مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

بازاریابی لوازم خانگی

عوامل موثر در بازاریابی لوازم خانگی کدامند ؟ چه روش هایی برای بازاریابی لوازم خانگی وجود دارد ؟ فروش مستقیم و غیرمستقیم لوازم خانگی چگونه است ؟ بازاریابی اینترنتی لوازم خانگی به چه طریق است ؟ بهترین مشاوران خرید لوازم خانگی چه کسانی هستند ؟ این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) به بررسی این موضوع می پردازد.

بازاریابی اجتماعی

بازاریابی لوازم خانگی

بازاریابی لوازم خانگی بسیار گسترده است و دامنه ی کاری آن خیلی وسیع است . بدین معنا که در ابتدا تحقیقات کتابخانه ای انجام می شود، سپس تحقیقات کیفی به منظور شناسایی دقیق شاخص های خرید مصرف کنندگان و مشتریان و همچنین شاخص های همکاری با شبکه توزیع و در نهایت تحقیقات بازاریابی کمی به منظور شناخت دقیق و تصمیم گیری صورت می پذیرد.

عوامل موثر در افزایش فروش لوازم خانگی

ـ توجه به خواسته مشتری و تولید کالا های با کیفیت ،

ـ ارائه ضمانت نامه معتبر به مشتریان که حتی در صورت خرابی نیز فروشگاه پاسخگو است ،

ـ نظر خواهی دوره ای از مشتریان قبلی در خصوص کیفیت کالاهای خریداری شده ،

ـ ارائه تبلیغاتی که بیانگر کیفیت بالای محصولات باشد ،

ـ سنجش کیفیت خدمات ارائه شده به مشتریان ورفع نواقص و کاستی ها ،

ـ توجه به علم نامگذاری تجاری در صنعت لوازم خانگی ،

ـ توجه ب دکوراسیون داخلی و بیرونی فروشگاه به منظور جذب هر چه بیشتر مشتری ،

ـ فروش برند های معروفی که در کشورهای مطرح جهان در صنعت لوازم خانگی از قبیل ایتالیا یا ترکیه ساخته می شود ،

ـ شناخت مشتری و پیشنهاد کالایی متناسب با داشته وی ،

ـ اتخاذ راهبردهایی در راستای حفظ یا بهبود وضعیت فعلی نام و نشان تجاری کالا یا فروشگاه خود ، در راستای حفظ و جذب مشتریان جدید ،

ـ ارائه جدیدترین کالاهای موجود در بازار ،

ـ توجه به صحبت های مشتری و ارائه پاسخ کامل به سوالات وی ،

ـ ایجاد فضای مفرّح در داخل نمایشگاه کالاها برای افراد ،

ـ توجه به اصول روانشناسی در قیمت گذاری محصولات ،

ـ ارائه سبد متنوعی ار کالاها که تمامی افراد با هر درآمدی بتوانند از فروشگاه خرید نمایند ،

ـ ایجاد تسهیلات برای کارمندان جهت خرید قسطی ،

ـ ارایه ارزش به مشتریان ،

ـ ارائه اطلاعات مناسب به مشتریان جهت تصمیم گیری ،

ـ بهره گیری از راهکار های تبلیغاتی را در راستای افزایش اطلاعات مشتریان ،

ـ استفاده از موسیقی آرام بخش در داخل سالن ،

ـ توجه به ویترین نمایشگاه ،

ـ تنوع در کالاهای موجود در فروشگاه ،

ـ شناسایی مشتریان پیرو مد و ارسال کاتالوگ های کالاهای جدید برای آنان ،

ـ ارائه کالاهای با جدیدترین سبک ،

انواع روش‌های فروش محصولات

به کمک روش‌های متنوع فروش می‌توان به طرق گوناگون کالاها و محصولات خود را به بهترین نحو ممکن به فروش رساند. بدیهی است که در عرصه فروش و بازاریابی هر چه گزینه‌های موجود در زمینه فعالیت مورد نظر بیشتر شود و هر اندازه که بتوان به احتمالات بیشتری توجه نمود، در مقابل این امکان نیز افزایش پیدا خواهد کرد که موقعیت برای برداشتن گام‌های نخست مهیا گردد و راه برای دستیابی به کسب سود هموار شود.

به همین جهت باید گفت فروشندگان به هر میزان که نسبت به تکنیک‌ها، راهکارها و استراتژی‌های فروش آشنایی و تسلط بیشتری داشته باشند قادر خواهند بود با احتمال موفقیت بیشتری به اهداف مالی خود دسترسی پیدا کنند. در ادامه جا دارد به برخی از مهم‌ترین و موثرترین روش‌هایی که بیان می‌کنند چگونه لوازم خانگی خود را بفروشیم، اشاره داشته باشیم. آشنایی با این موارد می‌تواند اطلاعات مفیدی را در رابطه با انواع روش‌ های فروش لوازم خانگی برای افراد علاقه‌مند به فعالیت در این زمینه به ارمغان آورد.

چگونه لوازم خانگی را به صورت مستقیم بفروشیم؟

در روش فروش مستقیم همان‌گونه که از اسمش نیز پیداست ما می‌توانیم کالاها و محصولات خود را از راه فروش مستقیم به مشتریان عرضه کرده و به فروش برسانیم. در این روش می‌توانیم از طریق مراجعه مستقیم به ادارات، دفاتر و منازل مردم نسبت به فروش محصولات مورد نظر خود اقدام کنیم.

در حقیقت، فروش مستقیم به معنای بازاریابی و فروش محصول به شکل مستقیم به مشتریان در منزل یا محل کار و نیز دیگر مکان‌هایی است که جزو مکان‌های غیر فروشگاهی به شمار می‌روند. در روش فروش محصول به‌صورت مستقیم احتیاجی به حضور واسطه‌ها وجود ندارد و به جای آن محصول به‌صورت مستقیم از محل تولید خود به شرکت‌های فروش مستقیم، نمایندگان فروش، توزیع‌کنندگان محصول و مشتریان عرضه می‌شود.

گفتنی است در هنگام بهره‌گیری از انواع روش‌های فروش لوازم خانگی روش فروش مستقیم محصولات را نباید با بازاریابی مستقیم یکسان تلقی کرد. در روش فروش مستقیم خود فروشنده به‌صورت مستقیم با مشتریان در ارتباط است. در چنین حالتی فروشنده مکان ثابتی جهت فروش محصولات خود ندارد. در رابطه با بازاریابی مستقیم نیز باید گفت که این کار برای مشتریان بالقوه محصول و بدون دخالت واسطه‌ها و توزیع‌کنندگان صورت می‌گیرد.

روش فروش مستقیم محصول خود دارای انواع گوناگونی است که عبارتند از:

الف) فروش مستقیم تک‌سطحی

این روش به‌صورت فرد‌به‌فرد به‌عنوان مثال خانه‌به‌خانه و یا به شکل معرفی حضوری محصولات انجام می‌شود. انجام این شیوه از انواع متعدد چگونه لوازم خانگی را به کمک اینترنت و ارائه کاتالوگ محصولات بفروش رسانیم، نیز میسر می‌باشد.

به صورت کلی درآمدی که فروشندگان محصول از راه فروش مستقیم تک‌سطحی به دست می‌آورند تنها از راه کمیسیون فروش به دستشان می‌رسد. یکی از بهترین پاسخ‌هابه این سوال که چگونه لوازم خانگی خود را بفروشیم از طریق فضای مجازی و اینترنت راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی جهت معرفی و فروش محصولات است.

به کمک راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی می‌توان برای کالاها و محصولات خود کانال ثابتی را جهت فروش اختصاص داد. با استفاده از امکانات موجود در یک فروشگاه اینترنتی این فرصت فراهم است که هر محصولی را همراه با قیمت آن وارد کرده و نیز با بهره‌گیری از روش‌های دیجیتال مارکتینگ میزان فروش محصولات را افزایش دهیم. در صورت عدم‌ دسترسی به یک فروشگاه اینترنتی که به‌طور ویژه و خاص برای عرضه محصولات ما طراحی شده باشد می‌توانیم از سایر روش‌‌های فروش لوازم خانگی از طریق اینترنت بهره ببریم.

همکاری با فروشگاه اینترنتی

همکاری با فروشگاه اینترنتی معتبر و بزرگی که فعالیت‌های گسترده‌ای در زمینه فروش کالاها و خدمات به‌صورت آنلاین در سراسر کشور دارد یکی دیگر از روش‌های فروش لوازم خانگی است که ما را در مسیر تحقق اهدافمان یاری می‌رساند.

در این فروشگاه‌های اینترنتی می‌توان به‌راحتی وارد عرصه فروش آنلاین محصولات شد. به این صورت که فروشندگان می‌توانند از طریق ثبت درخواست در این فروشگاه‌ها نسبت به دریافت یک حساب فروشنده مبادرت ورزیده و سپس محصولات خود را ثبت نمایند تا درخواست آن‌ها توسط فروشگاه مربوطه تحت بررسی قرار گیرد.

چنانچه خدمات ارائه شده توسط فروشنده مورد تایید قرار بگیرد فروشگاه اینترنتی امکان انجام همکاری را به‌منظور فروش آنلاین محصولات فراهم می‌سازد.

از دیگر روش‌‌های فروش لوازم خانگی در فضای مجازی می‌توان استفاده از سیستم رسانه‌های اجتماعی را نام برد. امروزه به علت افزایش تعداد کاربرانی که از رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنند بسیاری از افراد در تلاشند تا محصولات خود را به‌منظور فروش در این رسانه‌ها معرفی و تبلیغ نمایند.

ب) روش میزبانی

میزبانی یکی دیگر از پاسخ‌های سوال چگونه لوازم خانگی را بفروشیم می‌باشد و در محیط‌هایی انجام می‌شود که جمعیتی از افراد به‌طور‌ همزمان در یک مکان حضور داشته باشند. به‌‌طور معمول نماینده فروش یا توزیع‌کننده محصول در منزل خود یا مکان دیگری محصولات یا خدمات را به مهمانان حاضر معرفی می‌کند. برخی اوقات، شرکت‌ها تولیدات یا خدمات خود را به اشخاصی از یک کسب‌و‌کار بخصوص می‌فروشند.

به‌عنوان مثال نماینده فروش به‌منظور فروش نرم‌افزار ویژه املاک می‌تواند محصول خاصی را در جمع دلالان معاملات ملکی معرفی کرده و به فروش برساند. در روش میزبانی درآمد کسب‌شده از طریق کمیسیون فروش یا برخی اوقات به‌وسیله کمیسیونی که بابت معرفی نماینده جدید منظور می‌گردد به دست می‌آید.

ج) روش بازاریابی چندسطحی

در روش بازاریابی چند‌سطحی، فروش از طرق گوناگونی از قبیل معرفی یک محصول یا خدمت به‌صورت فرد‌به‌فرد یا به‌صورت دسته‌جمعی انجام می‌پذیرد. این شیوه فروش با کمک فروشگاه‌های آنلاین و نیز کاتالوگ محصولات امکان‌پذیر می‌باشد.

درآمدی که از راه بازاریابی چند‌سطحی به دست می‌آید حاصل اخذ کمیسیون فروش و همچنین سایر کمیسیون‌هایی است که توسط فروش‌های صورت‌گرفته به وسیله دیگر شرکا به دست آمده است. لازم به ذکر است شرکای یاد‌شده از سوی توزیع‌کننده معرفی می‌شوند.

در حقیقت توزیع‌کننده یک نماینده جدید را به‌منظور فروشندگی به‌صورت مستقیم به شرکت معرفی می‌نماید و در ازای هر میزان فروش که نماینده جدید انجام دهد کمیسیون مشخصی به شخص معرف تعلق می‌گیرد. برخی اوقات فروش مستقیم را با عنوان بازاریابی چند‌سطحی و یا بازاریابی شبکه‌ای نام می‌برند.

بازاریابی چند‌سطحی و شبکه‌ای از اقسام فروش مستقیم محسوب می‌شوند اما باید توجه داشت که همه سیستم‌های فروش مستقیم محصولات شامل بازاریابی چند‌سطحی نیستند. به‌عنوان مثال چنانچه به‌منظور به‌کارگیری روش‌های فروش لوازم خانگی از روش بازاریابی تک‌سطحی استفاده کنیم درآمد نماینده فروش در این روش تنها از طریق اخذ کمیسیون فروش محصولات به دست می‌آید که خود فرد شخصا به فروش رسانده است.

چگونه لوازم خانگی را به کمک توزیع کنندگان بفروشیم

انتخاب یک توزیع‌کننده خوب یک پاسخ به سوال ” چگونه لوازم خانگی را بفروشیم ” می‌باشد. می‌توانیم در راستای استفاده از اقسام گوناگون روش‌های فروش لوازم خانگی در بازارهایی که خودمان در آنها فعال نیستیم از وجود توزیع‌کنندگان برای فروش محصولات خود بهره‌‌مند شویم. در این رابطه اختیار با ماست که انحصار کامل فروش محصولات را به توزیع‌کنندگان بدهیم یا خیر. بدون استثناء توزیع‌کنندگان به‌عنوان تجار مستقلی شناخته می‌شوند که برای خودشان اسم و رسمی دارند. غالبا آنها در رابطه با توزیع کالاها و محصولات نظرات خاص خود را دارند.

بهره‌گیری از وجود توزیع‌کنندگان در زمینه استفاده از روش‌های فروش لوازم خانگی این امکان را به ما می‌دهد که محصولات خود را در سطوح ملی و بین المللی به فروش برسانیم. پیدا کردن یک توزیع‌کننده خوب برای فروش محصولات سبب می‌شود که حجم فروش محصولات با افزایش چشمگیری مواجه گردد البته به شرط آن که ما با نحوه انتخاب یک توزیع‌کننده خوب و مناسب برای فروش محصولاتمان از آشنایی کافی برخوردار باشیم.

مشکلات فروش مستقیم محصولات به فروشگاه‌ها

لازم‌به‌ذکر است که فروش مستقیم محصولات به فروشگاه‌ها، دشواری‌هایی را با خود به دنبال دارد. اول آن که این موضوع کاری زمان‌بر و وقت‌گیر است. مساله دیگری که در این رابطه باید به آن اشاره شود این است که به‌طور معمول فروشگاه‌هایی که در سطح متوسطی قرار دارند (مخصوصا فروشگاه‌هایی که به‌وسیله صاحبان خود اداره می‌شوند و قسمتی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای به شمار نمی‌روند) علاقه چندانی به این مساله ندارند که با تعداد زیادی از تولیدکنندگان در امر تجارت همکاری داشته باشند.

در حقیقت باید گفت این دسته از فروشگاه‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند با توزیع‌کنندگان مرتبط باشند به این دلیل که در این نوع از تجارت تمامی کارها به یکباره انجام می‌شود. در نتیجه در می‌یابیم که چرا آنها تمایل ندارند در کار تجارت با تعداد زیادی از اشخاص در تماس بوده و همکاری نمایند. بر این اساس مشخص می‌شود در زمینه اجرای روش‌های فروش لوازم خانگی از طریق همکاری با توزیع‌کنندگان انتخاب یک توزیع‌کننده خوب امری اجتناب‌ناپذیر جهت فروش موفق محصولات خواهد بود. در ادامه دو نکته‌ی مهمی که باید در رابطه با فروش لوازم خانگی به وسیله‌ی توزیع کنندگان اشاره می‌کنیم:

نکته اول

در رابطه با توزیع‌کنندگان محصولات، توجه به این موضوع بسیار مهم و اساسی است که توزیع‌کنندگان کالاها و محصولات، ما را با معیارهایی ارزیابی می‌کنند که نسبت به معیارهای موجود در اذهان مشتریان نهایی این محصولات کاملا متفاوت است. از این رو برای یک توزیع‌کننده محصول هیچ تفاوتی وجود ندارد که محصولی که قرار است به توزیع آن بپردازد تا چه اندازه جذابیت دارد و یا در تولید آن تا چه حد از افکار نوآورانه استفاده شده است. مساله‌ای که در این میان برای یک توزیع‌کننده کالاها و محصولات از اهمیت برخوردار می‌باشد آن است که چنانچه کار کردن با یک شرکت دارای سختی و دشواری باشد و از آن مهم‌تر این که توزیع‌کننده قادر به کسب سود از کار خود نباشد تمایلی به انجام همکاری با ما نخواهد داشت.

نکته دوم

نکته آخر هم این که می‌بایست در این رابطه به خوبی فکر کنیم که چرا تمام تلاش خود را می‌کنیم که محصولات خودمان را به فروشندگان خرد بفروشیم. فروش اکثر محصولاتی که برای توزیع‌کنندگان کالاها دارای جذابیت بالایی هستند به فروشندگان خرد این محصولات امری بسیار راحت و آسان است.

علت اصلی این که چرا ما در هنگام به‌کارگیری روش‌های فروش لوازم خانگی به سراغ توزیع‌کنندگان می‌رویم آن است که بتوانیم حجم فروش محصولات خود را افزایش دهیم. در نتیجه اگر قادر نیستیم تعداد زیادی از فروشندگان را برای خرید محصولاتمان ترغیب نماییم ممکن است نشان دهنده این مساله باشد که ما آمادگی لازم برای عرضه محصولات خود از طریق توزیع‌کنندگان را نداریم. بنابراین لازم است که قبل از اقدام به هر کاری این موضوع را به‌دقت مورد بررسی قرار دهیم.

چگونه لوازم خانگی را به وسیله خرده فروشی، بفروشیم

روش دیگری که برای فروش کالاها و محصولات می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد روش خرده‌فروشی است. خرده‌فروشی به‌مفهوم فروش کالاها و محصولات به کاربران نهایی آن‌ها می‌باشد. با بیان این مطلب، آشکار می‌شود که خرده‌فروشی به‌منظور فروش مجدد یک محصول نیست بلکه برای آن است که کالای مورد نظر توسط خریدار آن مورد استفاده و مصرف قرار گیرد. به عبارت دیگر خرده‌فروشی به‌معنای فروش مستقیم محصول از نقطه خرید به مشتریانی است که قصد دارند از محصول مورد نظر برای رفع نیاز خود استفاده کنند.

نقاط خرید می‌تواند شامل مواردی همچون فروشگاه خرده‌فروشی، فروشگاه اینترنتی و یا کاتالوگ باشد. تولیدکنندگان محصولات گوناگون مقادیر زیادی از تولیدات خود را به خرده‌فروشان می‌فروشند و در مرحله بعد این مقدار توسط خرده‌فروشان به مشتریان عرضه می‌گردد. اگر به خرده‌فروشی به عنوان یکی از پاسخ‌های سوال ” چگونه لوازم خانگی را بفروشیم ” بنگریم، می‌توانیم مقادیر زیادی از محصولات خود را در بازار لوازم خانگی به فروش برسانیم.

چگونه لوازم خانگی را از طریق روزنامه‌ها بفروشیم

از دیگر روش‌های فروش لوازم خانگی می‌توان فروش کالاها و محصولات از طریق درج آگهی در روزنامه‌ها را نام برد. هدف از انتشار آگهی‌های تبلیغاتی و معرفی محصولات در روزنامه‌ها آن است که فروش محصول با سرعت بیشتری انجام گیرد و در نهایت منافع و عوایدی به دست فروشندگان برسد که به مراتب بیشتر از هزینه‌های مربوط به انتشار آگهی‌های تجاری باشد. آگهی‌های تجاری که به‌منظور معرفی محصولات در روزنامه‌ها منتشر می‌شوند خریداران محصولات را به اتخاذ تصمیمات فوری جهت خرید تشویق و ترغیب می‌کنند.

فروش لوازم خانگی از طریق اینترنت

از جمله جدیدترین روش ‌های فروش لوازم خانگی که در زندگی امروز به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های موجود در رابطه با تمامی مشاغل مبدل شده است بهره‌گیری از روش فروش اینترنتی کالاها و محصولات است. به‌منظور استفاده از این روش در جهت اعمال انواع روش‌های فروش لوازم خانگی می‌بایست نسبت به راه‌اندازی یک سایت اینترنتی برای معرفی محصولات اقدام به عمل آورد. از این طریق این امکان ایجاد می‌گردد که خدمات و محصولات خاصی را به مشتریان خاص خود عرضه کرده و بفروشیم. نکته‌ای که در این رابطه قابل توجه است این که با توجه به تغییرات و دگرگونی‌هایی که در زمینه فروش و درج آگهی‌ها از طریق اینترنت در حال رخ‌دادن است به زودی این موقعیت فراهم می‌گردد که بتوانیم محصولات خود را به‌نحوی مطلوب به دیگران معرفی نماییم.

در حال حاضر فروش محصولات و خدمات به کمک ابزارهایی که در فضای مجازی و اینترنت فراهم آمده است گسترش بسیار زیادی یافته و از همین رو بسیاری از صاحبان مشاغل مختلف در نظر دارند که از طریق معرفی و عرضه محصولات تولیدی خود در دنیای اینترنت سهم بیشتری از میزان جذب مشتری و فروش را در بازار به خود اختصاص دهند. این مساله رقابت بین آنها را نیز فشرده‌تر می‌سازد. برخی از انواع روش‌هایی که می‌توان به‌کمک آن‌ها محصولات را به‌صورت آنلاین در معرض دید مشتریان گذاشت و به فروش رساند عبارتند از: خرید‌و‌فروش و به‌حراج‌گذاشتن محصولات گوناگون، انجام تبلیغات اینترنتی، استفاده از سیستم‌های چند‌رسانه‌ای، آماده‌سازی و ارائه انواع نرم‌افزارهای مالی و اداری و غیره.

چگونه لوازم خانگی را با فروشگاه‌های زنجیره‌ای بفروش رسانیم

عرضه کالاها و محصولات در شعبات گوناگون فروشگاه‌های زنجیره‌ای از جمله رایج‌ترین روش‌های فروش لوازم خانگی به شمار می‌رود که به‌طور معمول به‌منظور فروش این قسم از کالاها مورد استفاده می‌باشد. فروشگاه‌های زنجیره‌ای که در بیشتر نقاط کشور فعال بوده و دارای شعبات متعدد هستند مکان مناسبی جهت به‌فروش‌گذاشتن کالاها محسوب می‌شوند.

از جمله مزایایی که فروش کالاها به‌وسیله عرضه این اقلام در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از آن برخوردار می‌باشد این است که در این روش از روش‌های فروش لوازم خانگی نیازی نیست که صاحبان کالا با تک تک مسئولان فروشگاه مربوطه در ارتباط باشند و تنها کافی است که شخص با مسئول یا مدیر بخش خرید مجموعه مورد نظر در تماس باشد و از این طریق کالا را به فروش برساند. پس از انجام این کار، کالای فروش‌رفته در کلیه شعباتی که به فروشگاه زنجیره‌ای تعلق دارد توزیع می‌شود و در معرض دید و خرید مشتریان قرار می‌گیرد.

فروش لوازم خانگی از طریق نمایندگی‌ها

واگذار کردن فروش محصولات خود به یک نمایندگی فروش یکی دیگر از پاسخ‌های سوال ” چگونه لوازم خانگی را بفروشیم ” می‌باشد که به‌واسطه آن می‌توان مقادیر زیادی از کالاها و محصولات مورد نظر را عرضه کرد و به فروش رساند. فروشگاه‌هایی که در زمینه اخذ نمایندگی فروش یک موسسه فعالیت می‌کنند در هر سال مبالغ قابل توجهی را از طریق فروش کالاها به دست می‌آورند.

ویژگی مهمی که نمایندگی‌های فروش محصولات از آن بهره‌مند هستند این است که از جمله روش‌‌های فروش لوازم خانگی به شمار می‌روند که کسب موفقیت و نیل به اهداف مورد نظر در آن‌ها مساله‌ای تضمین شده قلمداد می‌شود و به همین جهت همه قادر خواهند بود از این روش به‌منظور فروش کالاها و محصولات استفاده نمایند.

فروش لوازم خانگی به سازمان‌های دولتی

تعداد زیادی از سازمان‌ها و نهادهای دولتی موجود در نقاط گوناگون کشور می‌توانند به‌عنوان خریداران بالقوه محصولات به شمار روند. از این رو در اغلب کشورهای جهان دولت‌های حاکم در زمره بزرگترین مصرف‌کنندگان انواع خدمات و محصولات قرار می‌گیرند. در نتیجه فروش محصولات به این نهادها می‌تواند یکی از انواع مختلف روش ‌های فروش لوازم خانگی به شمار رود.

فروش محصولات به سازمان‌ها راهی است که این نهادها به کمک آن نسبت به رفع احتیاجات و تهیه ملزومات مورد نیاز خود اقدام می‌کنند. موضوعی که فرصت مناسبی را جهت بهره‌گیری از روش ‌های فروش لوازم خانگی ایجاد کرده و بازار خوبی را به‌منظور فروش محصولات تولیدی صاحبان این صنعت فراهم می‌سازد.

چشم مشتریان ایرانی برای خرید لوازم خانگی

فعالان بازار می‌گویند بیشتر مشتریان ایرانی هنگام خرید لوازم خانگی یک ضعف بزرگ دارند. آنها به متراژ فضای مسکونی و نیازهای واقعی شان توجه نمی‌کنند. همین موضوع عمده‌ترین علتی است که هزینه‌های اضافه به آنها تحمیل می‌کند. برایتان چند مثال می‌آوریم:

مشتریان زیادی علاقه‌مندند بزرگترین نمایشگرهای تلویزیونی را خریداری کنند. این درحالی است که محل زندگی آنها آپارتمان‌هایی با متراژهای کوچک است. آنها یک راز مهم نمایشگرهای تلویزیونی را نمی‌دانند. تفاوت کیفیت و وضوح تصویر نمایشگرهای بزرگ نسبت به نمایشگرهای کوچکتر در فواصل زیاد به چشم می‌آید. درواقع این موضوع به آن معنی است که یک نمایشگر بزرگ در خانه‌ای کوچک عملکرد یک نمایشگر جمع و جورتر را دارد و مشتری برای آیتمی هزینه اضافه‌تر پرداخته است که عملا به کار او نمی‌آید.

خرید لوازم خانگی با ظرفیت‌های بالا یکی دیگر از عادات نادرست مشتریان ایرانی است. یک لباسشویی ١٢ کیلوگرمی برای یک خانواده ٤ نفره تنها به معنای اتلاف انرژی بیشتر و هزینه بالاتر است. علاوه بر این کارخانه سازنده در ازای ارایه لوازم خانگی با حجم بالاتر، برای محصول خود قیمت بیشتری تعیین می‌کند. به این ترتیب خرید لوازم خانگی با ظرفیت بیشتر از نیاز به معنی پرداخت پول بیشتر برای خرید کالا و پرداخت هزینه بیشتر انرژی مصرفی است.

بهترین مشاوران خرید لوازم خانگی چه کسانی هستند؟

به شعارهای تبلیغاتی اهمیت ندهید. اغراق یکی از شگردهای شرکت‌های تبلیغاتی است. آنها از صاحبان کالا پول می‌گیرند تا به بهترین وجه ممکن شما را به خرید یک کالا قانع و ترغیب کنند اما این به آن معنا نیست که تمام حقیقت با شما در میان گذاشته شده است. قبل از این‌که فریفته تبلیغات شوید درباره آن کالا و معایبش پرس و جو کنید یا در اینترنت جست‌وجو کنید. یادتان باشد رقبای آن کالا در سایر برندها را نیز با دقت بررسی کنید تا بتوانید تصمیم بهتری بگیرید.

بهترین راهنمای شما برای خرید یک وسیله نه فروشندگان هستند و نه تبلیغات. بهترین راهنمایان خود خریداران هستند. نظر سایر خریداران یک کالای مشخص را بپرسید. آنها ممکن است در بین اعضای فامیلتان باشند یا همسایه و همکارانتان. ممکن است در تاپیک‌ها و گروه‌های گپ و گفت‌وگو در فضای مجازی نیز بتوانید آنها را پیدا کرده و از آنها درباره معایب برند موردنظرتان نظرخواهی کنید.

شرکت های ایرانی

شرکت های ایرانی هنوز کانال های ارتباطی خود را جهت ارتباط با مصرف کننده به خوبی نمیشناسند و نمیتوانند محتوای مناسبی در اختیار آنها بگذارند و از این طریق میزان آگاهی از برند خود را بهبود بخشند. میزان آگاهی از برند شرکتهای ایرانی در میان مصرف کنندگان در بهترین حالت در حدود 60 درصد است که این عدد در مقایسه با دیگر صنایع اصلا قابل مقایسه نیست. اگر موارد بالا را در کنار تمایل بالای مصرف کننده ایرانی به برندهای خارجی قرار دهیم در خواهیم یافت که سهم بازار دست نیافتنی برندهای خارجی چندان هم دور از انتظار نبوده است.

فروشندگان از طريق ايجاد تعهد و اعتماد در مشتری، بهبود رضايتمندی و نهايتاً ايجاد وفاداری در آنها نقش بسيار مهمي در موفقيت و ماندگاری يک صنعت بازی ميكنند. اين متغير در ارتباط با محصولات درگيركننده و اغلب غيرخوراكي نقشي پر رنگتر دارد و شناخت آن دسته از ويژگيهايی كه يک فروشنده ميبايست از نظر مشتريان حائز آن باشد، اهميتي بالا دارد.

سه ایده برای بازاریابی اینترنتی لوازم خانگی

ایده اول: ترافیک سرد (جذب مخاطبان)

در گام اول با مشتریانی طرف هستیم که با محصولات شما آشنایی ندارند. در واقع پتانسیل مناسبی وجود دارد تا بتوانید با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کنید. روش‌هایی وجود دارند که می‌توانید در فضای مجازی مورد استفاده قرار دهید. این روش‌ها عبارتند از؛

تولید محتوا: قبل از این که بخواهید محصولات خود را بفروشید، در قالب محتواهای تولیدی، اطلاعات مناسب و مفید را در اختیار خوانندگان وب سایت خود قرار دهید تا انگیزه آن‌ها برای خرید را افزایش دهد.
بروزرسانی رسانه اجتماعی: در وب سایت شرکت، لینکی به صفحات اجتماعی خود ایجاد کنید و به مخاطبان توصیه کنید به صفحه طرفداران شما در شبکه اجتماعی مربوطه بپیوندند.
کارت هدیه رایگان: مسابقه‌ای ترتیب دهید و به برندگان آن کارت هدیه‌ای اهداء کنید تا در صورت خرید محصولات شما، مبلغ مندرج در کارت هدیه از قیمت کالا کسر شود. همچنین می‌توانید بر روی محصولات خود تخفیف‌های مناسبتی بگذارید مانند تخفیف خرید برای عید نوروز.
کار کردن بر روی گوگل: بر روی کلیدواژه‌هایی که مخاطبان شما در اینترنت جستجو می‌کنند تمرکز کنید و براساس آن‌ها، محتواهایی را تولید نمایید که اطلاعات و راه حل‌های مناسب در مورد لوازم خانگی به کاربران اینترنت ارائه دهد. این کار باعث خواهد شد ورودی شما از گوگل افزایش یابد و تأثیر مثبتی بر روی ترافیک سایت بگذارد.

ایده دوم: ترافیک گرم (تبدیل مخاطبان به مشتریان بالقوه)

مخاطبان این نوع ترافیک نسبت به شما آشنایی دارند. چرا که در یک مقطع از وب سایت شرکت بازدید کرده‌اند. برای هدف گیری مجدد مخاطبان روش‌های زیر پیشنهاد می‌گردند:

ارائه اطلاعات تکمیلی به بازدیدکنندگان وب سایت: اگر بازدیدکنندگان وب سایت شما برای بار چندم است که به آن سر می‌زنند لازم است اطلاعات تکمیلی‌تری برای آن‌ها در سایت قرار دهید؛ مانند اطلاعات فنی محصولات، مزایای محصولات شما نسبت به رقباء و… .
فعالیت در صفحه طرفداران در شبکه اجتماعی: با ارائه هدایای رایگان یا اطلاعات مفید از مخاطبان فن پیچ خود بخواهید که اطلاعات تماس خود را در اختیار شما بگذارند تا در اطلاع رسانی‌های بعدی از آن استفاده کنید.

ایده سوم: ترافیک داغ (تبدیل مشتریان بالقوه به مشتریان بالفعل)

این ترافیک، ترافیک خریداران شماست. آن‌ها یا از طریق آنلاین از شما خریداری می‌کنند یا با شناخت خوبی که از برند شما پیدا کرده‌اند، آن را در فروشگاه‌های لوازم خانگی جستجو می‌کنند. هدف از این ترافیک آن است که به مشتریان یادآوری کنید هنوز در کنارشان هستید. در این حالت به مشتریانی که یک بار از شما خرید کرده‌اند، پیشنهادات جدید ارائه می‌دهید.

 

منبع:

vasetkala.com

marketingforce.ir

bazaryabi.vip

وب سایت مدیر فروش

وب سایت دناکو

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت