مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

چابک سازی در سازمان و دستاوردهای مثبت آن

دستاوردهای مثبت چابک سازی در سازمان چه هستند ؟ سازمان‌هایی که چابک سازی را آغاز کرده‌اند یا در گام‌های نخستین آن قرار دارند چه نکاتی را باید رعایت کنند ؟ نخستین چالش سازمان در مسیر چابک سازی چیست ؟ در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)به بررسی این موضوع پرداخته می شود.

 

چابک سازی در سازمان و دستاوردهای مثبت آن

دستاوردهای مثبت مواردی همانند بهبود کارآیی و افزایش رضایت مشتریان تا بالارفتن سرعت ورود به بازار را شامل می‌شود. در مطالعات انجام شده، ۱۸ حوزه مرتبط با چابک‌سازی به شرح زیر مشخص شده‌اند:

لازم به توجه است که پیش از شروع به افزایش چابکی در تمامی سطوح سازمان، لازم است که سازمان کاملا در مسیر چابک‌سازی پیشرفت کرده باشد یعنی برای کمک به اندازه‌گیری میزان ارزشی که می‌توان با افزایش چابکی سازمان به‌دست آورد، باید چند طرح آزمایشی موفقیت‌آمیز اجرا شود.

همچنین پس از اجرای طرح‌های آزمایشی و ایجاد زیربنایی محکم برای این منظور، زمان افزایش سطح چابکی سازمان فرا می‌رسد و سازمان با تکیه بر بخشی از ارزش به‌دست آمده از اجرای موفق‌ترین طرح‌های آزمایشی، برای آغاز حرکت‌های بعدی بسیار شیفته خواهد بود.

در مسیر چابک سازی سازمانی، درک سه نکته زیر نیز برای سازمان‌هایی که چابک سازی را آغاز کرده‌اند یا در گام‌های نخستین آن قرار دارند، سودمند خواهد بود:

۱- در راستای چابک سازی باید تمامی حوزه‌ها به‌طور جامع مورد توجه قرار گیرند و تنها انجام بخشی از این اقدامات برای چابک‌سازی کافی نخواهد بود.

۲- اگرچه سرعت به‌عنوان قلب اقدامات چابک سازی در نظر گرفته می‌شود، ولی ثبات نیز اهمیت دارد و حتی با وجود ثبات و پایداری در سازمان، چگونگی آن نیز باید مورد بررسی قرار گیرد.

بسیاری از بنگاه‌های بزرگ جهانی، از رویکرد‌های نادرست ثبات برخوردارند و به‌جای ایجاد زمینه‌های پویایی، عناصری از ثبات سازمانی مانند ساختارهای سازمانی غیرمنعطف متمرکز بر سلسله مراتب و کنترل را بنیان نهاده‌اند که با ویژگی‌های بوروکراتیک خود سبب از بین رفتن سرعت می‌شوند.

۳- فرهنگ و اندیشه مدیریت نخستین چالش سازمان در مسیر چابک سازی به‌شمار می‌رود. سازمان‌ها باید این رویکرد را در تمام بستر‌های سازمانی نهادینه کنند. به این ترتیب اقدامات انجام شده در راستای چابک سازی سازمان که بیشتر آنها در چارچوب پایه‌گذاری و تجربه چابک سازی هستند مزایای بزرگی برای سازمان به همراه خواهند داشت.

 

از منوی آموزش وب سایت دناکو (دلیران دنا) می توانید به بانک مقالات آموزشی با هزاران مقاله رایگان در زمینه مدیریت ، کسب و کار ، فروش ، موفقیت ، کارآفرینی و  سایر زمینه های کسب و کار دسترسی داشته باشید.

ما در وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا اهداف بزرگی را دنبال می کنیم. به دنبال آباد سازی ایران عزیز ، توسعه اقتصاد کشور ، افزایش فروش شرکت های تولیدی و خدماتی داخلی ، افزایش سطح سواد عمومی مدیریت و دانش تجارت و کسب و کار مردم عزیزمان ، توسعه تجارت الکترونیک ، بهبود محیط کسب وکار ، گسترش تحقیق و توسعه ، افزایش کار آفرینی و سطح خلاقیت و نوآوری در سازمان های ایرانی هستیم. مقالاتی که توسط ما نوشته شده اند یا گردآوری شده اند با دقت و وسواس انتخاب شده اند  و موارد کلیدی در توسعه شرکت های ایرانی و ابادنی کشور در نظر گرفته شده اند. شما می توانید تمام این مقالات مطالعه کنید و در نهایت فقط این احساس خوب آموختن علوم مفید را خواهید داشت. مشاوره بازاریابی و فروش و مشاوره شرکت های بزرگ و مشاوره سرمایه گزاری و تحقیق و توسعه  و طرح کسب و کار و سایر بخش را ببینید

 

انتشار مجدد مقالات وب سایت دلیران دنا برای گسترش علم مدیریت  و کسب و کار با ذکر منبع (توسعه تجارت دلیران دنا) مجاز است. فروش این مقالات به هر طریقی اکیدا ممنوع است و صرفا انتشار رایگان مقالات دلیران دنا مجاز است.

 

منابع:

 

مترجم: علی پورقاسمی

mckinsey

وب سایت دنیای اقتصاد

وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت