مشاوره مدیریت و کسب و کار
  
  

فروش تضمینی

سرمایه گذاری دلیران دنا

سرمایه گذاری بیت کوین

بیت کوین چیست ؟ آیا سرمایه گذاری در بازار بیت کوین کار درستی است ؟ چالش های سرمایه گذاری بیت کوین چه هستند ؟ انواع مختلف سرمایه‌گذاری در بیت کوین کدامند ؟ شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (GBTC) چیست ؟ بیت‌کوین از چه راه‌هایی به دست می‌آید ؟ اصول مهم در سرمایه گذاری بیت کوین کدامند ؟ در این مقاله از وب سایت توسعه تجارت دلیران دنا (دناکو) این موضوع بررسی می شود.

سرمایه گذاری

سرمایه گذاری بیت کوین

بیت‌کوین قدیمی‌ترین، موفق‌ترین و در حال حاضر گران‌ترین ارز دیجیتال است. البته راستش مهم‌ترین ارز دیجیتال هم نیست چون نتوانسته و نمی‌تواند نقش خود را که تبادل امن پول معین شده بود، انجام دهد. مهم‌ترین ارز دیجیتال ارزهای نسل سوم هستند.

اما بااین‌همه هیچ‌چیزی باعث نمی‌شود که بازار بیت‌کوین جذابیت‌ خود را از دست بدهد. نوسان‌های شدید آن باعث می‌شوند بازار بیت‌کوین جای جذابی برای کسانی باشد که می‌خواهند یک‌شبه پول‌دار شوند؛ اما همین نوسان‌ها از آن‌سو می‌توانند بسیاری را هم ورشکست کند. حال با این اوصاف آیا منطقی است که در بازار بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنیم؟

بازار بیت‌کوین، گهی پشت بر زین و گه زین به پشت

قیمت بیت‌کوین در زمان ظهور آن فقط ۸ سنت بود. در سال ۹۶ قیمت بیت‌کوین تا ۲۰ هزار دلار هم بالا رفت و سپس دوباره سقوط کرد؛ اما گویا خط حمایت برای کاهش قیمت آن ۳ هزار دلار بود؛ زیرا هیچ‌وقت قیمت آن کمتر از ۳ هزار دلار نشد. بعدها دوباره با نوسان‌های متعدد تا ۶ هزار دلار بالا رفت و بعدازآن تا مدت‌ها در قیمتی بین ۴ هزار تا ۵ هزار دلار ثابت ماند.

این قیمت شاید قیمت تعادلی و واقعی بیت‌کوین بود؛ اما دوباره با صعودی که در سه یا چهار ماه گذشته انجام داد، حول‌وحوش قیمت ۸ هزار دلار نوسان به نوسان پرداخت. مشخصا ۸ هزار دلار یک خط مقاومت برای قیمت بیت‌کوین نبود؛ زیرا همین پریروز قیمت بیت‌کوین دوباره بالا رفت. در ساعت نوشتن این مقاله قیمت بیت ۱۰۸۵۹.۵۰ دلار است؛ یعنی حدود ۱۱ هزار دلار.

وقتی قیمت بیت‌کوین در سال ۹۶ در کمتر از ۱۰ ماه از حدود ۵۰۰ دلار تا ۲۰ هزار دلار بالا رفت، خیلی از کسانی که من می‌شناسم همه آه و حسرت خوردند که ای‌کاش آن موقع بیت‌کوین می‌خریدند. دلار هنوز ۴ هزار تومان بود و با یک سرمایه کوچک ۲ میلیون تومانی می‌شد یک بیت‌کوین خرید.

هرکسی در آن بازه زمانی می‌توانست همین سرمایه خرد دو میلیون تومانی خود را در کمتر از یک سال حدود ۴۰ برابر کند؛ یعنی ۲ میلیون تومان می‌شد ۸۰ میلیون تومان. آن‌هم بدون هیچ کار و زحمتی.

درست است که آن افزایش یک حباب بود و مشخص بود که روزی می‌ترکد، اما بعدازآن قیمت بیت‌کوین هیچ‌وقت کمتر از ۳ هزار دلار هم نشد؛ یعنی در بدترین حالت این دو میلیون تومان می‌توانست ۱۲ میلیون تومان شود.

این اتفاقات و همین افزایش قیمت در چند ماه گذشته که قیمت بیت‌کوین را ۱۵۰ درصد افزایش داد و از ۴ هزار به ۱۰ هزار دلار رساند، خیلی‌ها را به این فکر می‌اندازد که آیا می‌توان روی بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کرد؟

منظور از سرمایه‌گذاری هم یک سرمایه خرد ۲ میلیون تومانی نیست که حتی اگر کاملا ضررده هم باشد، تغییر خاصی در زندگی فرد ایجاد نکند. بلکه سرمایه‌گذاری که مثلا در آن یک نفر بیش از ۳۰ درصد دارایی خود را وارد کند.

نوسان در سیستم‌های پیچیده

همه بازارها از بازار ارز و طلا بگیر تا بازار بورس در همه جای دنیا پر از نوسان هستند.

نوسان برای برخی از افراد روشی برای کسب درآمد از این بازارها شده است. روش آن‌ها هم ساده است. آن‌ها نوسان‌گیر هستند. سعی می‌کنند وقتی قیمتی چیزی پایین است آن را بخرند و وقتی قیمتش بالا رفت آن را بفروشند و سود کنند.

مستقل از اینکه این کار چقدر می‌تواند به لحاظ اخلاق اقتصادی کاری درست باشد، فهمیدن سوی حرکت بازار و اینکه تغییرات قیمت کالایی که معامله می‌کنند در آینده چگونه خواهد بود، عملا غیرممکن است.

زیرا ما با یک سیستم پیچیده متشکل از هزاران بازیگر و متغیر سروکار داریم که نه‌تنها همه این بازیگرها و متغیرها را نمی‌شناسیم بلکه نه چگونگی تغییر آن‌ها را می‌دانیم و نه می‌دانیم تغییرات آن‌ها چگونه بر بازار اثر می‌کند.

در اصل کل اقتصاد و فرهنگ یک سیستم پیچیده هستند که ظهوریافتگی باعث می‌شود رفتاری هوشمندانه از خود نشان دهند.

سکه بیت‌کوین

در بازارهای بیشتر شناخته‌شده مثل بازار بورس، ارز و طلا، معمولا مقداری از داده‌های تجربی وجود دارد که می‌تواند نشانه‌هایی از سوی حرکت بازار به ما ارائه دهد.

تحلیل تکنیکال در این بازارها که کاملا بر پایه همین داده‌های تجربی است، با فرض اینکه قیمت تنها عامل تعیین‌کننده ارزش یک کالا یا دارایی است، سعی می‌کند با بررسی الگوهای تغییر قیمت، پیش‌بینی کند که قیمت آینده چگونه خواهد بود.

تحلیل بنیادی هم بر پایه تجارب پیشین از اثر متغیرها و بازیگران موجود، دوباره سعی می‌کند آینده بازار را پیش‌بینی کند. کسانی که تحلیل بنیادی می‌کنند سعی می‌کنند اطلاعات به‌روزی از وقایع‌ مختلف داشته باشند.

تنش‌های سیاسی، تصمیم‌ها و سیاست‌گذاری‌های بانک‌های مرکزی کشورهای گوناگون، تغییرات نرخ بهره که یکی از مهم‌ترین ابزارهای کنترلی بانک‌های مرکزی است، گزارش‌های تورم و تغییرات نرخ رشد اقتصادی در طول بازه‌های زمانی متعدد، بحران‌های اقتصادی، اتفاقاتی که مثلا در حوزه استخراج نفت می‌افتد، همه عواملی هستند که می‌توانند بر بازارهای بورس، ارز، طلا، فلزات و نفت تاثیر بگذارند و تحلیل‌گران بنیادی با توجه به تجربه تاریخی از اثر این متغیرها سعی می‌کنند بفهمند که مثلا افزایش نرخ بهره بانک مرکزی استرالیا چه تاثیری روی قیمت دلار استرالیا دارد.

اما نوسان آسیب‌زا هم هست

نوسان با اینکه می‌تواند برای برخی منبع درآمد باشد، اما می‌تواند برای کل اقتصاد و طبقات پایین‌تر و کلا هرکسی که ارزشی تولید می‌کند، آسیب‌زا هم باشد.
سقوط ارزش سهام یک شرکت می‌تواند طرح‌های توسعه آن را عقب بیندازد. افزایش قیمت یک ارز خارجی تقریبا می‌تواند بر همه بخش‌های اقتصاد یک کشور اثر منفی داشته باشد. افزایش قیمت طلا می‌تواند به برخی از صنایع آسیب‌ بزند.

به همین دلیل در بازارهایی که می‌توان کنترلی روی تغییرات داشت، همواره قواعدی ایجاد شده‌اند که مانع از نوسان شدید و در نتیجه آسیب ناشی از آن شوند.

برای مثال محدود شدن حداکثر تغییرات روزانه قیمت در بازار فرابورس به ۵ درصد و بازار اصلی بورس به ۴ درصد، می‌تواند هم به‌نوعی کند کننده صعودها و سقوط‌ها باشد و هم می‌تواند قبل از اینکه خیلی دیر شود، هیئت‌مدیره شرکت یا هرکسی را که در آن دخیل است، به فکر بیندازد تا کاری کنند.

نبود چنین محدودیت‌هایی در بازارهای طلا و دلار همان‌طور که افتد و دانی باعث مشکلاتی شده است که خود شما بهتر از من می‌دانید. افزایش ناگهانی قیمت دلار و طلا در یک روز آسیب‌های فراوانی به اقشار کم‌درآمد جامعه و همچنین هرکسی که ارزشی تولید می‌کرده زده است.

همه چیز درباره ارز دیجیتال

بازار پر نوسان بیت‌کوین

همه این‌ها را گفتم که بگویم بازار بیت‌کوین ارزهای دیجیتال از این هم آشفته‌تر است. در بازار ارزهای دیجیتال هیچ محدودیتی روی تغییر قیمت وجود دارد و مثلا قیمت بیت‌کوین می‌تواند در یک روز دو برابر یا شاید نصف شود.

البته می‌توان با استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال پیش‌بینی‌هایی در مورد آینده بازار ارائه داد، اما همان‌طور که گفتیم متغیرهای موثر آن‌قدر زیاد هستند که ممکن است همه پیش‌بینی‌ها به‌یک‌باره غلط از آب درآیند.
همین قضیه باعث می‌شود کسی که در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کند، عملا نتواند برآوردی از میزان ریسک و سود چیزی که می‌خرد داشته باشد.

با اینکه هرجایی هم که ریسکش زیاد باشد، هنگام سوددهی سودش هم زیاد خواهد بود، اما مشکل این است که فکر نمی‌کنم کسی در بازار بیت‌کوین پیدا شود که بتواند لااقل حدی از این ریسک و سود را ارائه دهد.

بیت‌کوین دلار آمریکا

یکی از دلایل این قضیه این است که بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال، بازار کاملا نوظهور است. بیت‌کوین همین ده سال پیش به وجود آمده که تازه آن‌هم دو سه سال است که به‌صورت جدی مطرح‌شده است.
این سابقه کم باعث می‌شود دانش تجربی کافی در مورد نحوه تاثیر متغیرهای گوناگون در بازار بیت‌کوین نداشته باشیم و به همین دلیلی بعید است که کسی بداند چه اتفاقی می‌تواند بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال را در جهت خاصی حرکت دهد.

ما از بازار بیت‌کوین چه می‌دانیم؟

در حال حاضر ما مطمئن هستیم که چند متغیر می‌تواند روی بازار بیت‌کوین تاثیر بگذارد.

۱- نصف شدن (Halving)
میزان عرضه بیت‌کوین در حال حاضر ۱۲.۵ بیت‌کوین در هر ۱۰ دقیقه است. این میزان عرضه که همان پاداش بیت‌کوین ماینینگ به ماینرها است، در هر ۲۱۰ هزار بلوک یا هر ۴ سال نصف می‌شود.

این پاداش در ابتدا ۵۰ بیت‌کوین بود که در ۱۴ دسامبر ۲۰۱۲، ۲۵ بیت‌کوین شد. در ۹ جولای ۲۰۱۶، این پاداش ۱۲.۵ بیت‌کوین شد و در اواخر امسال هم دوباره نصف و ۶٫۲۵ بیت‌کوین خواهد شد.

این عرضه کنترل‌شده باعث می‌شود میزان کل بیت‌کوین‌های قابل‌استخراج به تقریبا ۲۱ میلیون بیت‌کوین محدود شود. در حال حاضر بیش از ۱۷ میلیون بیت‌کوین استخراج‌شده است.

معمولا نصف شدن میزان پاداش یا همان نصف شدن میزان عرضه بیت‌کوین باعث افزایش قیمت آن می‌شود.

۲- اتفاقات اقتصادی سیاسی
یکی از اتفاقاتی که چند سال پیش باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شد، تصویب قوانینی از سوی دولت چین برای محدود کردن استفاده از بیت‌کوین بود. این قوانین باعث شد یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌هایی که برای فروش کالا و خدمات خود پرداخت با بیت‌کوین را هم قبول می‌کرد، این قابلیت را حذف کند. این اتفاق همان‌طور هم که انتظار می‌رفت باعث سقوط قیمت بیت‌کوین شد.

سکه بیت‌کوین ایستاده

اتفاقاتی مثل آنچه در ادامه می‌آید می‌تواند بر بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال یا همان آلت‌کوین‌ها تاثیر بگذارد.

اقدام‌های دولت‌ها علیه بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها برای محدود یا منع کردن آن‌ها مثل تصویب قوانین و موافقت‌نامه‌های داخلی یا بین‌المللی برای استفاده یا منبع بیت‌کوین
تغییرات شرکت‌های مرتبط با این قضیه مثل صرافی‌ها یا شرکت‌های تولیدکننده دستگاه‌های ماینینگ
ورود شرکت‌های جدید به این حوزه مثل تصمیم شرکت‌هایی مثل آمازون یا علی‌بابا برای انجام پرداخت‌های با بیت‌کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال
این اتفاق‌ها و کلی اتفاق دیگر می‌تواند بر جهت حرکت بازار بیت‌کوین و دیگر ارزهای دیجیتال اثر بگذارد و این‌ها فقط مواردی بودند که ما تا حدی می‌دانیم چه تاثیری می‌توانند داشته باشند.

آدم‌های ناشناس

در حوزه تحلیل تکنیکال هم قدرت پیش‌بینی ما در بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها در همان حد بازارهای دیگر است. مثل تمامی بازارهای دیگر که کلی خریدار و فروشنده در آن وجود دارند، اینجا هم اوضاع همین است و احتمالا ما می‌توانیم ابزارها، مفاهیم و ایده‌های مشابه بازار بورس را در بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها به کار ببریم.

اما یک تفاوت هم وجود دارد. برخلاف دیگر بازارها که شما می‌تواند اطلاعاتی از بازیگران اصلی و فرعی را پیدا کنید، در بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها همه این‌ها نامعلوم است.

به همین دلیل در بازار بیت‌کوین یک وال (Whale) یا شخص خیلی ثروتمند (HNWI) می‌تواند از ناکجاآباد پیدا شود و کاسه کوزه همه را به هم بریزد.

حال ممکن است که شما به‌عنوان یک معامله‌گر یا سرمایه‌گذار خرد منافعی در راستای منافع چنین فردی داشته باشید و سود کنید و یا برعکس است ممکن است منافع شما در تضاد با او باشد و زمین بخورید.

نکات مهم ارز دیجیتال

آیا سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین کار درستی است؟

بگذارید قضیه را به این صورت باز کنیم.

۱- فهمیدن ارزش واقعی بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها غیرممکن است

بازار بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها پر از آدم‌های کم‌سواد، احساساتی و نامعقول است. در دنیا و در ایران حتی آدم‌هایی که دانش چندانی از این بازار ندارند و نمی‌دانند که ارزهای دیجیتال چه هستند، بیت‌کوین یا آلت‌کوین خریده‌اند یا می‌خواهند بخرند. در این میان بازار بیت‌کوین آشفته‌تر از بقیه هم هست. چون قدیمی‌تر و مشهورتر از همه است و در نتیجه آدم‌های بیشتری جذب آن می‌شوند.

چون آدم‌های زیادی در بازار بیت‌کوین هستند و آدم‌های بیشتری هم می‌خواهند وارد آن شوند، با هر تغییری، ناگهان میزان تقاضا زیاد می‌شود و قیمت آن سر به فلک می‌کشد. ازاین‌روی تعیین واقعی ارزش بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها عملا غیرممکن است.

تعیین ارزش واقعی هر دارایی هم برای تحلیل بنیادی و پیش‌بینی مسیر حرکت آن مهم است و چون اطلاعی از ارزش واقعی بیت‌کوین نداریم، در نتیجه تحلیل‌هایمان نیز همگی به سنگ می‌خورند.

وقتی تغییرات قیمت هر چیزی روزانه ۲۰ تا ۳۰ یا حتی بیشتر است، این کالا یا دارایی به‌وضوح ناپایدار است. شما می‌توانید در یک روز ثروتمند شوید یا ممکن است تمام دارایی خود را از دست بدهید.

این قضیه برای سرمایه‌گذاران خرد که شاید تمام پس‌انداز چند سال خود را وارد بازار بیت‌کوین می‌کنند، بسیار خطرناک است؛ زیرا شاید هدف آن‌ها از این سرمایه‌گذاری، نگه‌داشتن و افزایش دارایی خود برای روزهای مبادا و آینده است، اما چنین تغییر قیمتی ممکن است آن‌ها را ورشکست کند.

وجود این تغییرات کوتاه‌مدت دیوانه‌وار قیمت در بازار بیت‌کوین باعث می‌شود سرمایه‌گذاری در بازار بیت‌کوین بیشتر از آنکه سرمایه‌گذاری باشد، شبیه قمار شود.

۲- ممکن است بیت‌کوین ارزشی نداشته باشد

ارزش بیت‌کوین بیشتر به علت فناوری بلاک‌چین آن است که باعث شفافیت تراکنش‌ها و امنیت می‌شود. این فناوری مهم و جذاب است و به همین دلیل هم بعد از بیت‌کوین ارزهای دیجیتال دیگر فراوانی به وجود آمده‌اند و بلاک‌چین بیت‌کوین را با تغییراتی کوچک و بزرگ کپی کرده‌اند.

بسیاری از این ارزهای دیجیتال برای خریدوفروش و استفاده در دنیا به‌عنوان یک ارز دیجیتال کاربردی بسیار بهتر است بیت‌کوین هستند. ارزهای نسل سومی که واقعا می‌توانند جای بیت کوین را بگیرند.

لایت‌کوین، دش، ریپل، نانو، ارز گرم شرکت تلگرام و بسیاری از ارزهای دیگر نمونه‌ای از این ارزها هستند و راستش نه برای سرمایه‌گذاری بلکه به‌عنوان ارزهای امن برای خرید‌ کالاها ساخته‌شده‌اند.

نه بیت‌کوین و نه حتی اتریوم امروزه برای خرید چیزی به کار نمی‌روند. دلیلش هم این است که اولا سرعت تراکنش با آن‌ها بسیار پایین است و به دلیل سختی‌های بیت‌کوین ماینینگ هم هزینه تراکنش آن بالا است و هم تغییرات شدید قیمت بیت‌کوین باعث می‌شود کسی تمایل چندانی برای استفاده از آن به‌جای پول واقعی نداشته باشد.

به عبارتی نه کسی برای خرید یک موس، لپ‌تاپ و حتی چیپس بیت‌کوین استفاده می‌کنند و نه چنین کاری معقول است. برای چنین خرید‌هایی ارزهایی مثل نانو و گرم تلگرام بسیار بهتر هستند.

از آن‌سو به دلیل کندی تراکنش‌ها، خرید کردن اجناس با بیت‌کوین و حتی اتریوم چندان عملی نیست. در شبکه بیت‌کوین در ثانیه حدود ۱۰ تراکنش و در شبکه اتریوم در هر ثانیه حدود ۱۵ تراکنش اجرایی هستند و بیشتر از این ممکن نیست. همین قضیه زمان تراکنش‌ها را حداقل ده دقیقه و حداکثر تا شاید چند روز افزایش بدهد.

تغییرات قیمت بیت‌کوین باعث می‌شود هزینه تراکنشی هم که شما پرداخت می‌کنید، زیاد شود.

اگر امروز بسیاری از افراد برای سرمایه‌گذاری سراغ بیت‌کوین خریدن می‌روند، صرفا درگیر احساسات و هیجان ناشی از تغییرات قیمت آن هستند و چندان نمی‌دانند که چه‌کار می‌کنند.

سرمایه‌گداری یا قمار در بازار بیت‌کوین

بیت‌کوین و هر ارز دیجیتال دیگری نه برای سرمایه‌گذاری بلکه برای ایجاد امکانی برای مبادله امن و ناشناس پول ساخته‌شده‌اند. از آن‌سو ماهیت غیرمرکزی این ارزها و سیستم عرضه کنترل‌شده آن‌ها که در شبکه ایجاد شده، باعث می‌شود دولت‌ها و حکومت‌ها نتوانند کنترلی روی آن داشته باشند.

به همین دلیل این ارزها هم ابزار خوبی برای حفظ امنیت هستند و هم می‌توانند جایگزین مناسبی برای تبادلات مالی و برای ما ساکنین ایران ابزاری برای کاهش اثرات تحریم‌ها باشند. این قضیه به‌خصوص در مورد ارزهای دیجیتال نسل سوم بسیار صادق است.

ازاین‌روی ورود آدم‌ها به این بازار به‌عنوان محلی برای سرمایه‌گذاری در نهایت هدف اولیه از ایجاد این ارزها را کمرنگ می‌کند و به دلیل ایجاد نوسان‌های شدید و حتی افزایش قیمت آن، هزینه‌های تراکنش را نیز افزایش می‌دهد.

همین قضیه نوسان‌های شدید کنترل نشده هم باعث می‌شود سرمایه‌گذاری روی بیت‌کوین ریسک فراوانی داشته باشد و نکته بدتر قضیه این است که به دلیل تازگی و کمبود داده‌های تجربی حتی تخمین میزان این ریسک هم عملی نیست.

خلاصه مطلب اینکه اگر می‌خواهید وارد بازار بیت‌کوین شوید تا از نوسان آن سود کنید و یا ارزش دارایی‌های خود را حفظ کنید، بخش کوچکی از سرمایه خود را وارد آن کنید. شاید فقط یک تا پنج درصد. در این حالت اگر هم بازار شدیدا نوسان کرد، شما ورشکست نمی‌شوید و چیز زیادی را هم از دست نمی‌دهید.

مسئله دیگر این است که وقتی وارد این بازار شدید و سرمایه خود را وارد کردید، باید دائما تحلیل‌های تکنیکال و بنیادی ارائه‌شده در اینترنت را دنبال کنید و از اخبار فناوری، سیاسی و اقتصادی آگاه باشید تا در نهایت بتوانید کاری از پیش ببرید.

ارز دیجیتال چیست ؟

انواع مختلف سرمایه‌گذاری در بیت کوین

۱. خرید و نگه‌داری

مرسوم‌ترین شیوه سرمایه‌‌گذاری بیت کوین، خرید این ارز و نگه‌داری آن است که از آن با نام «هادل» (Hodl) یاد می‌شود. هادل شکل تغییر یافته کلمه (Hold) به معنای نگه‌داری است که خودش داستانی جالب دارد.

اگر قصد نگه‌داری و سرمایه گذاری در بیت کوین به این روش را دارید مهمترین قانون را به یاد داشته باشید:

حرف و پیشنهاد هیچ کس را در مورد آینده گوش نکنید. خودتان تحقیق کنید، در مورد بیت کوین یاد بگیرید و به یک نتیجه‌گیری برسید.

چند نکته که باید در سرمایه‌گذاری و نگه‌داری از بیت کوین‌های خود بدانید:

اول آنکه هیچ وقت بیش از چیزی که قادر به از دست دادنش هستید، سرمایه‌گذاری نکنید. سرمایه‌گذاری در بیت کوین پرخطر است و این مسئله را همیشه به یاد داشته باشید. دناکودناکو

دوم اینکه بعد از خرید بیت کوین مطمئن شوید که بیت کوین‌هایتان در کیف پول‌ شخصی‌تان (روی موبایل یا کامپیوتر) است و آنها را در یک صرافی نگه نمی‌دارید. اگر مبلغ قابل توجهی دارید، توصیه می‌کنیم از یک کیف پول سخت‌افزاری استفاده کنید. در صورتی که از پس هزینه این کیف پول‌ها بر نمی‌آیید، کیف پول‌های کاغذی بهترین گزینه هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع کیف پول به بخش کیف پول‌های ارزدیجیتال بروید.

نکته سومی که باید در ذهن داشته باشید این است که تنها از یک صرافی معتبر بیت کوین بخرید. گاهی پرداخت هزینه بالاتر در ازای امنیت و آرامش، ضرر به حساب نمی‌آید.

نکته چهارم و پایانی آن است که از متوسط هزینه دلاری (DCA) استفاده کنید؛ این یعنی همه بیت کوین‌های خود را در یک خرید، نخرید، بلکه هر ماه، هر هفته یا حتی هر روز هر سال یک مقدار مشخص بیت کوین خریداری کنید. بدین ترتیب شما در طول سال به یک مبلغ میانگین رسیده‌اید. خرید پله‌ای بسیار حائز اهمیت است.

۲- معامله و ترید بیت کوین

معامله بیت کوین با خرید و نگه‌داری آن متفاوت است. وقتی که اقدام به معامله بیت کوین می‌کنید، بدان معناست که بیت کوین‌های خود را در قیمت پایین خریده و در بازه‌های کوتاه مدت می‌فروشید. خرید و فروش‌های مداوم کاری است که یک تریدر انجام می‌دهد.

معامله موفق نیازمند دانش و تجربه است. بازار معاملات بیت کوین پر از رقبای گردن کلفتی است که به دنبال تازه واردانی‌اند که بدون هدف پول خود را دور می‌ریزند. نهنگ‌ها در کمین شما هستند و بازار بیت کوین خیلی قاعده‌‌مند نیست.

بسیاری از سرمایه‌گذاران مشهور، معامله بیت کوین را پیشنهاد نمی‌کنند چون خطر ضرر در آن بسیار بالاست و بی شباهت به قمار نیست. مثل معروفی در میان کاربران وجود دارد که می‌گوید:

اگر می‌خواهید بیت کوین‌های خود را دور بریزید ترید کنید!دناکو

اگر در علم تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال خبره هستید و می‌خواهید معامله کنید، تریدرهای مشهور پیشنهاد می‌کنند که فقط مقدار کمی را به این کار اختصاص دهید و به سرمایه‌گذاری اصلی خود دست نزنید.

۳- استخراج بیت کوین

طی چند سال اخیر، ماینینگ بیت کوین تنها در صورتی سودآور است که در مقیاس گسترده انجام گیرد. این یعنی، باید هزینه بالایی را صرف خرید تجهیزات استخراج کنید و از طرف دیگر به نیروی برق ارزان قیمت دسترسی داشته باشید. استخراج بیت کوین هم نوعی سرمایه‌ گذاری بیت کوین محسوب می‌شود.

به عقیده بسیاری از کارشناسان، خرید بیت کوین نسبت به استخراج آن (برای ماینرهای کوچک) سودآوری بیشتری دارد. در صورتی که به اطلاعات بیشتری در خصوص ماینینگ بیت کوین نیاز دارید، سری به مطالب استخراجدر ارزدیجیتال بزنید.

استخراج ابری
مطمئنا استخراج با استفاده از مرورگرهای اینترنتی به گوش‌تان خورده است. این قبیل وب‌سایت خدمات استخراج ابری ارائه می‌دهند و معمولا در دو گروه دسته بندی می‌شوند:

کلاهبرداری هستند و تنها به دنبال به چنگ آوردن پول شما هستند.
کلاهبرداری نیستند، اما احتمالا نسبت به وقتی که همان پول را بیت کوین بخرید، سودآوری کمتری برای‌تان دارند. جنسیس ماینینگ (Genesis Mining) و هش فلیر (HashFlare) از جمله مشهورترین سرویس دهندگان استخراج ابری هستند.

۴- سرمایه‌گذاری در طرح‌هایی با سوددهی بالا

سایت‌هایی وجود دارند که ادعا می‌کنند با سرمایه‌ گذاری در بیت کوین سرمایه شما را دو برابر می‌کنند یا در کوتاه مدت زندگی‌تان را از این رو به آن رو می‌کنند. بیشتر این وب‌سایت‌ها در واقع شما را ترغیب به ورود به یک طرح پانزی می‌کنند که کاملا کلاهبرداری است.

این دسته وب‌سایت‌ها معمولا پول‌ها را از طریق اینترنت از افراد مختلف دریافت می‌کنند و به آنها وعده بازدهی سود مناسب می‌دهند. برای آن هم که اعتماد افراد را جلب کنند، در ماه‌های ابتدایی به صورت مرتب سودها را پرداخت می‌کنند و در نهایت دیگر خبری از آنها نمی‌شود.

این وب‌سایت معمولا امکان دعوت دیگران توسط کاربران را هم ایجاد می‌کنند و بار دیگر با وعده‌های دروغین، افراد بیشتری را جذب می‌کنند.

این روند چیزی در حدود سه الی چهار ماه ادامه می‌یابد تا جایی که از روز بعد دیگر وجود خارجی ندارند و وب‌سایت‌شان نیز از دسترس خارج می‌شود. دیگر نه خبر از پرداخت سود است و نه ادعاهای دروغین؛ فقط کاربران مانده‌اند و کلاهی که ازشان برداشته شده!

سیستم‌های بیت کانکت (Bitconncet) و USI Tech از مشهورترین برنامه‌های کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتال بودند. در واقع فکر نمی‌کنم طرحی این چنینی پیدا کنید که ارزش سرمایه‌گذاری داشته باشد.

اگر سایت یا شخصی وعده‌ای بسار بلند پروازانه به شما می‌دهد، تنها به دنبال دزدیدن سرمایه‌تان است.

خرید و سرمایه گذاری در بیت کوین

بسیاری از طرفداران بیت کوین وجود دارند که معتقدند آینده، ارز دیجیتال است. بسیاری از کسانی که بیت کوین را تأیید می کنند معتقدند که این سیستم پرداخت سریع تر و بدون هزینه، معاملات در سراسر جهان را تسهیل می کند. اگرچه تحت حمایت هیچ دولت یا بانک مرکزی ای نیست، ولی بیتکوین را می توان با ارزهای سنتی یا فیات مبادله کرد. در حقیقت، نرخ ارزش آن در برابر دلار سرمایه گذاران و معامله گران بالقوه را جذب می کند. در واقع ، یکی از دلایل اصلی رشد ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین این است که آنها می توانند از آن به عنوان جایگزینی برای پول فیات ملی و کالاهای سنتی مانند طلا عمل کنند.

در مارس 2014 ، IRS (آژانس دولتی آمریکایی متولی مالیات) اظهار داشت که از تمام ارزهای مجازی ، از جمله بیت کوین، به عنوان متعلقات، مالیات گرفته می شود. سود یا ضرر حاصل از بیت کوین که به عنوان سرمایه نگه داشته می شود به عنوان سود یا ضرر سرمایه داری محاسبه می شود، در حالی که از بیت کوین که به عنوان موجودی ذخیره می شود، با سود یا ضرر عادی محاسبه می گردد. فروش بیت کوین هایی که شما استخراج کرده اید، یا از طرف دیگری خریداری کرده اید و یا استفاده از بیت کوین برای پرداخت کالا یا خدمات نمونه ای از معاملات است که می توان به آن مالیات تخصیص داد . (این قوانین با توجه به قوانین مالیاتی کشور آمریکاست و درک کامل آن منوط به داشتن اطلاعات کافی در آن خصوص است)

مانند هر دارایی دیگر، اصل معاملات در خرید پایین و فروش بالا برای بیت کوین ها اعمال می شود. محبوب ترین روش برای جذب سود ارز از طریق خرید و فروش در بورس بیت کوین (صرافی های ارزهای دیجیتالی) است ، اما روش های بسیار دیگری برای کسب و تملک بیت کوین نیز وجود دارد.

ریسک های سرمایه گذاری بیت کوین

گرچه بیت کوین به عنوان یک سرمایه گذاری عادی طراحی نشده است (هیچ سهمی صادر نشده است)، برخی از سرمایه گذاران سوداگر پس از آن که در ماه مه 2011 و دوباره در نوامبر 2013 قیمت بیت کوین افزایش شدید پیدا کرد، به سمت پول دیجیتالی کشیده شدند.

با این وجود فقدان ارزش تضمین شده و ماهیت دیجیتالی ، خرید و استفاده از بیت کوین ها دارای چندین خطر ذاتی است. هشدارهای بسیاری به سرمایه گذاران توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) ، سازمان تنظیم مقررات صنعت مالی (FINRA) ، دفتر حمایت مالی مصرف کننده (CFPB) و سایر آژانس ها صادر شده است.

مفهوم واحد پول مجازی هنوز جدید است و در مقایسه با سرمایه گذاری های سنتی، بیت کوین از سابقه طولانی مدت یا سابقه اعتبار برای پشتیبانی از آن برخوردار نیست. با افزایش محبوبیت ، بیت کوین ها هر روز کمتر تجربی می شوند. به این معنی که هنوز هم ، بعد از 10 سال ، آنها (مانند تمام ارزهای دیجیتال) در مرحله توسعه باقی می مانند و به طور مداوم در حال تحول هستند. باری سیلبرت ، مدیرعامل گروه ارزهای دیجیتال، که در بیت کوین و شرکتهای بلاکچین ایجاد و سرمایه گذاری می کند ، می گوید:” این تقریباً بالاترین ریسک و بالاترین سرمایه گذاری است که می توانید انجام دهید. “

خطر امنیتی بیت کوین

اکثر افرادی که دارای بیت کوین هستند و از آن استفاده می کنند ، سکه های خود را از طریق استخراج به دست نیاوردند. در عوض ، آنها بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتالی خود را در یک یا تعدادی از بازارهای آنلاین محبوب و معروف به مبادلات بیت کوین تحت عنوان صرافی های بیت کوین خرید و فروش می کنند. مبادلات بیتکوین کاملاً دیجیتالی است و مانند هر سیستم مجازی، در معرض خطر هکرها ، بدافزارها و اشکالات عملیاتی قرار دارد. حتی اگر یک سارق به هارد دیسک رایانه صاحب بیت کوین دسترسی پیدا کند و کلید رمزنگاری خصوصی وی را سرقت کند، می تواند بیت کوین های او را به سرقت برده و به یک حساب دیگر منتقل کند. هکرها همچنین می توانند صرافی های بیت کوین را هدف قرار دهند و به هزاران حساب و کیف پول دیجیتالی که بیت کوین ها در آن نگهداری می شوند، دسترسی پیدا کنند. یک سرقت هکری خیلی سنگین در سال 2014 رخ داد ، هنگامی که. Mt. Gox، صرافی بیت کوین در ژاپن، پس از سرقت میلیون ها دلار بیت کوین مجبور شد تعطیل شود.

به یاد داشته باشید این مسئله هنگامی می دانیم کلیه معاملات بیت کوین دائمی و برگشت ناپذیر است، مشکل ساز است. این مانند معامله با پول نقد است: هر معامله ای که با بیت کوین انجام می شود فقط در صورت تمایل شخصی که از آن دریافت کرده است قابل برگشت است. هیچ شخص ثالث یا سیستم پرداخت وجود ندارد (مانند حساب بانکی یا کارت اعتباری) از این رو ، در صورت بروز مشکل ، هیچ منبع حفاظت یا تجدید نظر وجود ندارد.

 

 متداول‌ترین سوالات در مورد سرمایه‌گذاری بیت کوین

چطور می‌توانم از بیت کوین پول در بیاورم؟

به جز روش‌های سرمایه‌گذاری که پیش‌تر به آنها اشاره کردیم، راه‌های دیگری نیز برای کسب درآمد از بیت کوین وجود دارد: درآمدهای قطره‌ای – ایجاد فاست – کمپین‌های جمع‌آوری امضا – فعالیت‌های اشتراکی – قمار – تولید محتوا در حوزه بیت کوین – خدمات حوزه بیت کوین – سرویس وام‌دهی بیت کوین – فورک‌های بیت کوین

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ چه قیمتی داشت؟

۱۲ اکتبر سال ۲۰۰۹، مارتی مالمی (Martti Malmi)، یک توسعه‌دهنده فنلاندی که به ساتوشی در ساخت بیت کوین کمک می‌کرد، ۵,۰۵۰ واحد بیت کوین را به قیمت ۵.۰۲ دلار فروخت. این یعنی هر بیت کوین در آن زمان فقط 0.0009 دلار!

آیا می‌توان بیت کوین را به پول نقد تبدیل کرد؟

بله، این امکان در خصوص بیت کوین وجود دارد. صرافی‌های بسیاری را می‌توانید بیابید که در ازای بیت کوین پول نقد می‌پردازند و می‌توانید در ازای فروش بیت کوین‌های خود، ارز رایج دریافت کنید.

شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (GBTC) چیست؟

بورس بیت کوین

معامله‌گران جدّی و حرفه‌ای بیت‌کوین نیاز به بهترین روشها برای تبدیل ارزهای خود به بیت کوین دارند. امنیت بیت‌کوین باید بی‌عیب و نقص باشد. روابط بانکی باید صحیح و مطمئن باشد. موتور تجاری باید سریع باشد. نوع سفارش باید پیشرفته باشد و سرمایه باید بتواند در حاشیه سود بیت کوین ضرب شود.

GBTC مخفف عبارت شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت کوین (Bitcoin Investment Trust) و تنها انتخاب سرمایه‌گذاران برای خرید بیت کوین در بورس است که سرمایه گذاران برای آن پریمیوم پرداخت می‌کنند. GBTC ، یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری قابل معامله در بورس (Exchange Traded Fund یا ETF) است که به خرید و نگه‌داری بیت‌کوین مشغول است. در این مقاله به معرفی GBTC می‌پردازیم.

 

سرمایه‌گذاری امانی (Investment Trust) چیست؟

سرمایه‌گذاری امانی (بنیادهای امانت‌داری سرمایه‌گذاری) شرکتی است که دارای مقدار ثابت دارایی خاص (مانند طلا یا بیت کوین) است. سرمایه‌گذاران پول را جمع می‌کنند و سهام امانی خریداری می‌کنند و قراردادهایی را می‌بندند که نشان‌دهندة مالکیت دارایی‌های اعتباری‌شان با سرمایه‌گذاری امانی است. در یک سرمایه‌گذاری امانی طلا، 1 سهم ممکن است برابر با ارزش یک‌دهم یک اونس طلا باشد. با سرمایه‌گذاری امانی بیت کوین، 1 سهم ارزشی حدود یک‌هزارم یک بیت کوین دارد. سرمایه‌گذاری امانی توسط شرکتی اداره می‌شود که هزینه ها اداره آن را پرداخت می‌کند، در مورد GBTC این شرکت Grayscale نام دارد.

GBTC چیست؟

GBTC نماد سرمایه‌گذاری امانی بیت کوین است، وجه امانی که توسط Grayscale از ماه فوریه 2018 به ارزش 175،984،800 سهم حدود 1 درصد بیت کوین استخراج شده جهان را در اختیار دارد.

به عبارت دیگر، حدود 175 هزار بیت کوین اصلاح شده نزد این شرکت است و مردم می‌توانند سهام این صندوق سرمایه گذاری ( Bitcoin ETF) را خریداری کنند، که هر کدام نشان‌دهندة مالکیت حدود 0.001 بیت کوین است (بنابراین اگر شما 1000 سهام دارید، مالک قراردادی هستید که نشان‌دهندة بیش از یک بیت کوین است).

این مشابه GLD (طلای امانی) می‌باشد؛ که هر سهم طلای امانی حدود یک‌دهم سهم یک اونس طلای موجود در انبار می‌باشد.

شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین (GBTC) یکی از گزینه‌های قابل توجهی است که مشابه صندوق معامله بورس (یک نوع صندوق سرمایه‌گذاری که در بورس اوراق بهادار معامله می‌شود یا همان ETF) عمل می‌کند. GBTC یک شرکت است که بیت کوین‌هایی در اختیار دارد و با خرید سهام آن شما می‌توانید روی قیمت بیت کوین شرط‌بندی کنید، بدون آن که مالک بیت کوین‌ها باشید. ( بیت کوین‌های این شرکت توسط شرکت Xapo محافظت می‌شوند.)

شاخص سهام سرمایه‌گذاری بیت‌کوین یا GBTC در سال ۲۰۱۷ حدود ۱۷۰۰ درصد رشد داشته؛ حال‌آنکه شاخص سهام S&P 500 حدود ۲۰ درصد و سهم SPDR GOLD حدود ۹ درصد افزایش یافته‌ است و این سه شاخص اصلی رشد بهتری نسبت به سهام iShares 20+ با ۶.۳۳ رشد داشته است. البته سقوط ارزش بیت کوین در سال 2018 عملا سودهای سال 2017 را نیست و نابود کرده است .

آیا GBTC تنها نماد سهام بیت کوین است؟

GBTC تنها سهام موجود در NASDAQ.com و هر بورس اوراق بهادار ایالات متحده است که بیت کوین را به عنوان دارایی اولیه خود نگهداری می‌کند. همچنین، GBTC تنها گزینه سرمایه‌گذاری در بیت کوین بدون خرید مستقیم بیت کوین از اوایل سال 2018 است.

GBTC تنها راه سرمایه‌گذاری در بیت کوین نیست، در حال حاضر تنها گزینه‌ برای سرمایه‌گذارانی است که مایلند از بورس برای تجارت رمز ارز استفاده کنند. جالب است بدانید که این صندوق جدا از سرمایه‌گذاری امانی Grayscale در اتریوم است که اتریوم کلاسیک را به نام سرمایه‌گذاری امانی اتریوم کلاسیک (ETCG) مدیریت می‌کند.

دارایی مبنا GBTC یعنی بیت کوین، یکی از قابل دسترس‌ترین دارایی‌هایی است که تا کنون ایجاد شده است. به واسطه صرافی‌های ارزهای دیجیتال که نحوۀ استفادۀ آسانی دارند مانند RoyalDoviz، همچنین مدت زمان لازم از هنگام تصمیم به خرید تا مالکیت بیت‌کوین بسیار کوتاه‌تر از خرید سهام، طلا و یا دیگر دارایی های ارائه شده توسط سایر ETFها است.

به‌علاوه از آنجا که GBTC تنها ETFی است که سرمایه مبنای آن بیت کوین است، معاملات در آن با قیمت بالاتری (حدود 50 درصد) انجام می‌شود. این بدان معناست که اگر شما بتوانید یک بیت کوین را با قیمت ۱۰٬۰۰۰ دلار در Coinbase خریداری کنید، معادل سهام آن در GBTC برای شما ۱۵٬۰۰۰ دلار هزینه خواهد داشت و در پایان هزینه دو درصدی مدیریت نیز به آن اضافه خواهد شد که البته این برای یک ETF که نیاز به مدیریت خرید و فروش روزمره ندارد، بسیار زیاد است.

بیت‌کوین از چه راه‌هایی به دست می‌آید؟

سه راه اصلی برای دریافت بیت‌کوین وجود دارد:

شما می‌توانید بیت‌کوین‌ها را با استفاده از پول واقعی بخرید.

شما می‌توانید هر چیزی که می‌‌خواهید را برای فروش بگذارید. و مردم با بیت‌کوین به شما پرداخت کنند.

بیت‌کوین‌ها می‌توانند با استفاده از یک رایانه ایجاد شوند.

چطور بیت‌کوین جدید تولید می‌شود؟

برای این‌که سیستم بیت‌کوین کار کند، مردم می‌توانند با اَبَرکامپیوترهای خود پردازش‌هایی را انجام دهند؛ البته که باید همیشه به یاد داشته باشند که از هر ٦ تریلیون بار ١ بار امکان تولید بیت‌کوین وجود دارد. مردم برای ساختن بیت‌کوین‌های جدید کامپیوترهای قدرتمند نصب می‌کنند و به همین معدن بیت‌کوین می‌گویند. حال باید بقیه ماجرا را هم در نظر بگیریم. برای تولید یک بیت‌کوین می‌توان چندین ابر کامپیوتر را همزمان به کار انداخت، این چندین کامپیوتر می‌تواند هزاران عدد باشد که البته باز هم باید بگوییم، اگر امروز کامپیوترهای‌تان را برای ساختن بیت‌کوین فراهم و روشن کرده‌اید، شاید سال‌ها طول بکشد تا اولین بیت‌کوین را به دست آورید. همچنین باید بدانید برای راه‌اندازی هر کدام از این ابر کامپیوترها و کارکردن مداوم و شبانه‌روزی آنها مقدار بسیار زیادی برق لازم است؛ برقی که بدون قطعی و نوسان بتواند در تمام طول روز و روزها و ماه‌ها به سیستم‌ها برق بدهد و هیچ‌گاه قطع نشود که اگر احیانا دستگاهی در حال تولید یک بیت‌کوین است، با قطع برق کارش ناتمام نماند؛ چون اگر دوباره بخواهد آن مراحل را برود، دوباره باید خوش‌شانس باشد که بین ٦ تریلیون قرعه به او بیفتد.

البته که هر چه جلوتر می‌رویم مردم بیشتری برای ساخت بیت‌کوین تلاش می‌کنند و حالا چند وقتی است بحث تولید بیت‌کوین در ایران هم بالا گرفته است و مردم دست به استخراج بیت‌کوین زده‌اند. در کشوری که هنوز بیت‌کوین کاملا قانونی نیست، به دلایلی نمی‌توان آن را راحت خرج یا به دلار تبدیل کرد و برای تولید باید شرایط ویژه‌ای داشت؛ استخراج بیت‌کوین کار سختی است. هر چند برخی معتقدند که استخراج بیت‌کوین می‌تواند راه چاره‌ای برای قطع‌‎کردن تحریم‌های آمریکا در برابر کشورمان باشد اما از آن طرف هم هنوز این کار در کشور قانونی و در چارچوب درست انجام نمی‌شود.

یکی از دلایلی که برخی حس می‌کنند استخراج بیت‌کوین در ایران کم‌هزینه و بی‌دردسر است، این است که قیمت هر کیلووات برق کشاورزی بین ۳۰۰ تا ۵۲۴ ریال است و هر کیلووات برق صنعتی هم حدود ۴۰۰ تا ۸۲۵ ریال محاسبه می‌شود. برق مدارس و مساجد هم با توجه به یارانه‌های دولتی، تقریبا رایگان است. البته که برق شهری و تجاری را حتما باید از این گزینه‌ها جدا کنیم و به نظر کسی حتی نباید به این فکر کند که با برق شهری بیت‌کوین تولید کند؛ چون حتما مصرف برق آن سر به فلک می‌کشد. برق شهری با توجه به نسبت برق مصرفی به صورت تصاعدی بالا می‌رود و برای انجام چنین کاری نمی‌صرفد. اگر چه درباره برق کشاورزی و صنعتی هم باید بگوییم که وزارت نیرو هشدار داده که نمی‌گذارند عده‌ای از برق ارزان برای تولید ارز دیجیتال سوءاستفاده کنند و باید تعرفه برق استخراج‌کنندگان ارز مجازی واقعی باشد.

علاوه بر تمام اینها باید بدانید که تولید بیت‌کوین واقعا کار سختی است، شما باید بتوانید خودتان را بین معدنچیان بیت‌کوین ثبت کنید و این کار به سادگی امکان‌پذیر نیست و باید توسط دیگر معدنچیان درستی کار شما ثبت شود تا بتوانید به‌ عنوان یک معدنچی کار کنید و بلوک‌های بیت‌کوین اضافه کنید و تمام اینها توسط همان ابر کامپیوترها باید انجام گیرد.

برای این‌که معدنچیان بیت‌کوین بتوانند معامله‌ای را انجام دهند باید دو چیز رخ دهد؛ اول این‌که آنها باید ١ مگابایت ارزش معاملات را بررسی کنند که به لحاظ تئوری به نظر می‌رسد تراکنشی کوچک باشد، اما اغلب چندین‌ هزار تراکنش است و به میزان هر تراکنش اطلاعات زیادی وجود دارد اما باز باید گفت این بخش آسان است.

دوم این‌که برای اضافه‌کردن یک بلوک از معاملات به بلاک‌چین، معدنچیان باید یک مسأله محاسباتی پیچیده ریاضی را حل کنند که این عمل همان «اثبات کار» «proof of work» نامیده می‌شود. آن‌چه که آنها واقعا انجام می‌دهند این است که سعی دارند با یک شماره hexadecimal ٦٤ رقمی به نام «هش» «hash» را حدس بزنند یا درواقع حل کنند. کامپیوتر یک معدنچی با نرخی ثابت و با سرعت بالا باید بتواند تمام این ٦٤ رقم را حدس بزند و برای این کار باید به یک راه‌حل برسد؛ به عبارت بهتر باید بگوییم همه ‌چیز به شانس هم بستگی دارد.

سه قانون مهم در سرمایه گذاری بیت کوین

ارز دیجیتال بیت کوین که از مرز ۱۱,۰۰۰ دلار عبور کرده است، همچنان جایگاه خود را به عنوان برترین ارز دیجیتال موجود در دنیای ارزهای رمز نگاری شده حفظ کرده است. در همین رابطه گاوین اسمیت، نماینده کشور آفریقا در شرکت مشاوره مالی deVere Acuma گفت: اگر برخی اصول اولیه رعایت شوند، ارزهای دیجیتال را می‌توان به عنوان یک راه جدید و خاص در سرمایه گذاری پذیرفت. وی همچنین بیان کرد:

بزرگترین چالش موجود در پذیرش ارزهای دیجیتال این است که اکثر دولت‌ها، هنوز قادر به تشکیل سیاست های منسجم مالی حول محور این فناوری نیستند و به موجب این امر، سرمایه گذاران در سپردن دارایی خود به این بخش دچار تردید هستند.

به هر حال به نظر می‌رسد، تاثیر این مسئله در کشور آفریقای جنوبی و انعکاس آن در دنیای ارز های دیجیتال کاملا مشهود باشد.

اوایل سال جاری، بانک فدرال رزرو آفریقای جنوبی بخشنامه‌ای درباره قوانین رمز نگاری شده ارائه کرد که در آن، هر گونه معامله ارزهای دیجیتال در این کشور ممنوع نبود. گاوین اسمیت در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد: سرمایه گذاران هنگام خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود باید جوانب احتیاط را رعایت کنند. وی همچنین از رعایت سه مورد زیر هنگام سرمایه گذاری سخن گفت:

اطلاعات کافی داشته باشید

هرگز بدون درک و شناخت کامل از دنیای ارزهای دیجیتال وارد این بازار نشوید. بدیهی است دنیای ارزهای دیجیتال از پیچیدگی بسیاری برخوردار است، ولی شما با کمک اینترنت می‌توانید به اطلاعات کامل و مورد نیاز خود برای شناخت فضای بسیار متفاوت ارز های دیجیتال دست یابید. همانطور که می‌دانید، سرمایه گذاری در زمینه ارزهای دیجیتال هم مانند سرمایه گذاری در هر زمینه دیگری باید کاملا آگاهانه و منطقی صورت بگیرد. محیط ارزهای دیجیتال به عنوان یک محیط تجاری، برای اکثر سرمایه گذاران فضای جدیدی به وجود می‌آورد. بنابراین سعی کنید به اطلاعات کافی درباره نحوه خرید و انتقال دارایی خود دست یابید.

یک ارائه دهنده معتبر خدمات ارز های دیجیتال بیابید

در تاریخ آگوست سال ۲۰۱۸، تقریبا چیزی حدود ۱,۸۰۰ ارز رمز نگاری شده وجود داشت. واضح است که به غیر از چند ارز دیجیتال اصلی و مهم مثل بیت کوین، اتریوم، ریپل، ایاس و بیت کوین کش، سایر ارزهای دیجیتال توانایی رشد و تحول در سال‌های آینده را نخواهند داشت. شاید شما تمایل به سرمایه گذاری روی ارزهای کمتر شناخته شده با پتانسیل پیشرفت بالا داشته باشید ولی همیشه به دنبال دلیل خوبی برای انتخاب ارز دیجیتال مورد نظر خود باشید.

مسئولیت امنیت دارایی خود را به عهده بگیرید

ارزهای دیجیتال هم مانند هر دارایی دیگر در معرض خطر دزدیده شدن قرار دارند، و به خاطر ویژگی غیر متمرکز بودن ارزهای رمز نگاری شده، این دارایی ها پس از واریز به حساب دیگران قابل پیگیری نیستند. بنابراین دارایی های خود را در مکان امن و مطمئن نگهداری کنید. واضح است که صرافی های ارزهای دیجیتال همواره دارای لایه‌های امنیتی بی‌شماری هستند ولی با این حال، بهترین راه برای نگهداری امن دارایی‌های دیجیتال به دلیل عدم قرار گیری در معرض خطر هک شدن، ذخیره سازی سرد آن‌ها است.

اسمیت گفت: برداشتن گام‌های مطمئن در سرمایه گذاری و ایجاد تدابیر امنیتی، سرمایه گذاری در این دارایی جدید و هیجان انگیز را تضمین می‌کند.وی در ادامه افزود:

دنیای ارزهای دیجیتال بسیار باشکوه است و سرمایه گذاری در چیزی که در آینده به عنوان پول در نظر گرفته خواهد شد، قطعا سود خوبی برای سرمایه گذاران آگاه به ارمغان خواهد آورد.

نکات مهم

-متوسط هزینه دلاری (Dollar-cost averaging) را به عنوان یک استراتژی بسیار خوب یاد بگیرید: با مقادیر کم و در دوره های زمانی ثابت خرید کنید. بدین شکل می‌توانید خریدهایی با قیمت میانگین دارایی انجام دهید و از استرس های حاصل از مشخص کردن زمان نوسانات قیمت دوری کنید.
-حتما نباید یک بیت کوین کامل بخرید. می‌توانید بخشی از یک بیت کوین را خریداری کنید. خرید خود را با حداقل مقدار یعنی ۱۰۰۰ ساتوشی شروع کنید.
-فقط درصد کمی از درآمد خالص خود را به سرمایه گذاری اختصاص دهید. از یک درصد درآمد خود شروع کنید. اطمینان حاصل کنید که مقروض نمی‌شوید یا بیشتر از توان مالی خود سرمایه گذاری نمی‌کنید.
-اطلاعات کسب کنید. منابع درباره بیت کوین و ارزهای دیجیتال، رایگان و کاملا در دسترس می‌باشند. درباره چیزی که می‌خواهید در آن سرمایه گذاری کنید اطلاعات لازم را کسب کنید.
-به یاد داشته باشید که خرید بیت کوین، یک شبه پولدار شدن نیست. فناوری موجود در بیت کوین همان چیزی است که آن را ارزشمند می‌کند، نه نرخ معاملات در صرافی های بیت کوین. صرافی ها ارتباطی با فناوری به وجود آورنده بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال ندارند.
-از کسب و کارهای کلاهبردارانه نظیر استخراج ابری یا کلاب های سرمایه گذاری که از شما حداقل سرمایه گذاری و جذب سایرین را درخواست می‌کنند و کسب سود را تضمین می‌کنند دوری کنید. این مسائل در سرمایه گذاری در بیت کوین جایی ندارند.
-اگرچه بیت کوین و فناوری های بلاک چین جای رشد بسیار زیادی دارند و قصد دارند که مدت طولانی باقی بمانند، ارزش هیچ دارایی تا ابد افزایش نمی‌یابد. انتظارات واقعی در خصوص سرمایه گذاری خود داشته باشید.

 

منبع:

وب سایت تجارت نیوز

وب سایت ارز دیجیتال

وب سایت میهن بلاکچین

وب سایت اکسکوینو

وب سایت ویزا کارت

وب سایت کریپتویاب

وب سایت اقتصاد آنلاین

وب سایت دناکو

 

 

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مقالات وب سایت