مشاوره مدیریت و کسب و کار

بلاک چین و افزایش کارایی شرکت

بلاک چین چیست و چگونه می توان از این تکنولوژی مدرن برای افزایش کارایی شرکت ها استفاده کرد؟ با گسترش استفاده از ارز های دیجیتال فناوری بلاک چین برای افزایش امنیت این ارز های دیجیتال مورد استفاده قرار گرفت و هدف این مقاله در وب سایت دلیران دنا (دناکو) آموزش استفاده از این تکنولوژی برای افزایش کارایی شرکت ها است. مقالات بیشتر در این زمینه را در بخش تجارت الکترونیک مطالعه بفرمایید.

بلاک چین و افزایش کارایی شرکت

بلاک چین و افزایش کارایی شرکت

ارز های دیجیتالی و تکنولوژی بلاک چین

احتمالاً نام بیت کوین را شنیده اید و حتی نکاتی را در موردش می دانید، بیت کوین موفق ترین نمونه از میان صدها ارز رمزنگاری شده است که در اصطلاح و در زبان عامیانه به آنها ارزهای مجازی یا حتی پول مجازی هم گفته می شود؛ اما تکنولوژی بلاک چین (BlockChain) بیشتر از خود بیت کوین مورد توجه قرار گرفته و درهای جدیدی را به روی صنایع مختلف باز کرده است و در زبان فارسی به تکنولوژی زنجیره بلوک ترجمه شده است.

تکنولوژی بلاک چین

تکنولوژی بلاک چین برای اولین بار بطور گسترده در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. بلاک چین، فناوری جدیدی است که در تراکنش های مالی آنلاین بکار گرفته شده است. جذابیت های چنین فناوری هایی در زمینه های مختلف تجاری، تراکنش های مالی و انتقالات اطلاعات که روی یک شبکه ناامن انجام می شود، کاملاً مشهود است.

این در حالی است که بسیاری از کارشناسان اقتصادی مطرح دنیا بر این باورند که بیت کوین در آینده ای نه چندان دور اقتصاد دنیا را متحول خواهد کرد. بلاک چین، تکنولوژی عمومی است که امکان تراکنش های بیت کوین بدون نظارت زیرساخت های مرکزی را فراهم می کند و آینده خدمات پولی سراسر دنیا را بدست خواهد گرفت. بیت کوین، ارزی است که در سال ۲۰۰۹ میلادی ابداع شد؛ اما در سال های اخیر، ارزش این ارز دیجیتال روند رو به رشدی را به خود گرفته که برای کارشناسان اقتصادی قابل توجه است.

ارزهای دیجیتال

در اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی، ارزش هر بیت کوین کاهش یافت اما با مطرح شدن احتمالاتی مبنی بر کسب مجوز برای ورود به صندوق معامله در بورس آمریکا (EFT) قیمت بیت کوین باز هم دستخوش تغییراتی شد. با استفاده از بیت کوین و همینطور دیگر ارزهای رمز پایه (Cryptocurrency) جابجایی های مالی با حذف نقش موسسات مالی انجام می شود و کنترل آن در دستان شهروندان است.

اما از سوی دیگر، کارشناسان کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ایجاد صندوق بیت کوین در بورس را به دلیل فعالیت های غیر قابل کنترلی که با کمک این ارز انجام می شود، رد کرده اند، زیرا بیت کوین به خوبی می تواند جریان های مالی را تحت تاثیر قرار دهد.

این در حالی است که ارزهای دیجیتال روند رو به رشدی به خود گرفته اند و دنیای اقتصاد شاهد تولد و شکوفایی ارزهای دیجیتال است که دنیای آینده را متحول خواهند کرد. فناوری بلاک چین می تواند نقش مهمی را در انقلاب دیجیتال بازی کند. در حال حاضر، صنعت با مشکلات مهمی دست و پنجه نرم می کند که گاهی اوقات این مشکلات به دلیل نبود شفافیت کافی در زنجیره های صنعتی یا اسناد و مراوداتی بروز می کند که هنوز به شکل کاغذی هستند. در نتیجه، نیاز روز افزون به چنین فناوری های هوشمندی بیش از پیش قابل توجه است. فناوری هوشمندی مانند یک اسکنر دیجیتال که نه تنها از امنیت قابل توجهی برخوردار است بلکه می تواند امکانات جدید و بروزی را در اختیار مشتری ها و صاحبان خود قرار دهد، عمل می کند. بلاک چین، راه حلی است که اگر به درستی از آنها استفاده شود، می تواند نقش بسزایی در شفافیت و کارآیی فعالیت ها داشته باشد.

تعریف جامعی از بلاک چین

بلاک چین در حقیقت یکی از امکانات جدیدی بود که پس از ظهور اینترنت، متولد شد. این تکنولوژی امکانات جدیدتری را در اختیار کاربرانش قرار می دهد که بی شباهت به داده های قدیمی مانند سیستم های بانکی نیست اما با این تفاوت که با حذف واسطه ها و همینطور افزایش امنیت، به مبادلات پرداخته است. از بلاک چین با عنوان ظهور یک اقتصاد جدید نیز یاد می شود، انقلاب عظیمی که در عرصه اقتصاد به راه خواهد افتاد. این تکنولوژی نوظهور در شرایطی جلب توجه می کند که هر روز بیش از پیش شاهد استفاده از اینترنت، هوش مصنوعی، ابرکامپیوترها و… هستیم.

مزیت های بلاک چین

اما مزیت های بلاک چین به این ویژگی ختم نمی شود. بلاک چین حتی قادر است با اینترنت اشیاء ارتباط برقرار کند و رابطی بین کاربران و اشیای مختلف باشد. اساس تولد بلاک چین را می توان در جلوگیری از کلاهبرداری در معاملات و همینطور کنترل و نظارت دقیق بر تراکنش های مالی دانست. بلاک چین می تواند در موضوعات مختلفی از جمله موسسات مالی و حقوقی نیز وارد شود و کسب و کار آنها را بهبود ببخشد. از دیگر امکانات بلاک چین می توان به ورود در حوزه مهندسی عمران و تغییر دادن فرآیند ساخت و ساز ساختمان ها اشاره کرد. آگاهی از اینکه چه مواد و داده هایی وارد یک ساخت و ساز شده اند، چه کسی آنها را کنترل کرده است یا از کجا شروع می شوند، جزو مواردی است که می تواند با بهره اقتصادی قابل توجهی همراه باشد.

نرم افزار ساخت مدل اطلاعاتی

طراحان و مهندسان از نرم افزار ساخت مدل اطلاعاتی با عنوان BIM در داده های پیچیده خود بهره می برند که این نرم افزار می تواند کمک سودمندی به طراحان کند و بسیار مفید باشد. از سوی دیگر، بلاک چین می تواند نقش کلیدی و مضاعفی را نیز در کنار این نرم افزار بازی کند. این نقش کلیدی می تواند شامل قراردادهای هوشمند بین مالکان، اپراتورها یا افراد دخیل در پروژه ها باشد. بلاک چین همچنین می تواند به بررسی و افزودن مولفه ها به شکل دیجیتال بپردازد و سهم موثری را در مهندسی و ساخت و ساز ایفا کند. اینترنت اشیاء نیازمند اتصال و برقراری ارتباط بین موارد بیشتری است تا بتواند ارتباط هرچه بهتری را برای ارائه خدمات برقرار کند؛ ارتباط بین بخش های مربوط به حمل و نقل، زیرساخت ها، انرژی یا حتی زباله ها و آب ها. به همین دلیل نیازمند سیستمی قابل اطمینان با ارائه خدمات مستقل هستیم که بتواند مانند یک بلاک چین به ایفای نقش بپردازد. امروزه اهمیت بلاک چین بر کسی پوشیده نیست و تمامی حوزه ها با ورود چنین فناوری و تکنولوژی ای از داده های کاغذی خود خداحافظی و داده های دیجیتالی را جایگزین آن می کنند.

 

مقالات فروش را می توانید به طور رایگان در وبسایت توسعه تجارت دلیران دنا مشاهده نمایید. اگر برای فروش محصولات و یا خدمات خود نیاز به مشاوره دارید از بخشدرخواست مشاوره فروش در وب سایت دلیران دنا اقدام نمایید. دوره های آموزش فروش نیز به صورت فصلی توسط موسسه دلیران دنا (دناکو) در شهر های تهران ، اصفهان ، شیراز ، مشهد و تبریز و اهواز بر گزار می شود که با شرکت در این دوره ها می توانید به تکنیک های پشرفته تر فروش و مهندسی فروش آشنا شوید.

 

لطفا دیدگاه خود را درباره این مقاله در بخش نظرات بیان نمایید.

 

منابع :

وب سایت باقر ناصری

واحد توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت