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات، نتایج در قالب پنج نوع رفاه اصلی طبقه‌بندی شد که عبارت بودند از:

• رفاه شغلی: اینکه شما تا چه میزان شغلی را که هر روز انجامش می‌دهید دوست دارید؟

• رفاه اجتماعی: میزان روابط و پیوندهای قوی با دیگران و عاشق زندگی خود بودن

• رفاه مالی: مدیریت موثر زندگی اقتصادی

• رفاه جسمی: داشتن وضعیت سلامتی مناسب و برخورداری از انرژی کافی برای انجام کارهای روزمره

• رفاه عمومی: احساس تعهد و تعلق شما نسبت به محیط اطراف و محل زندگی خود

بررسی‌ها و نتیجه‌گیری‌های موسسه گالوپ حکایت از آن دارند درحالی‌که ۶۳ درصد افراد مورد مطالعه حداقل در یکی از این حوزه‌ها دارای رفاه بوده‌اند، فقط ۷ درصد از آنها در هر پنج حوزه احساس رفاه داشته‌اند. واقعیت تکان‌دهنده و هشداردهنده در این میان عبارت است از اینکه، فقدان یا کمبود رفاه در هر کدام از این پنج حوزه می‌تواند تاثیر منفی قابل توجهی بر کیفیت زندگی و بازدهی فرد در فعالیت‌های روزمره‌اش داشته باشد و از سطح و عمق شادی‌اش بکاهد. به عبارت دیگر شادی حقیقی و عمیق، فقط هنگامی به دست می‌آید که فرد در تمام پنج جنبه فوق دارای احساس رفاه مطلوب باشد.

کلیدی‌ترین عنصر

همان‌طور که در بررسی‌های جامع موسسه گالوپ نیز تاکید شده است، کلیدی‌ترین عنصر از میان عناصر پنج‌گانه رفاه، رفاه شغلی و کاری است که با احساس مثبت و دوست داشتن شغل افراد گره خورده و همان چیزی است که در هویدا ساختن گوهر درون مورد توجه فراوان بوده است. نکته جالب در این میان آنکه تنها ۲۰ درصد پاسخ‌دهندگان به پرسش‌های مطرح شده درباره دوست داشتن شغل در تحقیق موسسه گالوپ یک «بله قوی و مطمئن» اعلام کرده‌اند.

اهمیت خاص و کلیدی رفاه شغلی از آنجا سرچشمه می‌گیردکه بسیاری از ما، بخش عمده ساعات بیداری‌مان را صرف آن چیزی می‌کنیم که از آن با عناوینی چون «شغل»، «حرفه»، یا «کار» یاد می‌شود و وای به حال کسانی که در پاسخ به میزان رفاه خود درباره چیزی که بیشتر وقت‌شان را در طول روز به خود اختصاص می‌دهد، پاسخ‌های ناامیدکننده‌ای می‌دهند چرا که چنین خلأ و کمبودی باعث تحت‌الشعاع قرار گرفتن سایر جنبه‌های رفاه فرد می‌شود.

بررسی‌ها نشان داده که افرادی با رفاه شغلی بالاتر دوبرابر بیشتر از کسانی که رفاه شغلی مطلوبی ندارند، در زندگی‌شان شاد هستند. چه بسیار افرادی که به‌رغم برخورداری از سطوح بالای رفاه اجتماعی، مالی، جسمی و جمعی به خاطر فقدان رفاه شغلی دچار افسردگی و استرس می‌شوند و پس از مدتی سایر انواع رفاه خود را از دست می‌دهند.

از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید.

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت. مشاوره بازاریابی و فروش و مشاوره شرکت های بزرگ و مشاوره سرمایه گزاری و تحقیق و توسعه  و طرح کسب و کار و سایر بخش را ببینید

 

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع:

نویسنده: کن رابینسون

مترجم: سیدحسین علوی لنگرودی

کتاب Finding Your Element

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

یک دیدگاه در ارتباط میان شادی در کار و احساس رفاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت