مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

بازاریابی طراحی گرافیک

بازاریابی طراحی گرافیک: طراحی گرافیک چیست ؟ راه های بازاریابی و مطرح شدن در حرفه ی طراحی گرافیک کدامند ؟ طراحی گرافیک چه تاثیری بر میزان فروش دارد ؟ چه تکنیک هایی در بازاریابی طراحی گرافیک مورد نیاز هستند ؟ اهمیت طراحی گرافیک در بازاریابی دیجیتال چیست ؟ ویژگی های یک طرح تبلیغاتی برتر چیست ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به بررسی این موضوع می پردازد.

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی طراحی گرافیک

طراحی گرافیک یکی از مشاغل بسیار جذاب می باشد، اما این حرفه اغلب از دور جذاب و راحت به نظر می رسد. گاهی باید به حرفهای یک طراح درباره این حرفه و سختی های آن گوش داد. شاید نظر بسیاری از اطرافیان درباره ی این حرفه و طراحی تغییر کند. اما واقعیت این است که طراحی بسیار جذاب اما سرشار از دغدغه و نگرانی برای طراح می باشد. مهم ترین نگرانی یک طراح گرافیک بازاریابی و نشان دادن هنر خود به دیگران می باشد. نگرانی برای مطرح شدن در اغلب مشاغل یک دغدغه ی بزرگ می باشد. اما همیشه این نکته را باید به خاطر داشته باشیم که در دنیا هیچ سوال و مساله ای بی جواب و راه چاره نبوده و نخواهد بود. در ادامه برخی از نکاتی که باید ما به عنوان یک طراح گرافیک در مسیر پیشرفت خود درنظر بگیریم را بیان می کنیم.

تاثیر طراحی گرافیک بر میزان فروش

آمارها نشان می دهد آنچه به چشم زیبا می آید می تواند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد شخص داشته باشد. با توجه به این نکته ی روانشناختی می توان آن را یکی از فاکتور های مهم برای افزایش فروش دانست . قطعا استفاده از یک گرافیک قوی و حرفه ای می تواند یک حس خوب و اعتماد را در ذهن مشتری ایجاد کند و برعکس آن یک طراحی ضعیف و ناهماهنگ می تواند شما را از جذب مشتری ناامید کند پس استفاده از یک گرافیک جذاب که دقت بالایی در به کار گیری رنگهای جذاب و متناسب با موضوع داشته باشد، می تواند مخاطبان را به خرید محصول شما بیشتر ترغیب نماید.

خطایی که اکثرا کارفرماها در زمان راه اندازی یک کسب کار انجام می دهند اهمیت ندادن به موضوع طراحی است. مسئله ای که اگر به درستی انجام شود می تواند تاثیر بسازی بر روی فروش شما بگذارد . از طراحی لوگو مجموعه شما تا طراحی کارت ویزیت ، تراکت های تبلیغاتی ، بیلبورد های تبلیغاتی ، بسته بندی های محصول و… همه از نکات مهمی است که به صورت ناخداگاه بروی ذهنیت مشتری شما تاثیر خواهد گذاشت .

طراحی یک تخصص ویژه است و نیاز به تجربه و ایده های مناسب دارد، در هنگام طراحی باید به نکات بسیار زیادی دقت داشت از جمله رنگ بندی ، چیدمان ، نوع فونت و …. بنابراین استفاده از طراحان باتجربه و خوش ذوق می تواند کمک به سزایی در افزایش فروش و معرفی خدمات شما داشته باشد. انتخاب بهترین رنگ برای سایت بسیااااار مهم است.

 

راه های بازاریابی و مطرح شدن در حرفه ی طراحی گرافیک

توجه به هویت بصری

اولین چیزی که یک طراح گرافیک باید توجه داشته باشد انجام طراحی برای برند خود می باشد. اگر شما کارت ویزیت درخور حرفه ی خود نداشته باشید دید بسیار بدی در بیننده القا خواهید کرد. کارت ویزیت شکیل که نشان دهنده ی هنر شما باشد را طراحی کنید و اطلاعات خود را در آن وارد کنید. سعی کنید اطلاعت کامل و دقیق را بصورت منظم روی کارت همان طور که قبلا در این سایت (ظریف گرافیک) درباره ی طراحی کارت ویزیت بیان کردیم درج کنید.

لوگو حرفه ای داشته باشید

اگرقصد دارید در کار خود کاملا حرفه ای بنظر برسید باید به جزئیات توجه ویژه ای داشته باشید. اگر لوگوی شما متناسب با اصول طراحی لوگو باشد بدون شک مشتریان زیادی به سمت خود جذب خواهد کرد و این خود نوعی بازاریابی برای شما می باشد.

ارتباطات خود را گسترش دهید

یک طراح گرافیک اگر قصد دارد تا همیشه مطرح باشد و کاملا شناخته شده باشد باید بتواند با افراد زیادی در ارتباط باشد. واقعیت این است که در این حرفه نمی توان از حرکت باز ایستاد. باید مدام در حال تکاپو و ارتباط با همکاران بود.

فعالیت در شبکه های اجتماعی را در برنامه ی کاری خود قرار دهید

همان طور که قبلا گفتیم شبکه های اجتماعی نقش مهمی در برندینگ دارند. هر اندازه شما در شبکه های اجتماعی بیشتری فعالیت داشته باشد افراد بیشتری شما را خواهند دید و با حرفه و هنر شما آشنا خواهند شد. سعی کنید در شبکه های اجتماعی دائما در حال بروزرسانی پروفایل خود باشید. نمونه کارهای خود را به نمایش بگذارید و با کاربران و دوستان خود در این شبکه های مجبوب ارتباط صمیمانه ای برقرار کنید. کاربر اگر با شما احساس نزدیکی کند به شما و هنرتان بیشتر اعتماد می کند و باعث می شود مشتریان بیشتری به سمت شما جذب شوند.

وب سایت شخصی داشته باشید

سایت یک شرکت تبلیغاتی یا طراح گرافیک نشان دهنده ی بخش عظیمی از هنر یک طراح یا تیم می باشد. طراحی و زیباسازی سایت در کاربرپسند بودن آن نقش بسیار مهمی دارد. کاربر به محض ورود به سایت شما باید حس خوبی داشته باشد. بخش های مختلف سایت باید کاملا مرتب باشند. شما در وب سایت خود نمونه کارهای بیشتری را می توانید قرار دهید و توضیحات مورد نیاز برای هر کار را وارد کنید تا کاربر بهتر بتواند تصمیم بگیرد. ما در بخش نمونه کارها در سایت ظریف گرافیک به این نکته توجه کرده ایم و مدام در حال بروزرسانی این بخش ها می باشیم.

خلاقیت و متفاوت بودن را در کار خود قرار دهید

در طراحی هیچ چیز به اندازه ی خلاقیت اهمیت ندارد. چیزی که باعث می شود برخی نسبت به دیگران بیشتر دیده شوند تفاوت آن ها می باشد. برای خلاق بودن و ایده پردازی عوامل زیادی دخیل هستند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

عوامل مهم در خلاقیت و ایده پردازی

هنر یک طراح بدون خلاقیت دیده نخواهد شد. اما چطور باید خلاق شد و چه عواملی در ایده پردازی مهم می باشند؟ در ادامه برخی از این نکات را بیان خواهیم کرد.

زیاد ببینید

برای داشتن ذهن خلاق ابتدا باید دید. نمونه کارهای مشابه با طرحی که در نظر دارید می توانند کمک زیادی به شما داشته باشند. ببینید اما کپی نکنید. با دیدن و کنار هم قرار دادن کارهای مختلف ناخودآگاه ایده های خوبی به ذهن خطور خواهد کرد.

تمرکز و ذهن آزاد

برای ایده پردازی در مرحله اول باید ذهن خود را آزاد کنید. ذهن درگیر و پرمشغله نمی تواند تمرکز داشته باشد و در نتیجه ایده پردازی برای آن بی معنا خواهد بود. ما به شما پیشنهاد می کنیم در شرایطی که ذهن شما درگیر مسائل جانبی می باشد و نمی توانید به خوبی تمرکز داشته باشید به هیچ عنوان طراحی نکنید و کار را برای یک مدت کنار بگذارید. طراحی با ذهن درگیر نتیجه ی مطلوبی نخواهد داشت.

انتخاب محیط مناسب برای طراحی

از آنجا که یک طراح باید بتواند به خوبی تمرکز داشته باشد در نتیجه شرایط محیطی در نتیجه ی کار تاثیر زیادی خواهد داشت. دمای اتاق، سبک موسیقی، نور و زمان انجام کار همه در تمرکز طراح اثر می گذارند. یک طراح باید بهترین زمان را با توجه به شرایط جسمی و روحی خود برای انجام کار انتخاب کند. خستگی جسمی در خروجی کار به وضوح دیده می شود پس ساعات اولیه روز و همچنین آخر شب اغلب برای طراحان زمان مناسبی می باشد. این تایم برای افراد مختلف متفاوت می باشد. به نوع موسیقی متناسب با سبک طراحی توجه داشته باشید. موسیقی و ریتمی را انتخاب کنید که بتواند به شما کمک کند. برای مثال در طراحی کارهای فانتری و شاد نیاز به موسیقی شاد و پرانرژی می باشد.

تکنیک های بازاریابی برای گرافیست

تکنیک اول: هدف گذاری چند سایت یا شرکت مهم

زمانی که در ابتدای راه هستید بیشترین نیاز شما این است که مردم کار شما را ببینند.وگرنه از کجا میتوانند متوجه شوند که شما یک گرافیست هستید؟

برای این کار در ابتدا کمی فقط و فقط بر روی دیده شدن تمرکز کنید نه کسب درآمد!درآمد با دیده شدن به طور خودکار یه دست می آید!شما مثل یک کالای با ارزشی هستید که در انبار یک مغازه قرار دارد.تا وقتی که در ویترین نباشد دیده نمیشود.سایت ها و شرکت های مهم هم میتوانند برای شما حکم ویترین داشته باشند!چون بازدید زیادی دارند و عده زیادی آنها را میبینند.شما میتوانید برای شروع به تعدادی از سایت های مهم پیشنهاد دهید که به صورت رایگان قالب سایتشان را طراحی میکنید یا لوگو و یا خدمات گرافیکی دیگر که در آن مهارت دارید.اگر کار شما مورد پسند صاحب سایت یا شرکت قرار بگیرد گام مهمی برداشته اید.شما روزانه در جلو چشم افراد خاصی قرار میگیرید.به وسیله طرحتان!حال هرچه طرح شما منحصر به فرد تر باشد،اشتیاق مردم به ارتباط با شما بیشتر میشود.

تکنیک دوم: راه های ارتباطی و خدمت دهی خود را افزایش دهید

یک گرافیست فعال باید در همه شبکه های اجتماعی فعالیت داشته باشد و با مردم در ارتباط باشد.اگر کسی به کمک شما نیاز داشت حتما به او کمک کنید زیرا او متوجه میشود که شما فرد قابلی هستید.یا خودش برای کارهایش به شما مراجعه میکند و یا اگر در اطرافیان او کسی نیاز به حرفه شما داشته باشد در ذهن او می ماند که این چنین فردی را می شناسد.نمونه کار های خود را در همه شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.برای مثال اگر تا کنون در تلگرام یک کانال داشته اید که طرح هایتان در آن قرار داشته است،وقت آن است که به دیگر شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام و غیره هم سر بزنید.زیرا هستند افرادی که فقط در یکی از این شبکه ها فعالیت دارند.وقتی راه های ارتباط با شما زیاد باشد افراد بیشتری به شما مراجعه خواهند کرد.

طراحان تبلیغات چه مهارت هایی نیاز دارند؟

1) بهره مندی از دانش کلی در تمام حوزه های طراحی گرافیک
2)داشتن توانایی های ارتباطی عالی برای برقراری ارتباط موثرتر
3)بهره مندی از توانایی های ذهنی و خلاقیت بالا
4)توانایی بالا در حل مسئله و مشکلات در حوزه گرافیک
5)مدیریت زمان به بهترین شکل ممکن
6)داشتن علاقه به کار هم در زمینه گرافیکی و هم در زمینه تبلیغات و بازاریابی
7)داشتن روحیه تحقیق و توسعه و توانایی آنالیز شرکت ها و رقبا

ویژگی های یک طرح تبلیغاتی برتر چیست؟

ایده: ایده در واقع همان اندیشه ذهنی گرافیست است که با کنار هم قرار دادن الگوها و عناصر گرافیکی شکل گرفته و یک موضوع را به ساده ترین شکل ممکن بیان می کند؛ مانند خلاصه کردن یک کتاب در یک جمله!
ایده پردازی در طرح های گرافیکی باید منحصربفرد باشد. در واقع طراح گرافیک باید از توانایی های لازم برای انجام این مهم برخوردار باشد. تفکر و انعطاف پذیری ذهنی را شاید بتوان مهم ترین عامل در به وجود آمدن یک ایده منحصر بفرد مطرح کرد.

برای داشتن یک ایده منحصر بفرد طراح گرافیک باید به اشیا و عناصر از زاویه دیگری نگاه کند.
خلاقیت: خلاقیت یکی از مهمترین ویژگی هایی است که برای دیزاین یک گرافیک تبلیغاتی باید مورد توجه قرار گیرد. منظور از خلاقیت انجام طراحی به شکلی است که تا به حال وجود نداشته است.

توانایی گرافیست در خلق آثار نو و عدم کپی برداری از طرح سایر گرافیست ها در پروژه های خود را خلاقیت می گویند.
اگر به عنوان یک طراح گرافیک در پروژه های خود، به ویژه پروژه های مرتبط با تبلیغات و بازاریابی خلاقیت به خرج ندهید بدون شک قسمت مهمی از هدف خود را که همان جلب رضایت مشتری و جذب مخاطبان است، از دست خواهید داد. چرا که تجربه ثابت کرده است مخاطبان به طرح هایی که نوآوری و خلاقیت در آن وجود نداشته باشد به اندازه طرح های خلاقانه اهمیت نشان نمی دهند.

جذابیت: از ایده پردازی و خلاقیت که بگذریم باید به اهمیت بسیار بالای جذابیت در طرح بپردازیم. در هر کار گرافیک یک کشش اولیه برای ارتباط با مخاطب لازم است و در نتیجه جذابیت اولین قدم در راه ارتباط با مخاطب است. جذابیت همان نقطه ای است که مخاطب جذب موضوع شده و خود را درگیر کار عرضه شده می کند. جذابیت ارتباط مستقیمی با دو عنصر معرفی شده دیگر یعنی ایده پردازی و خلاقیت دارد. به عبارت دیگر هرچه کار شما از ایده پردازی جذابتر و خلاقیت بیشتری غنی شده باشد، مخاطب را درگیرتر خواهد کرد.

اهمیت طراحی گرافیک در کسب و کارها

1) طراحی گرافیکی لوگو :

هر تجارت و کسب‌وکار امروزی برای معرفی خود به بازار هدف و مشتریان نیاز به داشتن آرم ویا نشانه‌ای دارد که اصطلاحاً به آن لوگو می‌گویند. لوگوها بر اساس نوع فعالیت یک کسب‌وکار در طراحی گرافیک ساخته می‌شود و درواقع مبین تجارت یک مجموعه می‌باشد.

در طراحی گرافیک لوگوها با اشکال و ایده‌های خاص از سوی طراحان به وجود می آیندو اگر یک کسب‌وکار در تجارت خود اصول کاری را به‌صورت درست به انجام برساند این لوگوها ماندگار خواهد شد برای مثال کافی است به لوگوی شرکت مرسدس بنز اشاره نماییم. امروزه کمتر کسی را سراغ دارید که لوگوی این شرکت معظم و فوق‌العاده را نشناسد.

در طراحی گرافیک لوگوها باهدف معرفی یک تجارت طراحی می گردد و هرچقدر برای طراحی آن بهتر و دقیق‌تر عمل شود نتیجه به شکلی باورنکردنی بهتر و مناسب‌تر خواهد بود.

این لوگوها الزاماً باکار شرکت مرتبط صد درصد کمی باشدودرظاهر شاید خیلی بدون ربط به نظربیایداما ماندگاری آن در ذهن شما نشانه آن است که طراحی گرافیک در این زمینه به‌خوبی کار خودرا انجام داده است به‌عنوان‌مثال به لوگوی شرکت اپل توجه نمایید.نام شرکت و لوگوی آن هیچ تناسبی با خدمات آن ندارد اما امروزه با شنیدن نام اپل به‌جای آنکه به فکر میوه سیب بیفتید نام این شرکت و سیب تا نصفه گاز زده‌شده آن بیشتر شمارا جذب می‌نماید. این اصل بزرگ طراحی گرافیک است:بساز و بمان برای همیشه

 

2) طراحی گرافیکی ست‌های اداری:

هر مجموعه تجاری ویا هر کسب‌وکاری برای معرفی خود به دیگران نیاز به مکاتبات در فضای مجازی ویا حقیقی با دیگران رادارد بنابراین در طراحی گرافیک و به جهت ایجاد و یکدست‌سازی یک کسب‌وکار و ساخت یک مجموعه منضبط و منظم با توجه به لوگوی آن کسب‌وکار ست‌های اداری ائم از انواع کاغذها، سربرگ‌ها، مهرها و موارد دیگر ساخته‌شده وازآن استفاده می‌گردد.

3) طراحی گرافیکی بروشورها، کاتالوگ‌ها

یکی از بهترین شیوه‌هایی که در طراحی گرافیک به جهت تبلیغات و بازاریابی یک کسب‌وکار مورداستفاده قرارمی گیرد طراحی کاتالوگ‌ها و بروشورهای مرتبط پایک تجارت می‌باشد. این کاتالوگ‌ها باهدف تاثیرگزاری بر روی ذهن مشتری و جلب نظر مخاطبین و مشتریان طراحی می‌گردد.

تنوع بسیار فراوان در طراحی گرافیک به صاحبان کسب‌وکار و مشاغل این اجازه رامی دهد تا بتوانند نوع خدمت خودرا باکیفیتی بسیار بالا در منظر دید و تماشای علاقه‌مندان و مخاطبین قرار دهند.

برای انجام این کار طراحان با بزرگ‌نمایی یک خدمت در حوزه کسب‌وکار اقدام به طراحی گرافیک در این زمینه می‌نمایند.

4) طراحی سایت:

امروزه هر کسب‌وکار موفقی نیازمند داشتن یک سایت قوی وکارآمدبا ظاهری عامه‌پسند می‌باشد. هرچقدر ظاهر یک سایت زیباتر و به لحاظ استفاده ساده‌تر ودردسترس تر باشد وازآن استقبال بیشتری خواهد شد.

طراحی گرافیک به طراحان سایت این امکان رامی دهد تا با استفاده از تنوع فراوان این رشته بهترین وایده آل ترین حالات ممکن برای طراحی گرافیک یک سایت را به اجرا درآورند.

5) طراحی گرافیک صفحات و شبکه‌های اجتماعی:

امروزه صفحات اجتماعی نقش بسیارپررنگ وموثری را در زندگی مردم ایفا می‌نمایند. تنوع فراوان این صفحات و شبکه‌ها موجب به وجود آمدن محیطی جذاب و فوق‌العاده برای معرفی و تبلیغات گردیده است. به همین دلیل طراحی گرافیک در این حوزه از کسب‌وکار بسیار قوی و قدرتمند ظاهر گردیده است. یک طراح گرافیک با ساخت یک طرح گرافیکی قابلیت جذب مخاطبان فراوانی دریک حوزه از کسب وکار را دارا می باشد.

6) طراحی گرافیکی بنرها، استندها، بیلبوردها

یکی از کارهای دیگر در فضای تبلیغات و شناساندن یک کسب‌وکار به مردم طراحی گرافیکی بنرها، استندها بیلبوردها می‌باشد درواقع در این زمینه طراحی گرافیک هم حضوری فعال در فضای حقیقی مانند بیلبوردهارادارامی باشد و هم در فضای مجازی به‌صورت فعال حضورخواهد داشت.

در طراحی گرافیک دامنه انجام کارها و تنوع بسیار فراوان می‌باشد؛ اما در این قسمت ذکر این نکته بسیار مهم و الزامی است. طراحی گرافیک مانند تمام مشاغل دیگر دارای پیچیدگی‌ها و تخصص مرتبط با آن می‌باشد. طراحان گرافیک برای داشتن این شغل نیازمند تحصیلات آکادمیک می‌باشند پس بدیهی است هرکسی قابلیت طراحی گرافیک در هرکدام از موضوعاتی که برایتان ذکر کردیم را نخواهد داشت.

طراحی گرافیک به عنوان بهترین ابزار برای بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال ترکیبی از ارائه تصاویر و محتواهای آموزنده است. طراحی گرافیکی ایده‌های تبلیغاتی یک شرکت را به اعلان‌های تصویری تبدیل می‌کند. به این ترتیب یک سازمان می‌تواند به طور موثر با مشتریان خود ارتباط برقرار کند.

از همین حالا شروع کنید!
محتوایی را که با مخاطبان خود منتشر می‌کنید، چه در یک نسخه تبلیغات چاپی چه در وبسایت و شبکه‌های اجتماعی باید هویت بصری یکسانی داشته باشند. اگر برای وبلاگ خود از یک فونت جذاب و نچندان رسمی استفاده می‌کنید؛ آن را در صفحات اصلی وبسایت نیز به کار ببرید.

در استفاده از رنگ‌ها احتیاط کنید
استفاده بیش از حد از رنگ‌های متنوع نه تنها جذابیت محتوای شما را زیاد نمی‌کند بلکه مخاطب را از توجه به آن باز می‌دارد. برای تمامی طرح‌های شرکت خود از لوگو گرفته تا تصاویر تبلیغاتی از دو یا سه رنگ اصلی انتخاب کنید، از رنگ‌های دیگر به میزان کم و با احتیاط استفاده کنید. برای شروع کار درباره تناسب رنگ‌ها و رنگ‌های هم خانواده و متضاد مطالعه کنید، سپس آن‌ها را به کار بگیرید.

از سطوح بزرگ استفاده کنید
از قرار دادن سطوح ریز و در هم در کنار هم بپرهیزید، همانطور که قبلاً اشاره کردیم، سلیقه مشتریان دیگر زیاده گویی را نمی‌پسندد، چه در متون چه در تصاویر.

به فضای خالی پشت نکنید
جایی هم برای سطح سفید و فضای خالی در نظر بگیرید. در واقع فضای خالی اگر درست استفاده شود بهترین ابزار برای ارتباط دادن عکس‌ها و تصاویر مختلف به یکدیگر است.

طرح‌های کمپین‌های تبلیغاتی برتر و خلاقانه را دنبال کنید
همواره در جستجوی ایده باشید، خوب نگاه کنید که بازاریابان یا طراحان برتر از چه عناصری برای ارائه طرح خود استفاده می‌کنند، تقلید نکنید اما حتماً ایده بگیرید

در آخر؛

اگر به این نتیجه رسیده‌اید که خودتان نمی‌توانید طرح‌ها یا ترکیب بندی‌های جذاب برای محتوا یا صفحات تجاری خود ایجاد کنید از یک متخصص کمک بگیرید! این نوع هزینه کردن به نفع کسب و کار شما خواهد بود و هزینه اضافی به حساب نمی‌آید.

منبع:

وب سایت ظریف گرافیک

وب سایت همیار سئو

وب سایت سپیدارسیستم

وب سایت روکسو

وب سایت پنتازوم

وب سایت نیو سئو

وب سایت دناکو

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت