مشاوره مدیریت و کسب و کار

بازاریابی صنایع دستی

ضرورت بازاریابی صنایع دستی در چیست ؟ چه راهکارهایی برای افزایش فروش صنایع دستی وجود دارد ؟ استراتژی های بازاریابی برای صنایع دستی کدامند ؟ نقش بازاریابی اینترنتی در توسعه صنایع دستی چیست ؟ چگونه برای بازاریابی و فروش صنایع‌دستی برنامه‌ریزی کنیم ؟ چه روش های کاربردی برای فروش مستقیم صنایع دستی در ایران وجود دارد ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به بررسی این موضوع می پردازد.

بازاریابی

بازاریابی صنایع دستی

بازاریابی صنایع دستی هر منطقه ای علاوه بر اینکه جنبه های زیبایی و فرهنگی دارد ، بلکه یکی از صنایع دخیل در اقتصاد یک منطقه نیز هست.

ایران از جمله کشورهایی است که صنایع دستی زیادی در هر منطقه از آن رواج دارد. اگر از این ظرفیت به خوبی استفاده شود می تواند یک منبع درآمد خوبی برای کشور و مردم آن مناطق باشد. تنها مشکلی که در صنایع دستی وجود دارد این است که راهبردهای بازاریابی برای این نوع از صنایع تدوین نمی شود و شاید معرفی این محصولات و فروش آنها چندان در اولویت قرار نمی گیرد. به همین دلیل ، هنرمندانی که به تولید این محصولات مبادرت دارند برای پیدا کردن بازارهای مناسب برای محصولات خود دچار مشکلات متعددی هستند.

چند استراتژی بازاریابی برای محصولات صنایع دستی

اولین نکته: معرفی درست کالا

اولین نکته آموزش بازاریابی برای بازاریابی هر محصولی ، معرفی درست آن کالاست. اگر کالایی را نتوانید به درستی معرفی کنید و آن را در بازار جا بیاندازید نباید انتظار داشته باشید که محصول شما به مرحله فروش بالا برسد. همچنین در این معرفی کالا باید مد نظر داشته باشید که کاربردهای کالا را نیز به خوبی معرفی کنید. زمانی که شما نتوانید کاربردهای صنایع دستی خود را به خوبی معرفی کنید در واقع آن محصول وجود خارجی نخواهد داشت و این دقیقاً همان چیزی است که برای محصولات و صنایع دستی ما اتفاق می افتد.

دومین نکته: استفاده از سیستم توزیع مناسب

سیستم توزیعی که هم اکنون برای کالاها و صنایع دستی ما وجود دارد یک سیستم توزیع گزینشی است. در این نوع از توزیع ، محصول را در مکانهای ویژه ای به فروش می رسانند. معمولاً فروشگاه های خاصی که مناسب ارائه این محصولات است را انتخاب می کنند و آنها را برای فروش قرار می دهند. در این نوع از توزیع ، تعداد فروشگاه ها و مکانهایی که محصول ارائه می شود محدود است و همین موجب عدم شناخت کافی افراد از این محصولات است. در حالی که در دیگر سیستم های توزیعی ، امکان معرفی کالا در مکانهای دیگر نیز وجود دارد و این فرصت برای هنرمندان و تولید کنندگان این محصولات وجود دارد که در مکانهای بسیاری محصول خود را معرفی کنند و برای فروش عرضه کنند.

سومین نکته: اهمیت قیمت محصولات

معمولاً قیمت محصولات صنایع دستی در ایران بالاست. در حالی که در بازاریابی محصولات ، قیمت یکی از ارکان مهم است . مشتریان از محصولی استقبال می کنند که قیمت پائین تری داشته باشد. هر چند کیفیت نیز مهم است ولی قیمت از جمله مولفه های مهمی است که در نگاه اول می تواند نظر بسیاری از خریداران را به خود جلب کند. در بازاریابی محصولات صنایع دستی نیز اگر قصد ما گسترش این محصولات و افزایش استفاده از آنهاست باید تا حدودی در قیمت آنها تجدید نظر شود.

چهارمین نکته: اهمیت بسته بندی

همیشه بسته بندی محصولات یکی از موارد مهم در بازاریابی است. صنایع دستی نیز از این قائده مستثنی نیستند. از آنجا که بسیاری از افراد صنایع دستی را ممکن است به عنوان هدیه خریداری کنند پس بهتر است بسته بندیهای آن را شکیل و زیبا و در عین حال مرتب و متناسب انتخاب کنید.

پنجمین نکته: سلیقه مشتریان

سلیقه مشتریان را با همکاری مشاور بازاریابی خود در نظر بگیرید و محصولات را متناسب با خواسته آنها تولید و عرضه کنید. درست است که در صنایع دستی اولویت با هویت محصول است و شما باید سعی کنید هویت یک محصول را حفظ کنید ، ولی باز هم نظر مشتریان شما در بازاریابی بسیار مهم است پس سعی کنید نظر و سلیقه آنها را هم در تولید و هم در توزیع و قیمت کالا در نظر داشته باشید. مشاوره بازاریابی بر اساس تحقیقات می تواند سلیقه مشتریان را به روش علمی شناسایی کند.

ششمین نکته: تبلیغات

هر محصولی نیاز به تبلیغ دارد. پس محصولات و صنایع دستی را نیز توسط ابزارهایی که سایر کالاها برای معرفی خود استفاده می کنند معرفی کنید. از تبلیغهای تلوزیونی ، نشریات ، پوسترها و بیلبوردها برای این هدف استفاده کنید.

چگونه برای بازاریابی و فروش صنایع‌دستی برنامه‌ریزی کنیم؟

بازار خود را بشناسید

یکی از راه‌ها برای آموزش کسب‌وکار صنایع‌دستی مراجعه به نمایشگاه‌های صنایع‌دستی و جشنواره‌های مرتبط با این حوزه در محدوده‌ای است که شما قصد دارید درآنجا فعالیت کنید. نگاه کردن به آنچه دیگران در حال انجام آن هستند و نوشتن مجموعه یادداشت‌هایی درباره قیمتی که آنها صنایع‌دستی مشابه را می‌فروشند به شما این امکان را می‌دهد برنامه‌ای برای فروش خود داشته باشید.

این امر نه تنها به شما ایده‌هایی درباره چگونگی ارائه محصولات می‌دهد، بلکه ممکن است ایده‌های فوق‌العاده دیگری را درباره آنچه می‌توانید در خانه بسازید یا روی اینترنت قرار دهید، به شما بدهد. پرسش ‌کنید؛ برخی از فروشندگان ممکن است علاقه‌مند به اشتراک گذاری دانش خود و حتی خرید آنچه شما می‌سازید، باشند.

همچنین برخی موارد وجود دارد که چنانچه شما قصد کار کردن در خانه و راه انداختن کسب‌وکار صنایع‌دستی دارید، باید پیش از راه‌انداختن کسب‌وکارتان به آنها توجه کنید:

– خودتان محصول‌تان را می‌فروشید یا آنها را به خرده‌فروشان می‌سپارید؟ آیا شما می‌خواهید محصول را خود را از طریق فروشگاه‌های محلی، وب‌سایت، ارسال مستقیم یا از طریق واگذاری آن به خرده‌فروشان به فروش برسانید.

– چه میزان سودی از این کسب‌وکار به دست می‌آورید؟ بودجه‌بندی کنید و بدانید چه هزینه‌ای را پیش از شروع کارتان باید در نظر بگیرید. هزینه‌های تبلیغات و حمل‌ونقل را فراموش نکنید.

– چه رقابت‌هایی در بازاری که شما در آن حضور دارید، وجود دارد؟

– حداکثر میزانی که شما می‌توانید به خریداران عرضه کنید، چقدر است؟

– چطور شما سفارش‌های خود را انجام می‌دهید؟ (آنها را در گاراژ خانه‌تان انجام می‌دهید یا راه دیگری را انتخاب می‌کنید؟)

– برخی اوقات این پرسش‌ها موجب ایجاد شک و تردید در کار شما شود. نگران نباشید شما کارتان را قرار نیست با فروش یک میلیون محصول در یک روز شروع کنید تا به موفقیت در فروش صنایع‌دستی برسید.

صنایع‌دستی بسازید

بدیهی است چنانچه شما مهارت ویژه‌ای در ساخت محصولات‌تان داشته باشید، خیلی زود در راس سازندگان قرار می‌گیرید؛ اما حتی اگر مهارت ویژه‌ای ندارید نگران نباشید. بسیاری از صنایع دستی وجود دارند که شما می‌توانید آنها را بفروشید؛ درحالی‌که مهارت خود را توسعه می‌دهید. تماس با هنرمندان محلی و فروشگاه‌های عرضه محلی یا شرکت در کلاس‌ها و سمینارها که چگونگی ساخت محصولات دست‌ساز مختلف را نشان می‌دهند می‌تواند در این راه به شما کمک کند. داشتن کسب‌وکار خانگی موجب می‌شود؛ هزینه‌های شما پایین نگه داشته شود. اما هنوز هم هزینه‌هایی وجود دارد که شما باید آنها را در کارتان مورد توجه قرار دهید:

چه هزینه‌هایی برای ساخت یک نمونه وجود دارد؟ به خاطر داشته باشید شما ممکن است قادر باشید در تعداد زیاد تولید کنید و هزینه‌هایتان را کاهش دهید. فراموش نکنید شما باید محصولات خود را بسته بندی کرده و آنها را برای مشتریانتان بفرستید. یک حساب داشته باشید برای محصولاتی که چنانچه در جریان حمل ونقل بشکنند یا برای تبلیغات آنها را به روزنامه‌ها و سایر شرکت‌ها بدهید. شما ممکن است بخواهید درصد خاصی را برای جایگزینی محصول خود در نظر بگیرید.

آیا می‌خواهید ضمانتی برای محصول خود بدهید؟ ضمانت خرید شما چه بازه زمانی را در می‌گیرد و چه مواردی را پوشش می‌دهد؟

آیا شما هزینه‌های حمل‌ونقل را می‌پردازید یا آن را به مشتریان خود واگذار می‌کنید؟

چقدر برای تبلیغ محصول خود هزینه می‌کنید؟ آیا نیاز به یک بروشور دارید؟ یک وب‌سایت؟ آگهی در روزنامه محلی؟ حتی اگر شما ماشینی داشته باشید که سرب را به طلا تبدیل کند کسی آن را خریداری نمی‌کند؛ اگر نداند چنین محصولی وجود دارد. بنابراین شما باید یک طرح بازاریابی موفق داشته باشید حتی اگر شامل حضور در یک نمایشگاه هنری یا آواز خواندن یک نفر در مقابل غرفه شما باشد.

آیا ممکن است نکات شبهه‌انگیزی در محصول شما وجود داشته باشد؟ برای مثال: اگر شما شمع معطر می‌سازید ممکن است شخصی ادعا کند که این شمع مشکلات اساسی برای سلامت مصرف‌کنندگان ایجاد می‌کند. برای رفع این مشکل لازم است به بیمه مسوولیت و اضافه کردن هزینه آن در قیمت محصول فکر ‌کنید.

راهکارهایی برای بازاریابی و فروش صنایع دستی

وبسایت خود را بسازید.

امروزه رقابت زیادی در بازاریابی و فروش صنایع دستی وجود دارد که می‌تواند کار فروش این محصولات را دشوار کند. اولاً برند کالای شما ممکن است، تحت‌الشعاع برندینگ بازار محل فروش قرار گیرد و مشتری متوجه آن نشود. بازار فروش، محلی برای گشت و گذار مشتری است، پس افرادی که به صفحه فروش شما سر می‌زنند شاید ترغیب شوند که روی کالای رقیب‌تان کلیک کنند، به این ترتیب شانس خود برای فروش را از دست می‌دهید. به همین دلیل ضرورت راه‌اندازی وبسایت برایتان روشن می‌شود. از بازارهای فروش برای معرفی کالای خود به مشتری استفاده کنید و با کمک آن، خریدار را به سایت‌تان بکشانید. با این کار برند شما در ذهن مشتری باقی می‌ماند و ترافیک سایت‌تان نیز بیشتر می‌شود.

راههای جدید برای بازاریابی و فروش صنایع دستی پیدا کنید.

داشتن یک بازار مشخص، عالی است؛ اما نباید به این موضوع اکتفا کنید. پیدا کردن راه‌ها و ابزارهای متفاوت فروش می‌تواند کالای شما را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهد و علاوه بر ایجاد علاقه، منجر به افزایش ترافیک سایت، آشنایی بیشتر با برند شما و در نهایت فروش محصول شود. در کنار اینکه مغازه خود را در سایر بازارهای اینترنتی دارید، از شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، اینستاگرام و تلگرام استفاده کنید تا کالای خود را مستقیماً به فالوئرهای رسانه‌های اجتماعی بفروشید. همچنین تصاویر مرحله به مرحله تهیه محصول شما یا رونمایی از محصول جدید می‌تواند کمک بزرگی در جهت ساخت برند و رونق کسب و کارتان شود.

از استراتژی قیف فروش استفاده کنید.

از آنجا که کالاهای دست‌ساز بزرگ‌تر یا گران‌قیمت مانند مبلمان، طلا و جواهر یا وسایل هنری اغلب نمی‌توانند با نیازهای در حال تغییر و دنیای امروز همراه شوند، در فروش با شکست مواجه می‌شوند. با فروش فعالیت محور می‌توانید فعالیت‌های هر روز خود را به نحوی برنامه‌ریزی کنید که درآمد شما از طریق قیف فروش بیشتر شود. از استراتژی قیف فروش می‌توان به شکل‌های مختلفی استفاده کرد؛ اما اگر فرآیند فروش‌تان، پیچیده یا طولانی است، برای بهره‌وری بیشتر حتماً از ابزارهای آنلاین استفاده کنید.

از بازار فروش به نفع خود استفاده کنید.

با اینکه برندینگ بازار فروش ممکن است بر برند فروشنده تاثیر بگذارد، اما می‌تواند در جهت منافع او نیز به کار رود. انجمن‌های گروهی می‌تواند محلی باشد برای اینکه در بحث‌ها شرکت کرده و ایده‌های جدید و تکنیک‌های فروش را از همکاران خود یاد بگیرید. در این انجمن‌ها می‌توانید با افراد همفکرتان ارتباط برقرار کرده و از آنها درس بگیرید.

داستان بگویید.

تعریف کردن داستان‌ یکی از راه‌های موثر برای کسب و کارهای کوچک است که برای بازاریابی و فروش صنایع دستی به صورت الکترونیکی نیز می‌توان از آن استفاده کرد. از داستان‌گویی برای انتقال ارزش‌ها و هدف خود بهره بگیرید. این روش تمایز بزرگی در نحوه فروش ایجاد می‌کند و به همین دلیل خرید کردن از کسب و کارهای کوچک، تجربه‌ی فوق‌العاده‌تری را به خریدار هدیه می‌دهد. با این کار می‌توان با مشتری ارتباط برقرار کرد و باعث ایجاد اعتماد متقابل شد. مصرف‌کنندگان آنلاین تمایل دارند از کارشناسان با احساس و دقیق خرید کنند و حاضرند بهای بیشتری برای این تجربه بپردازند. در خرید اجتماعی و فروش، اخلاق موضوع مهمی است و آمارها نشان می‌دهد که این امر در حوزه خرده فروشی در حال رشد است.

راههای مختلف کسب و کار را امتحان کنید.

کارآفرینان باید بدانند که برای موفقیت فقط یک راه وجود ندارد، لازم است که راه‌های متفاوت را امتحان کنند تا بهترین روش برای کسب و کارشان را پیدا کنند. هر کسی، محصول خود را به یک روش خاص می‌فروشد، به عبارتی استراتژی‌ها و تکنیک‌های مورد استفاده شما نیز می‌تواند متفاوت باشد. رو‌ش‌های مختلف را آزموده و بهینه کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.

۷ روش کاربردی برای فروش مستقیم صنایع دستی در ایران

۱-فروشگاه صنایع دستی راه بیندازید

راه انداختن یک فروشگاه صنایع‌دستی می‌تواند یک کسب‌وکار پرسود و با ارزش باشد. می‌توانید در فروشگاه خود خرده‌فروشی داشته یا آنها را به شکل عمده عرضه کنید. به علاوه شما می‌‌توانید کارگاهی آموزشی در فروشگاه‌تان داشته باشید و در آن کلاس‌هایی را نیز برگزار کنید. اما راه اندازی فروشگاه صنایع دستی به این راحتی نیست، گاهی شما در شهرستان کوچکی هستید ولی بازار هدف شما در تهران است و یا اصلا پول اجاره یک مغازه را ندارید. در این صورت می‌توان از روش‌های جایگزین دیگری استفاده کرد.

۲- یک وب‌سایت یا فروشگاه آنلاین راه بیندازید
اگر می‌خواهید محصول نهایی را خود به فروش برسانید، راه اندازی یک وب سایت فروش آنلاین ایده بسیار خوبی است. یک سایت ساده لازم است اطلاعاتی درباره فروشگاه و محلی که در آن کالاهای خود را می‌فروشد ارائه کند تا خریداران به آن اعتماد کنند. داشتن شماره تلفن ثابت به اعتماد بیشتر مشتریان کمک می‌کند. می‌توانید از سرویس‌های تلفن گویا و منشی مجازی دفتر شما استفاده کنید. حضور آنلاین خود را از طریق وبلاگ‌ها،‌ عضویت در انجمن‌ها و انتشار مقالات در مطبوعات آنلاین به شکل پیوسته و به روز نگه دارید. ارتقاء سایت در موتورهای جستجو و تبلیغات از طریق گوگل راه دیگری است که شما را به مخاطبان آنلاین وصل می‌کند.

۳- اشتراک‌گذاری در سایت‌های خرید و فروش
شما میتوانید محصولات خودتان را در سایت های بازاریابی و فروش محصولات آنلاین مثل دیوار، شیپور و ایسام بفروشید این سایت ها رایگان هستند ولی اگر بخواهید بهتر دیده شوید باید درصدی به صاحب سایت هم بابت خدمات و فضایی که در اختیار شما قرار داده اند، بپردازید. این روش برای کسانی که در ابتدای کار هستند و فعلا سرمایه چندانی ندارند مناسب است.

۴-تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی
یک راه دیگر هم داشتن یک صفحه در اینستاگرام یا کانالی در تلگرام است تا آنجا آثار هنریتان را تبلیغ کنید! خیلی ها درحال حاضر از این طریق به خوبی کسب درآمد می کنند. اما برای تبلیغات در اینستاگرام کار را به کاردان بسپارید تا مخاطبان واقعی بدست بیاورید.

کافیست مردم شما را بشناسند و کاری کنید آنها شما و هنرهای دستی تان را ببینند و بپسندند و تجربه خرید خود را با دیگران به اشتراک بگذارند. در این حالت هم می‌شود با خرید یک شماره تلفن ثابت تهران با سرشماره کد ۲ از دفترشما کلاس کاری خود را بالا برده و اعتماد بیشتری نزد مخاطبان بدست آورید.

۵-عرضه در نمایشگاه‌ها
همواره در سرای محلات، مراکز خیریه‌، پارک‌ها، بازارچه‌ها و جشنواره‌ها، نمایشگاهی برای محصولات صنایع دستی برپا می‌شود و شما می‌توانید با اجاره غرفه‌ در این رویدادها محصولات خود را عرضه کنید.

همیشه گوش به زنگ باشید و بازارچه‌های مرتبط را شناسایی کنید. تقویم نمایشگاه‌های صنایع دستی را می‌توانید در سایت سازمان میراث فرهنگی پیدا کنید. اگر در تهران هستید، جمعه‌ها در پارکینگ پروانه می‌توانید محصولات خود را عرضه کنید.

۶-بازاریابی مستقیم
بازاریابی مستقیم (Direct Marketing ) همیشه چاره ساز است. در ابتدا خودتان می‌توانید نقش بازاریاب را بر عهده بگیرید. یک سازنده جواهر آلات بدل را می‌شناختم که این قدر از این سالن آرایشی به سالن دیگر رفت و محصولات اش را مستقیم معرفی کرد تا اینکه شناخته شد. این که خود سازنده محصولش را مستقیم معرفی کند و از جرئیات ساخت آن بگوید همیشه برای مردم جذاب است. پس خجالت را کنار بگذارید و سر صحبت را با هر کسی که فکر می‌کنید مشتری است باز کنید!

۷-استفاده از دفتر کار مجازی
دفتر کار مجازی پدیده‌ای به نسبت نوین در ایران و جهان است که در پاسخ به نیاز راه اندازی و توسعه کسب و کارهای خانگی، یا کوچک و متوسط شکل گرفته است. دفتر کار مجازی جایگزینی مناسب برای دفتر کار سنتی است، با دفتر کار مجازی شما می‌توانید بدون نیاز به پرداخت هزینه اجاره بها، حقوق پرسنل و هزینه‌های جاری یک دفتر کارحقیقی، کسب و کار خود را راه اندازی کنید و از امکانات مختلف یک دفتر کار همچون شماره تلفن اختصاصی، فکس اینترنتی، تلفن گویا، کنفرانس تلفنی و منشی مجازی استفاده کنید.

بنابراین بهترین انتخاب برای یک سازنده صنایع دستی که بخواهد ارزان و مستقیم محصولات را به دست مشتری برساند استفاده از دفتر کار مجازی است و او می‌تواند در خانه‌اش در شهرستان کار کند و از طریق یک تلفن ثابت با سرشماره ۲ تهران محصولاتش را معرفی کند و از مشتری‌ها سفارش بگیرد. دوری از مرکز و یا نداشتن سرمایه زیاد نباید مانعی باشد که باعث شود مشتریان بالقوه در شمال پایتخت را از دست بدهید!

دیجیتال مارکتینگ لازمه‌ی توسعه در بخش صنایع دستی

صنایع دستی از جمله تجارت های درآمد زاست که قابلیت ارز آوری فراوانی دارد. تجارت الکترونیک شامل تجارت داخلی و خارجی است که کشور ما در زمینه تجارت الکترونیک داخلی ضعیف و در خصوص تجارت فرامرزی هم سهم بسیار ناچیزی دارد. دلیل این امر عدم توجه به پتانسیل‌های موجود برای حضور در فضای نامحدود اینترنت است. لازمه‌ی حضور در بازار جهانی و تجارت الکترونیک بازاریابی اینترنتی به شکل حرفه‌ای است. به عنوان مثال شهر اصفهان به دلیل شاخصه‌های فرهنگی، هنری و تاریخی پتانسیل بسیار زیادی برای جذب گردشگر داخلی و خارجی دارد؛ در کنار آن وجود چشمه‌های آب گرم در اطراف اصفهان و احداث شهرک سلامت ، پتانسیل جذب گردشگر سلامت را فراهم می‌کند. اما به دلیل عدم توجه کافی به لزوم بازاریابی اینترنتی در صنعت گردشگری و نیاز به همگام شدن آن با فاکتورهای جهانی، توسط صاحبان این صنعت، ورود مسافران خارجی به ایران و به دنبال آن به شهر اصفهان کاهش یافته و متأسفانه دچار عقب ماندگی در صنعت پرسود گردشگری شده‌ایم.

بازاریابی اینترنتی پلی به بازار جهانی

با حضور روز افزون اینترنت در دسترس مردم فرصت‌های عالی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌گیرد تا بتوانند به مشتریان خود متصل شوند و کسب وکار خود را رشد دهند. از این رو کارگاه‌های خانگی، کوچک و متوسط مدل‌های مناسب توسعه در آینده خواهند بود. در دنیای فعلی کسب وکار، نمی‌توان کسب وکاری را بدون حمایت و پشتیبانی بازاریابی دیجیتال اجرا کرد. مخصوصا اگر محصول شما در بازار جهانی مشتری بیشتری نسب به بازار داخلی داشته باشد. در عصری که برندها به جای به دست آوردن فضا در قفسه‌های فروشگاه‌ها، به دنبال جلب توجه مخاطبان خود هستند، فعالیت هوشمندانه در اینترنت و تولید محتوای جذاب و مفید مطابق با استانداردهای جهانی می‌تواند نقطه عطف تجارت شما باشد.

قابلیت‌های فراموش شده صنایع دستی

دوره ی تمام وقت در مغازه نشستن به سر آمده است. برعکس فروشنده‌های صنایع دستی در اصفهان که منتظر گردشگران می‌مانند، بازرگانان موفق صنایع دستی در دنیا دیگر به دنبال عرضه‌ی محصولات خود در یک نقطه نمی‌گردند. در دنیای دیجیتال مرزی برای تجارت شما وجود ندارد این انتخاب شماست که بر این قطار سریع السیر سوار شوید و مرزها را درنوردید یا هر روز بیشتر از قبل به دست فراموشی سپرده شوید.

منبع:

وب سایت گروه کلید

وب سایت دفتر شما

marketingforce.ir

وب سایت پارک بازاریابی ایران

وب سایت بهیدو

وب سایت دناکو

 

 

One Response to بازاریابی صنایع دستی

 • با سلام.
  بنده قصد دارم به عنوان بازاریاب شما و به صورت همکاری در فروش، از طریق پیج و سایتم اقدام به فروش محصولات شما بکنم.
  فقط دو تا سؤال داشتم:
  ۱. قیمت اجناس ثابته و توسط شما تعیین میشه یا بازاریاب می‌تونه با توافق با مشتری، جنس مورد نظر رو با قیمت مورد نظر و توافقی بفروشه؟
  ۲. آیا روی بسته ارسالی، نام و لوگوی شما خورده و طرف حساب مشتری، بازاریاب (من) هستم یا خود شما؟
  و در کل، چقدر دست بازاریاب تو انجام معامله بازه و چقدر استقلال عمل داره؟
  ممنون میشم ضمن راهنمایی در مورد سیستم خودتون، به سؤالاتم‌ هم جواب بدید.
  با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت