مشاوره مدیریت و کسب و کار

شهرهای هوشمند ؛ آینده شهرنشینی

شهرهای هوشمند : همگام با پیشرفت فناوری، شهرنشینی هم شکل تازه ای به خود می گیرد و توسعه بیشتری می یابد. در واقع آینده توسعه شهری، شهرهای هوشمند هستند. شهرهای هوشمند تاثیر مثبتی روی کیفیت زندگی افراد دارند. در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا به این موضوع پرداخته شده است.

شهرهای هوشمند

شهرهای هوشمند با به‌کار‌گیری زیرساخت و فناوری، تاثیرات مثبتی روی کیفیت زندگی شهروندان می‌گذارند. همچنین تعاملات افراد را با محیط شهری افزایش می‌دهند. اما چگونه می‌توان اطلاعات را از حوزه‌هایی مانند حمل و نقل عمومی، سنجش کیفیت هوا و تولید انرژی با یکدیگر ادغام کرد تا به‌طور موثر مورد استفاده قرار داد؟

اینترنت اشیا پاسخگوی این سوالات خواهد بود. اینترنت اشیا مفهومی جدید در دنیای فناوری و ارتباطات است. اشیا به‌عنوان بخشی از جنبش فناوری هوشمند، از طریق اینترنت با یکدیگر در ارتباط هستند. با ایجاد شبکه‌ای از اشیا که قابلیت برقراری ارتباط هوشمند را دارند افراد با طیف وسیعی از نوآوری‌های فناوری روبه‌رو می‌شوند که به بهبود حمل و نقل عمومی، گزارش‌های دقیق ترافیک یا اطلاعات لحظه‌ای مصرف انرژی کمک می‌کند.

با مطالعه بیشتر فناوری ارتباطات از طریق سیستم‌های عامل، اینترنت اشیا می‌تواند اطلاعات بیشتری در جهت بهبود ابعاد مختلف زندگی روزمره در اختیار قرار دهد؛ شهرها می‌توانند فرصت و تهدیدها را در زمان درست و به هنگام شناسایی کنند، هزینه‌ها به دلیل رسیدگی به مشکلات پیش از رسیدن به نقطه بحرانی کاهش می‌یابند و دقت نیروی انسانی به حداکثر می‌رسد.

کارآیی و انعطاف‌پذیری

شهرهای هوشمند به دلیل سرمایه‌گذاری‌ها و اهمیتی که برای فضای شهر قائل هستند به مکان‌هایی تبدیل شده‌اند که شهروندان دوست دارند زمان بیشتری را در سطح شهر بگذرانند. برای مثال شهر بارسلونا از طریق اجرای شبکه فیبر نوری در سراسر شهر، از فناوری‌های هوشمند استفاده می‌کند؛

در ضمن وای فای رایگان با سرعت بالا از اینترنت اشیا پشتیبانی می‌کند. از طریق ادغام سیستم‌های آب هوشمند، مدیریت روشنایی و پارکینگ، مبلغ ۷۵ میلیون یورو از بودجه شهر پس‌انداز می‌شود و حدود ۴۷۰۰۰ شغل جدید در بخش فناوری هوشمند ایجاد شده است.

کشور هلند هم استفاده از زیرساخت بر اساس اینترنت اشیا را در آمستردام مورد آزمایش قرار داده است که روند ترافیک، مصرف انرژی و امنیت عمومی را بر اساس اطلاعات به هنگام نظارت و تنظیم می‌کند.

درعین حال، در برخی از شهرهای بزرگ در دنیا، سطل‌های زباله هوشمند نصب شده است که علاوه بر نشان دادن مقدار زباله و جلوگیری از پر شدن بیش از اندازه، به‌طور خودکار داده‌ها را به شرکت‌های مدیریت زباله ارسال می‌کنند و در صورت نیاز، برنامه تخلیه آن سطل زباله در سامانه ثبت می‌شود.

اینترنت اشیا فرصت‌های زیادی برای شهرهایی فراهم می‌کند که مایل به استفاده از فناوری هوشمند هستند تا کارآیی عملیات را بالا ببرند. علاوه بر این، موسسه‌های آموزش عالی همچنین خواستار به حداکثر رساندن تاثیرات فناوری هوشمند یکپارچه هستند.

دانشگاه‌ها در محیط‌های آزمایشگاهی کوچک‌تر، فناوری را در محیط قابل کنترل‌تر انجام می‌دهند که بتوان در آینده در مقیاس‌های بزرگ‌تر تکرار شوند. دانشگاه‌ها در اصل نمونه کوچک‌تر و متراکم‌تر از شهرها هستند که اغلب به سیستم‌های حمل و نقل، کسب و کارهای کوچک و دانشجویان خود افتخار می‌کنند.

تمام این موارد باعث می‌شود که دانشگاه‌ها به محیطی مناسب برای انجام آزمایش‌ها تبدیل شوند. ایده دانشگاه هوشمند ابتدا در بهار سال ۲۰۱۶ شکل گرفت؛ درحالی که نوآوری‌ها و پروژه‌های بیشتری به ظهور می‌رسند، بهتر است این دو مقوله با محوریت دانشجویان مستعد باشد؛ زیرا باید به دنبال راهی بود که آنها را با دانش و فناوری پشتیبانی کرد.

اثبات آینده

فناوری هوشمند رو به توسعه و مراکز شهرهای در حال پیشرفت در کنار هم قرار خواهند گرفت. برای مثال انگلستان برنامه‌ریزی کرده تا فناوری هوشمند در توسعه آینده و استفاده از اطلاعات مهم برای تصمیم‌گیری‌های بهتر برای ارتقای زیرساخت کشور را با یکدیگر تلفیق کند. در حقیقت تصمیمات بهتر موجب رونق اقتصادی می‌شود.

امکان توسعه جنبه‌های سیستم خدمات عمومی، کیفیت زندگی و کاهش هزینه‌ها موجب ضرورت تشکیل شهرهای هوشمند شده است. با گام نهادن در مسیر آینده، نه تنها تعامل بشر با محیط اطراف بلکه ارتباط شهرها با شهروندان نیز در جهت رفاه بیشتر و جلوگیری از اصراف و استفاده بهینه از منابع، بهبود پیدا خواهد کرد.

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت.

 

شما می توانید از بخش سفارش خدمات ، در زمینه های مشاوره بازاریابی و فروش ، طراحی سایت و بهینه سازی سایت ، مشاوره نوآوری و ایده پردازی ، تحقیق و توسعه ، مشاوره منابع انسانی ، مشاوره سرمایه گذاری و خدمات تجارت الکترونیک را سفارش دهید.

 

برای انتشار مجدد مقالات این وب سایت ذکر منابع و درج لینک به سایت ما (توسعه تجارت دلیران دنا) الزامی است.

منابع:

 

مترجم: هوتسا  عسکری نسب

Entrepreneur

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت